Různé
Znáte všechny typy nevěry? Některé vás možná překvapí
Většina lidí vstupuje do manželství s touhou po věrnosti. Od svého partnera očekávají vzájemnou a neporušenou důvěru. Zjištění nevěry partnera je často psychicky zlomí. Podvádění se netýká jen oblasti sexuální. Existuje hned několik typů nevěry a my si je v tomto článku všechny představíme.
Většina lidí vstupuje do manželství s touhou po věrnosti. Od svého partnera očekávají vzájemnou a neporušenou důvěru. Zjištění nevěry partnera je často psychicky zlomí. Podvádění se netýká jen oblasti sexuální. Existuje hned několik typů nevěry a my si je v tomto článku všechny představíme.
Existuje mnoho důvodů proč k nevěře dochází. Navíc pro každého člověka znamená nevěra něco jiného. Odbornice na vztahy nám prozradily jak se dá s podváděním pracovat a jaké druhy nevěry ve své praxi vídají. Jaká byla odpověď psycholožky a psychoterapeutky Alex Hrouzkové a vztahové koučky a mediátorky Jany Řehulkové?
Definice nevěry a slíbená věrnost
V minulosti bylo zřejmé, že když měl partner sexuální styk s někým jiným, znamenalo to, že byl nevěrný. V dnešní době je to komplikovanější. Existuje mnoho typů nevěr a každý může mít jiný pohled na to co je a není přípustné.
Alex Hrouzková uvádí, že každý si sám pro sebe definuje, co považuje za nevěru: „Pro někoho to mohou být intimní textové zprávy, zatímco pro jiného pohlavní styk. Současně se s tím spojují i osobní emocionální prožitky u každého jednotlivce.
Jana Řehulková zdůrazňuje, že existuje řada různých typů nevěr a také mnoho způsobů, jak páry mohou reagovat na tuto situaci. Podle jejích slov: „V případě, že k nevěře dojde již na začátku vztahu, v době největší zamilovanosti, jedná se pravděpodobně o chronického nevěrníka, jehož neustálené chování ho bude doprovázet většinu života.“
4 typy nevěry
Všechny formy nevěry sdílejí společný vliv na vztah a v konečném důsledku mohou vést k rozpadu partnerského vztahu. V žádném z těchto případů není co hájit.
Fyzická nevěra
Jedná se o fyzický a intimní kontakt mimo vztah, například líbání, mazlení či sexuální styk. Tato forma nevěry se nejčastěji řeší a má pro vztah destruktivní dopad. Překonání faktu, že vás zradil člověk, kterému jste věřili a s nímž jste plánovali společnou budoucnost, opětovné vybudování důvěry po nevěře, je však extrémně obtížné, někdy dokonce nemožné. Podvedená osoba, začne pociťovat nejistotu při každém zvuku z telefonu či zpoždění se její mysl začne zabývat nejrůznějšími myšlenkami.
Předtím než se dostane do fáze, kdy je ochoten uvažovat o tom, jak na vztahu pracovat, prochází fází sebeobviňování a výčitek. „Z mé zkušenosti vidím, že lidé často nekončí vztah kvůli nevěře samotné, ale kvůli tomu, co následuje poté. Následují hádky, vzájemné obviňování. Tohle soužití často ztrácí svou kvalitu a končí rozchodem,“ poznamenává Jana Řehulková.
Emocionální nevěra
I když hranice fyzické nevěry je možné poměrně jednoduše vymezit, v případě citové nevěry je to složitější. Problém vzniká, když jeden z partnerů začne budovat citovou vazbu s někým mimo vztah, sdílí své myšlenky s jinou osobou, pravidelně se stýká s někým, kdo mu dodává pozitivní pocity. Tohle nové pouto často zahrnuje i zamilovanost a touhu po hlubším spojení. Co je na tom zásadní, je skutečnost, že to tají před svým partnerem. To je jedním z hlavních rozdílů oproti situaci, kdy má někdo blízkého přítele opačného pohlaví (kamarádku z dětství, kolegu z práce), kde jsou jejich setkání a konverzace před partnerem neutajované.
Podle Jany Řehulkové emocionální blízkost s jiným člověkem může, ale nemusí vést k tělesné intimitě. Nicméně citová nevěra často přináší podobnou bolest jako ta fyzická a může vyvolat pocity zrady a nedůvěry.
Finanční nevěra
Pokud nemáte ponětí, kam vaše společné peníze mizí, a váš partner dělá klíčová finanční rozhodnutí samostatně a tajně, jedná se o podobu finanční nevěry. Jana Řehulková tuto situaci vnímá jako čím dál běžnější: „Jde o skrývání peněz, zadlužování nebo utrácení sdílených financí bez vědomí druhého partnera. Tyto akce mohou vyvolat silné napětí a nedůvěru.“
Je důležité uvědomění, že v manželství není podstatné, kdo vydělává více nebo jestli je jeden partner na rodičovské dovolené a bez vlastního příjmu. Všechny finance jsou společné a jejich řízení by mělo být společné rozhodování obou partnerů.
Mikronevěra a online podvádění
Online svět a sociální sítě otevřely dveře novému druhu nevěry. „Jedná se o formu intimity sdílenou prostřednictvím sociálních médií, zpráv či e-mailů. Postupně může vést až k citové nebo dokonce fyzické nevěře,“ vysvětluje Jana Řehulková. Partner tak nemusí opustit svůj domov, a přesto se dopouští zrady. Může si vyměňovat pikantní zprávy s neznámou osobou ze seznamovací aplikace, zapojovat se do sexuální komunikace s jinou ženou přes textové zprávy nebo si s ní domluvit virtuální schůzku přes webkameru. Zahrnuje se zde i tajné sledování pornografického materiálu.
Jana Řehulková tvrdí, že když jsou partneři spokojení a mají se rádi, obvykle nepociťují nutnost být nevěrní. Podle ní má různé druhy podvádění různou míru nebezpečnosti. Je to viditelná součást problémů ve vztahu, která se může delší dobu nepozorovaně prohlubovat. Diskutuje se o tom, zda je za nevěru vždy zodpovědná pouze nevěrná osoba, nebo i podvedený. Nicméně je jisté, že krize ve vztahu se neřeší nevěrou, a pokud si někdo uvědomí problém, měl by ho řešit dospěle a s respektem. I když se může člověk zakoukat jinde, je lepší být upřímný a nezpůsobovat zbytečnou bolest.
Zdroje: prozeny.cz, novinky.cz
-
Reality showpřed 3 dny
Bejr souhlasí se zápasem proti majiteli Clash of the Stars Le Symu! Trvá ale na poměrně bizarních podmínkách
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Kvíz: Kolik států USA dokážete vyjmenovat?
-
Zajímavostipřed 4 dny
KVÍZ: Nejčetnější příjmení v ČR
-
Zajímavostipřed 16 hodin
Jeden z nejbizarnějších podvodů ve Formuli 1 aneb Když chybí soudnost