Spojte se s námi


Zajímavosti

Sirotci z Titaniku: Příběh čtyřletého Michela a dvouletého Edmunda, který obletěl svět

Sirotci z Titaniku. Příběh čtyřletého Michela a dvouletého Edmunda, který obletěl svět
Potopený Titanik vydává i po letech svědectví. Malí bratři Michel Marcel a Edmund se ocitli na palubě Titaniku poté, co je jejich otec unesl. Otec Michel Navratil byl slovenského původu. Syny plánoval odvézt do Ameriky a začít nový úspěšný život. Osud tomu ale chtěl jinak.

Publikováno

dne

Titanik vydává i po letech svědectví. Malí bratři Michel Marcel a Edmund se ocitli na palubě  Titaniku poté, co je jejich otec unesl. Otec Michel Navratil byl slovenského původu. Syny plánoval odvézt do Ameriky a začít nový úspěšný život. Osud tomu ale chtěl jinak.

Kdo byl Michel Navratil a proč unesl své syny?

Michel Navratil se narodil 14. dubna 1880 v Seredi na Slovensku. Jeho rodiče se usídlili na Slovensku, kam odešli z Moravy, takže se na Titaniku plavil Slovák s moravskými kořeny. A nebyl sám. Doprovázel své dva malé syny a nehnul se od nich na krok. Kde byla v tu dobu jejich matka?

V roce 1907 se Michel Navratil oženil s atraktivní Italkou Marcell Caretto. O rok později už drželi v náručích prvního synka Michel Marcela, jenž se narodil 12. června 1908. A dva roky nato, 5. března 1910, přišel na svět další syn Edmond. Avšak manželství nebylo šťastné a údajně pro nevěru manželky otec synů odchází od rodiny. Se syny se ovšem pravidelně stýká.

Přichází rok 1912, kdy svět zaplavují nadšené zprávy o nejluxusnější lodi světa. Jsou toho plné noviny a možná i impuls k tomu, co následovalo. Michel Navratil o velikonočním pondělí v roce 1912 převzal své dva syny s tím, že pojedou na výlet, nicméně ve stanovený čas je matce nevrátil. Marcell nevěděla, kde je má hledat a už vůbec netušila, že její děti jsou na cestě do Ameriky.

Michel měl svůj plán promyšlený

Pod falešným jménem zakoupil tři lodní lístky do druhé třídy Titaniku. Cestoval pod smyšleným jménem Louis M. Hoffman a syny pro jistotu taktéž přejmenoval. Nenechává nic náhodě a únos naplánuje skutečně do detailu. Syny pojmenuje zdrobnělinami Lolo a Momon. Spolucestujícím tvrdí, že je vdovcem a plují do Ameriky.

Člověk míní, pán Bůh mění

V onu osudnou noc Titanik narazil do ledovce. I když byla posádka lodi informována, nebezpečí podcenila. Všichni se domnívali, že Titanic je nepotopitelný, opak byl pravdou. Michel Navratil, tehdy čtyřletý, se po letech rozpomíná: „Otec vešel do kabiny, kde jsme spali. Teple mne oblékl a vzal do náruče. Totéž udělal neznámý člověk s mým bratrem. Doteď mne to dojímá, když na to myslím. Věděli, že zemřou.“

Sirotci Titaniku

Obě děti jejich otec vtlačil do posledního záchranného člunu. V této chvíli viděli chlapci svého tatínka naposledy. Tristně by v tento den měl oslavit své 32. narozeniny. V rychlosti ještě v kajutě napsal dva dopisy.

Malí kudrnatí chlapci se stali novinářskou senzací. Byli totiž jako jediné děti zachráněné bez rodiče či opatrovníka, proto si vysloužili přezdívku „Sirotci Titaniku“.  Jejich zachráncem se stává loď Carpathia.

Noviny se plní osudy mrtvých ale i zachráněných a příběh Sirotků Titaniku vyčnívá. Fotografie malých kudrnatých chlapců obletěla celý svět. A doletěla i do Francie, kde je poznává jejich matka. Okamžitě se za nimi vydává a přebírá je zpět do své péče. Dokonce žaluje lodní společnost za ztrátu manžela a žádá odškodnění. Ovšem nepochodila.

Několik dnů po ztroskotání Titaniku námořníci vylovili mrtvolu Michela Navratila

Nalezli u něho v kapse nabitý revolver a dva dopisy. Prosí v nich svou matku a švagra, aby se ujali výchovy jeho dvou synů. Je obdivuhodné, že i v posledních chvílích svého života myslí na své milované děti. Jak tragicky příběh začal, únosem dětí, tragicky končí. Smrtí otce dětí a tisíce pěti set dalších obětí.

Sirotci Titaniku opustili tento svět

Michel Marcel Navratil, francouzský profesor filozofie, umírá 30. ledna 2001 a je posledním mužem, jenž přežil potopení Titaniku. Jeho mladší bratr Edmond zemřel v roce 1953. Poslední přeživší člověk Titaniku byla žena. Millvina Dean, jež zemřela ve věku 97 let v anglickém Hampshiru 31. května 2009.

Zdroje: Wikipedia.org, vedazive.cz, aktualne.cz, YouTube

Oblíbené