Spojte se s námi


Zajímavosti

Šestnáctiletý spartakiádní vrah Jiří Straka napadl 11 žen. Zažívaly v jeho rukách horor, tři z nich nepřežily

Šestnáctiletý spartakiádní vrah Jiří Straka napadl 11 žen. Zažívaly v jeho rukách horror a tři z nich nepřežily
Jiří Straka řádil v Praze v roce 1985, kdy v období od 17. února do 16. května napadl jedenáct žen. S každým napadením se jeho brutalita a chuť vraždit stupňovala. Jenže nešlo „jen“ o vraždy, Straka se ukájel na mrtvých ženách.

Publikováno

dne

Jiří Straka řádil v Praze v roce 1985, kdy v období od 17. února do 16. května napadl jedenáct žen. S každým napadením se jeho brutalita a chuť vraždit stupňovala. Jenže nešlo „jen“ o vraždy, Straka se ukájel na mrtvých ženách.

Socialismus lpěl na spartakiádách

V roce 1985 byla ohrožena velkolepá státní akce, a to 6. československá spartakiáda. Proto, že v Praze došlo k desítce útoků na bezbranné ženy. V souvislosti s tím se bály ženy, nacvičující spartakiádu, do Prahy odcestovat. Policie dostala jasný úkol. Dopadnout vraha.

Vraťme se ale na začátek. Tento vrah se zcela vymykal „běžným vrahům“. Po usmrcení žen Straka zinscenoval přímo hororové pokračování.

Kdo byl Jiří Straka a co ho dohnalo k vraždám?

Jiří Straka, jinak přezdívaný vrah s dětskou tváří anebo také spartakiádní vrah, se narodil 14. dubna 1969 v Praze do celkem běžné rodiny. Matka dělnice, otec zedník. U Straky se ale už v mládí projevovaly psychické problémy. Vyšetřoval ho psychiatr a jeho resumé znělo: „Nadprůměrně inteligentní (IQ 125), bez životních cílů, trpí nevysvětlitelným neklidem, chybí motivace k učení.“

Straka si nedělal žádné problémy s docházkou do školy a měl časté potíže s nepřístojným chováním. V té době začal krást, školní řád šel naprosto mimo něho. V roce 1983 nastoupil do učebního oboru mechanizátor v hornictví.

První sexuální choutky dopadly pro přepadenou ještě dobře

Teprve šestnáctiletý Straka přepadl devatenáctiletou restaurátorku Milanu. Ta však zachovala rozvahu a přemluvila ho, aby s ní zašel do bytu, kde mu bude po vůli. Straka souhlasil, ale po cestě ho znovu přemohla „chuť na dívku“ a začal ji osahávat. Milana viděla, že se blíží do obydleného centra a začala křičet. Straka se zalekl a řekl si o peníze. Dívka mu je dala a on se vrátil zpátky na internát.

Jelikož přepadení vlastně dopadlo dobře, Milana tuto záležitost ani neohlásila policii. Učinil tak až její známý, kterému se svěřila. Měsíc na to Straka přepadl osmnáctiletou dívku, kterou udeřil dlažební kostkou do hlavy, vytrhl jí tašku z ruky a uprchl. Přišel si na 260 korun, deset tehdy tuzexových bonů a nějaké sušenky.

Straka vydržel jen deset dnů v klidu

25. března 1985 napadl další studentku, které serval z ramene kabelku. Dívka se ho jala dokonce pronásledovat, ale nedohonila ho. Jenže Strakovi tato přepadení už přestávala stačit.

2. dubna 1985 mu zkřížila cestu osmnáctiletá studentka medicíny Ludmila. Čekala na tramvaj a obtěžovali ji opilci. Nevědouc oslovila Straku a poprosila ho o pomoc. Nabídl se, že ji doprovodí. Jeho chlapecké nevinné vizáži dívka věřila. Nic netuše souhlasila a byla ráda, že se zbavila opilců. Nevěděla ovšem, že ji doprovází budoucí vrah. Cestou se jí svěřil, že navštěvuje hornické učiliště v Kladně a začal ji osahávat.

Dívka to vše stále brala na lehkou váhu. Jenže před domem ji začal škrtit. Proto ho umluvila k dobrovolnému pohlavnímu styku ve sklepě. Po vstupu do domu se Straka vydal do sklepa, ale dívka prchla a zazvonila na sousedy v patře. Straka snad ze zvyku jí opět vytrhl kabelku a zmizel. Avšak Ludmila napadení už další den nahlásila.

Straka vraždil 8. dubna 1985

V lesní rokli znásilnil Alici P. Když se bránila, začal ji škrtit. Do úst i do nosu jí nacpal zeminu a pomohl si i jejím spodním prádlem. Mrtvou pohřbil do listí. Policisté věděli, díky oznámení rodiny, kde se pohřešovaná patrně v době zmizení nacházela. Mrtvou nalezl policejní pes.

Vyšetřováním bylo zjištěno, že došlo k vraždě patrně z důvodu sexuálního motivu. Genitálie dívky obsahovaly ejakulát krevní skupiny A. První stopa vedla zdánlivě k předchozímu napadení dívky Milany. Jenže vyšetřovatelé předpokládali, že vraždila starší osoba. Nikoho tehdy nenapadlo, že smrt mladé dívky má na svědomí vrah s dětskou tváří.

Na další vraždu se Straka důkladně připravil

4. května 1985 si připravil šňůru a počíhal si na Vlastu Š. před brankou jejího domu.  Použil svůj oblíbený chvat a začal ji škrtit. Jenže ve světle lampy si všiml, že je mnohem starší než zamýšlel a od sexuálního útoku upustil.

Přesto jí omotal šňůru kolem krku s úmyslem ji zabít. Opět jí sebral peněžní hotovost. „Když bylo po tom a ty věci tam byly, tak jsem si řekl, že by se mi mohly hodit,“ vysvětloval, proč sebral i peníze. V tomto případě si přišel na 4 000 korun. Paní Vlastu hodil na korbu nákladního vozu v domnění, že je mrtvá. Ona se však dokázala vzchopit a díky pomoci, ke které se dobouchala na dveře paneláku, přežila. Zachránil ji státní příslušník Beninu, jenž ji poznal, šňůru přeřízl a zavolal bezpečnost.

Straka vraždil ještě tu samou noc

Vyhlédl si mladou lékařku Věru F., která se vydala v noci domů. Opět ji začal škrtit a odtáhl ji na temné místo, kde ji několikrát uhodil její vlastní botou do hlavy. Podpatkem jí do lebky zasadil neurvale několik dalších ran. Bezvládnou ženu začal svlékat, ale oběť se probrala a prosila ho, aby spolu odešli před její dům, že se nebude tolik bát.

Straka souhlasil, ale žena před domem vykřikla. To byl podnět pro vraha. Zmáčkl jí krk a znásilnil ji. Neklid a hypersexualita ho pronásledovaly stále víc a víc. Ramínkem od podprsenky si pojistil její smrt. Ovšem netušil, že opět zanechal v těle oběti důkaz. Svůj ejakulát.

16. května 1985 zavraždil osmadvacetiletou uklízečku Martu M.

Po Praze se pohyboval sériový vrah a tehdejší mocipáni se obávali, že v případě uskutečněné spartakiády bude mít vrah volné pole působnosti. Proto byl povolán známý vyšetřovatel Jiří Markovič, jenž byl povinen své nadřízené informovat každých šest hodin.

„Nikdy předtím ani potom jsem nepracoval pod tak strašným politickým tlakem. Dělali jsme na tom tři vyšetřovatelé a kromě toho dalších 200 policistů. Ženy v Praze se bály vyjít do ulic, málem se odkládala spartakiáda,“ sdílel vyšetřovatel Markovič.

Tlak na vyšetřování byl enormní

Proto došlo k tomu, že vyšetřovatelé obrátili pozornost i na dříve přehlížená přepadení a pokusy o znásilnění Milany H. a Ludmily Š. Smyčka se začala utahovat. Oběti se rozpomínaly a sdělily cenné informace o pachateli. Ty je zavedly zcela neomylně na hornické učiliště. Jiří Straka nic nezamlčoval a přiznal se téměř okamžitě. Dokonce policistům odevzdal i šperky i občanský průkaz, jež ženám ukradl.

Vyšetřování prokázalo, že Straku už od dětství vzrušoval voyerismus a frotérství

Ve dvanácti letech šmíroval ženy na plovárnách. Od patnácti let u sebe nosil obušek, aby nějakou ženu omráčil a mohl znásilnit. Ukájel se alespoň představou. Naštěstí se tehdy k žádnému násilnému přepadení nezmohl. Prošel řadou psychologických a psychiatrických vyšetření a byl označen za sadistu a nekrosadistu.

Veřejnost tehdy vzrušily zprávy o navržené kastraci a stereotaktické operaci mozku. Straka byl odsouzen za tři vraždy, dva pokusy o vraždu, pět znásilnění, tři loupeže a pět krádeží. Jelikož byl v době páchání  tragických činů mladistvý, vysloužil si pouhých deset let.

V roce 1989 souhlasil s kastrací, i když tvrdil, že šlo už jen o „úpravu“. Dle jeho sdělení mu genitálie už předtím poškodili vězni. Prohlašoval, že ho chtěli i oběsit. Pravdou je, že ho musela ostraha často přemisťovat. Trest vykonával na Pankráci, v Horním Slavkově i ve Valdicích. Díky amnestii prezidenta Havla mu byl zkrácen trest o jeden rok. Poté přistoupil na ústavní léčbu na psychiatrii v Bohnicích a Opavě.

V roce 2014 byl odborníky uznán coby vyléčený a propuštěný na svobodu. Možná, že právě jeho první cesta na svobodě ho vedla na matriku, jelikož si nechal změnit příjmení na Novák. Oženil se s ženou, s níž se seznámil v léčebně. Otázkou je, zda dokáže žít normální život, když brutálně vraždil.

Zdroje: Wikipedia.org, You Tube, policie-cr.cz

Oblíbené