Spojte se s námi


Zajímavosti

Chcete potěšit svého papouška? Dopřejte mu videohovor s kamarádem

Mít doma zvířecího společníka je pro spoustu lidí přímo životní potřebou. Někdo dává přednost psům a kočkám, jiný hlodavců nebo ptákům. Mezi opeřenci vítězí andulky, korely a papoušci. Mezi chovateli je oblíben papoušek šedy – žako, a to díky své schopnosti napodobovat slova a zvuky. Víte, že lze papouškovi zpestřit jeho život pomocí videohovoru s jiným soukmenovcem?

Publikováno

dne

papoušci
Zdroj: Pixabay

Mít doma zvířecího společníka je pro spoustu lidí přímo životní potřebou. Někdo dává přednost psům a kočkám, jiný hlodavcům nebo ptákům. Mezi opeřenci vítězí andulky, korely a papoušci. Mezi chovateli je oblíben papoušek šedý – žako, a to díky své schopnosti napodobovat slova a zvuky. Víte, že lze papouškovi zpestřit jeho život pomocí videohovoru s jiným soukmenovcem?

Žako jako domácí mazlíček byl chován již ve starověku

Mít doma papouška jako domácího mazlíčka není záležitost pouze moderní doby. Už ve starověku si lidé v Egyptě, Řecku či Římě své domovy zdobili klecemi s těmito bezesporu velmi inteligentními ptáky.

Někteří chovatelé jsou toho názoru, že papoušek žako se svou chytrostí vyrovná pětiletému dítěti. Znamená to tedy, že se s ním nikdy nebudou nudit. Je třeba jim ale věnovat dostatečnou péči a pozornost.

Chování papoušků bylo podrobeno výzkumu

Ve výzkumu šlo především o stimulaci zvířete pomocí různých hraček, logických her a cvičení formou videohovorů. Ukázalo se totiž, že papoušci videohovory využívají jako jednu z možností, jak překonat osamělost.

Během výzkumu sledovali ptáci na obrazovce tabletu předem nahrané videohovory a živé hovory. Víte, kterým dávali přednost?

Jestliže jste tipovali, že se papouškům více zamlouval živý „hovor“ s jiným papouškem, tak jste měli pravdu. Skutečně tento typ zábavy si užívali déle a s větší chutí. Na digitálním zařízení také kvůli tomu strávili více času, pokud měli možnost „hovořit“ s druhým ptákem.

Na živý hovor reagovali ptáci pozitivně

Pokud jim byl puštěn záznam hovoru, brzy o něho ztratili zájem a nereagovali na něho, uvedla Univerzita v Glasgow ve svých univerzitních novinkách. Výzkum je nejnovějším výsledkem spolupráce mezi výzkumníky ze zmíněné britské univerzity a Northeastern Univerzity v USA.

Ukázal, že papoušci mohou mít prospěch z novodobých digitálních technologií, což jim může pomoct zmenšit pocit osamocení, které je daní za život v domácích podmínkách.

Zdroj: gla.ac.uk

Oblíbené