Spojte se s námi


Cestování

Stockholm se rozkládá na 14 ostrovech. Hlavní město Švédska má turistům co nabídnout

Stockholm je hlavní město Švédska a nejlidnatější městská oblast v severských zemích. Město je kulturním, politickým a hospodářským centrem Švédska. Kromě toho je hlavním centrem firemních středisek ve Skandinávii a sídlem vlády a parlamentu i švédské královské rodiny.

Publikováno

dne

Stockholm je hlavní město Švédska a nejlidnatější městská oblast v severských zemích. Město je kulturním, politickým a hospodářským centrem Švédska. Kromě toho je hlavním centrem firemních středisek ve Skandinávii a sídlem vlády a parlamentu i švédské královské rodiny.

Podle tradice město založil v roce 1252 švédský magnát Jarl Birger Magnusson. Význam Stockholmu rychle rostl a od 15. století se stal jedním z nejdůležitějších center v zemi. V 17. století se stal hlavním městem Švédska, což potvrdil zákon o formě vlády z roku 1634. Město hostilo v roce 1912 letní olympijské hry. Každoročně se zde také koná slavnostní předávání Nobelových cen.

Stockholm se rozkládá na 14 ostrovech, které jsou navzájem propojené 53 mosty. Kromě toho je obklopený Stockholmským souostrovím, které tvoří více než 20 000 ostrovů a ostrůvků. Od 1. ledna 2007 je Stockholm rozdělený na 14 městských částí.

Gamla Stan

Gamla Stan je nejstarší částí Stockholmu. Název Gamla Stan neboli Staré město je poměrně mladý a vznikl pravděpodobně na počátku 20. století. Předtím se oblast nazývala Staden Mellan Broarna, což znamená město mezi mosty, nebo ještě dříve själva staden, což znamená prostě město.

Gamla Stan zabírá celou plochu ostrova Stadsholmen. Oficiálně jsou za součást Starého města považovány i sousední ostrovy Helgeandsholmen, Riddarholmen a Strömsborg. Když však někdo mluví o Gamla Stanu, má na mysli především ostrov Stadsholmen.

Královský palác

V areálu Gamla Stan se nachází Královský palác. Jedna z nejpůsobivějších stockholmských památek, která slouží jako oficiální sídlo švédské monarchie. Palácový komplex se nachází na hradním kopci Slottsbacken. Patří mezi největší panovnická sídla v Evropě. Komplex tvoří téměř 600 místností a pokojů. Budova je poměrně mladá, postavili jí 18. století v italském barokním stylu.

Muzeum Vasa – největší atrakce Stockholmu

Titul nejoblíbenější stockholmské atrakce si od nepaměti drží Muzeum Vasa, v němž se nachází zrestaurovaná válečná loď ze 17. století. Galéra se potopila během své první plavby, jen chvíli poté, co opustila přístav. Jejím cílem byla Polská republika a švédská propaganda obviňovala naše krajany z neúspěchu při stavbě. Oficiální verze zněla, že polští špioni tajně provedli změny v konstrukčních plánech, které vedly k potopení lodi.

Skanzen a akvárium

Skanzen ve Stockholmu je nejstarším muzeem tradiční venkovní architektury na světě. Vzniklo z iniciativy Arthura Hazeliuse. Stalo se prototypem pro všechny pozdější komplexy tohoto typu. V rozlehlém areálu je zde shromážděno více než 150 historických staveb z celého Švédska. S poznáváním kultury starého Švédska vám pomáhají zaměstnanci oblečení v dobových kostýmech, kteří návštěvníky seznamují s každodenním životem místních řemeslníků i běžných obyvatel.

Stockholmské metro – nejdelší umělecká galerie na světě

Při plánování návštěvy švédské metropole stojí za to vědět, že stockholmské metro bývá označováno za nejdelší uměleckou galerii na světě. Mnoho stanic je vyzdobené nejrůznějšími způsoby. Pokud však nemáte tolik času, doporučujeme vám navštívit následující dvě stanice: T-Centralen a Rådhuset (slavné červené skály).

Zajímavosti

  • Zajímavým švédským pokrmem jsou nakládaní sledi. Na tom by nebylo nic divného, nebýt toho, že se sleď marinuje rok v obyčejné konzervě. Voní a chutná to docela originálně.
  • Švédové nemají v oknech žádné záclony. Na parapety si dávají nejrůznější figurky, květiny a lampy. Tím dávají najevo, že nemají co skrývat. V některých švédských domech jsou u oken instalována zrcadla. Díky tomu je vidět, co se děje venku.
  • Alkohol se prodává v týdnu do 18:00, o víkendu do 15:00. Alkohol si mohou koupit osoby starší 20 let.
  • A nejdůležitější zajímavost: až budete přebírat Nobelovu cenu, nezapomeňte, že ji musíte převzít levou rukou.

Čím se Švédsko proslavilo?

  • Švédsko je domovem mnoha značek, které jsou oblíbené po celém světě. Patří mezi ně H&M, IKEA, Oriflame a Volvo.
  • Málokdo ví, že to byli právě Švédové, kdo uvedl na trh populární aplikaci pro poslech hudby a podcastů Spotify.
  • Ze Švédska pochází kultovní skupina ABBA. Autoři hitů jako „Waterloo“, „Dancing Queen“, „The Winner Takes It All“ a „Mamma Mia“ jsou vítězi Eurovize z roku 1974.
  • Nejoblíbenějším sportem ve Švédsku, stejně jako v jiných zemích světa, je fotbal. Poměrně oblíbené jsou také házená, lední hokej a běh na lyžích, zejména pro úspěchy švédských sportovců.
  • V roce 1909 byl ve Švédsku založený první národní park v Evropě – národní park Sarek.

Zdroje: Redakce, NationalGeographic, onet, podrozepoeuropie

Oblíbené