Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Dodávkou od Étretatu až po nejzápadnější město Francie

Jste nadšenci, kteří rádi cestují dodávkou, spí na divoko a Paříž je neláká? Na cestu protkanou filmovými místy, zážitky, válečnou pláží a výborným jídlem, nemusíte jezdit daleko. Stačí se vydat od severu Francie až po kontinentálně nejzápadnější městečko Le Conquet. A když budete mít štěstí, možná uvidíte i tuleně u majáku Kermorvan!

Publikováno

dne

Jste nadšenci, kteří rádi cestují dodávkou, spí na divoko a Paříž je neláká? Francie je na cestu protkanou filmovými místy, zážitky, válečnou pláží a výborným jídlem jako dělaná. Stačí se vydat od severu až po kontinentálně nejzápadnější městečko Le Conquet. A když budete mít štěstí, možná uvidíte i tuleně u majáku Kermorvan!

Étretat neboli klenot Normandie

Kdo viděl film Tancuj Matyldo nebo Lucy, ten už si Étretat dokáže trošku představit. Je to jedno z nejnavštěvovanějších městeček na severu Francie. Leží na pobřeží kanálu La Manche a je známé svými bílými útesy Falaise d‘Aval a Falaise d‘Amont, které připomínají pijícího slona. Inspirací se stal několika malířům a dětství zde strávil spisovatel Guy de Maupassant.

Na okrajích městečka je k dispozici hned několik parkovišť, která jsou většinu času stále plná. A pozor, také výškově omezená. Jelikož naše dodávka se střešním boxem nesplňovala kritéria, zaparkovali jsme, jako většina s podobným problémem, v trávě při výjezdu z města. Paradoxně naproti jednomu z těchto omezených parkovacích ploch.

Pláž je na tomto dechberoucím místě oblázková. Tím pádem není ideální na pohodlnou válečku, ale právě oblázky umocňují průzračnost vody a krásný pohled na celý Étretat. Pro ještě lepší podívanou se vydejte na vrcholek útesu ke Chapelle Notre-Dame-de-la-Garde. Dovedou vás k ní schody až skoro do nebe. Nahoře budete sice trošku zadýchaní, ale výhled, který se vám naskytne, bude k nezaplacení.

Pokračovat můžete za kapli k památníku letců Charlese Nungessera a Francoise Coliho. Stojí tam jako symbol, kdy se v květnu roku 1927 snažili na jeden zátah doletět z Paříže do New Yorku letadlem zvaným Bílý pták. Let byl neúspěšný a nikdo dodnes neví, kde jejich cesta skončila. Nejspíš právě nad Étretatem. Podél útesů se můžete procházet poměrně daleko. Posedět třeba v trávě, dát si svačinu a kochat se.

Krvavá Omaha a hřbitov v Colleville Sur Mer

Na Omaha Beach ve Francii proběhlo 6. června 1944 vylodění desítky tisíc amerických vojáků. Více než 2 000 jich zemřelo. Není divu, že si zasloužila přezdívku Bloody Omaha. Na skoro 8 km pláži stojí na počest mrtvých pomník s názvem Hrdinové od Anilore Banon.

Na konci pláže mezi baráky je pár parkovacích míst, kde můžete přespat. Pokud se vám zasteskne po sprše, doporučuji Camping L’hypo’camp cca 11 minut autem od Omaha Beach. Čistý a opravdu klidný kemp je na dobrém taktickém místě, protože cestou k pláži míjíte různá muzea anebo odbočku do Colleville Sur Mer, kde najdete Americký vojenský hřbitov. Tam si teprve uvědomíte, jaké krveprolití to bylo. Naskytne se vám pohled na skoro 10 000 bílých křížů se jmény padlých vojáků.

Maják, surf a tuleni v Le Conquet

Le Conquet působí velice klidně a je to perfektní místo na odpočinek právě ke konci sezóny. Město je známé pro svůj rybolov, umění a úzké uličky. Na seznam si připište kostel de la Sainte-Croix, který svým gotickým vzhledem působí staře několik set let, přitom ho postavili teprve v polovině 19. století. Je sice dočasně uzavřen kvůli bouři z minulého roku, ale stojí za to, abyste se na něj podívali alespoň z venku.

Na jídlo zamiřte např. do restaurace Ar Dagenta. Pro milovníky mořských plodů mají skvěle dochucené mušle. Masožravci ocení např. maso ve výborné houbové omáčce s bramborou ve slupce a naplněnou česnekovým máslem. Plus dávají opravdu velké porce.

Zabydlet se doporučuji v obrovském kempu Les Blancs Sablons, který leží asi 200 metrů od rozlehlé písčité pláže des Blancs Sablons. Pokud jste nadšenci vodních sportů, tak 5 minut chůze od kempu najdete školu Surfing Iroise. Naučí vás surfovat anebo si můžete prkna na surf a paddleboard jen vypůjčit.

Tip: Raději si ověřte konání lekcí předem, protože neděle měli už ke konci sezóny odpočinkové, tím pádem bylo zavřeno.

K nejzápadnějšímu zemskému majáku ve Francii si udělejte výlet, až nebude takové vedro. Phare de Kermovan měří 20,35 metrů a vede k němu několik cestiček. Z parkoviště vám to potrvá méně než 20 minut a ještě se u toho stihnete pokochat krásným panoramatem. V určitých otevíracích hodinách nabízí vstup dovnitř majáku. Kdybyste se netrefili do otevírací doby, nezoufejte. Pohled na něj samotný zvenku a okolí je krásný. A když budete mít štěstí, můžete vidět tuleně v akci, jak se nacpávají přímo rybářům před očima. A to je nezapomenutelná podívaná!

Zdroje: radynacestu.cz, wikipedia, phare-iroise.bzh, patrimoine-iroise.fr

Oblíbené