Spojte se s námi


Ostatní

České krimi případy: Miloslav Sláma si vybíral bezbranné stařenky, které bil, svazoval a okrádal

Případ manželů Stodolových otřásl českou společností. Zaměřovali se totiž na bezbranné důchodce, které zabíjeli a následně okrádali. Nebyli ale jediní. Na důvěřivé stařenky se totiž zaměřoval také Miloslav Sláma. 

Publikováno

dne

Případ manželů Stodolových otřásl českou společností. Zaměřovali se totiž na bezbranné důchodce, které zabíjeli a následně okrádali. Nebyli ale jediní. Na důvěřivé stařenky se totiž zaměřoval také Miloslav Sláma. 

Píše se 2004 a probíhá soudní řízení s Miloslavem Slámou. Obžalovaný se dokonce rozplakal a omlouval se obětem i jejich rodinách. Toto dojemné vystoupení mu ale nijak nepomohlo a od soudu odešel s doživotním trestem odnětí svobody. Jakých hrůzných činů se dopustil? Pojďme se na jeho životní příběh podívat od začátku. 

Miloslav Sláma a jeho dospívání

Miloslav Sláma se narodil 19. ledna 1970 v Domažlicích, ale vyrůstal v Plzni. Celkem má tři mladší sestry, ke kterým má kladný vztah a podle svých slov by je za nic na světě nevyměnil. Jeho rodiče se poměrně brzy rozvedli kvůli otcovým problémům s alkoholem. Se svým otcem se od té doby nestýkal a k opětovnému setkání došlo až v jeho dospělosti.

Jeho dospívání bylo zcela normální, ve škole patřil k průměrným žákům, měl kamarády i koníčky. Po ukončení základní školy pokračoval na učiliště, kde se věnoval oboru lakýrník a poté nastoupil ve Škodovce.

Manželství, rozvod, alkohol a finanční těžkosti

Záhy po nástupu do zaměstnání se seznámil se svou budoucí ženou, se kterou měli syna. Jenomže poté odešel na vojnu a jeho manželka si našla jiného partnera a podala žádost o rozvod. Právě rozpad svého manželství velice těžce nesl a bral ho jako osobní prohru. Začal často vysedávat po hospodách s kamarády a uchýlil se k alkoholu. 

Následně vystřídal několik zaměstnání, našel si novou přítelkyni se kterou má dceru, ale ani jejich známost neměla dlouhého trvání. 

Když odešel ze svého posledního zaměstnání, dostal se do tíživé finanční situace a snažil se najít jakoukoliv brigádu, ale marně.

Motiv: Nedostatek peněz

Právě nedostatek finančních prostředků byl důvodem, proč v Plzni začal přepadat důchodce a okrádat je o peníze. První obětí přepadení se stal v roce 2001 důchodce, který si právě odnášel 25 000 korun z pobočky spořitelny. Miloslav Sláma si ho vyhlédl, nenápadně se k němu na ulici přiblížil a následně mu přiložil nůž na krk a donutil ho vydat mu veškerou hotovost.

Protože se tento způsob ukázal jako velmi účinný, pokračoval v přepadání bezbranných důchodců na ulici. 

Po dalších třech okradených se přesunul Sláma do Prahy a svůj způsob okrádání vylepšil. Z ulice se totiž přesunul dovnitř. Jeho trik byl poměrně jednoduchý.

Sympatický mladík v nesnázích 

Vyhlédl si svou oběť, ženu důchodového věku, na ulici a nenápadně ji sledoval až domů. Jakmile zašla do bytu, chvilku počkal a pak na ni zazvonil. Jeho historka o tom, že přišel navštívit známé, kteří žijí ve stejném domě, ale momentálně nejsou doma, byla uvěřitelná. Miloslav Sláma působil sympaticky, byl zdvořilý a někdy až přehnaně uctivý. V jednom případě dokonce přinesl stařence i kytici.

Za dveřmi bytu ze Miloslav Sláma měnil v monstrum

Jakmile odvyprávěl svůj příběh o tom, že přišel za známými, kteří nejsou doma a chtěl by jim alespoň nechat za dveřmi vzkaz, ale nemá bohužel tužku ani papír, nebyl důvod mu nevěřit. Ve chvíli, kdy ho stařenka pustila dovnitř, nevědomky si podepsala rozsudek smrti.

Ihned, jak se dostal do bytu, změnil se sympatický muž v monstrum. Bezbranné seniorky bil, potom je přivázal k židli a izolepou nebo šátkem jim zacpal ústa. V takto zbídačeném stavu ponechal své oběti jejich osudu, prohledal byt, odnesl veškerou hotovost a odešel.

Počet obětí surového lupiče

Miloslav Sláma má na svém kontě:

  • 3 vraždy
  • 4 pokusy o vraždu
  • 27 loupeží
  • 7 krádeží
  • 2 podvody
  • 41 případů porušení domovní svobody

Ženy, které jeho útok nepřežily, byly ve věku od 82 do 91 let. Jeho první oběť byla nalezena policií na popud sousedů, ale svůj boj o život po 14 dnech v nemocnicích prohrála. Další dvě oběti zemřely již při samotném útoku.

Ve čtyřech případech měly oběti to štěstí, že útok přežily. Nicméně jejich psychické i fyzické šrámy byly znatelné.

Miloslav Sláma má minimální šanci k nápravě

Před soudním přelíčením byl vypracován psychologický posudek, podle kterého nebyl Miloslav Sláma duševně nemocný a všechny své činy spáchal vědomě. Navíc se zjistilo, že kromě průměrného IQ je bezohledný, egocentrický a jeho sociální inteligence je na velmi nízké úrovni. 

Důchodkyně, které přežily jeho otřesné útoky a vypovídaly proti němu u soudu, označil Sláma za senilní a zapomětlivé. 

Rozsudek byl zcela jednoznačný a v roce 2004 byl Miloslav Sláma odsouzen k doživotnímu vězení. Možnost nápravy je v jeho případě minimální, a proto se ani nepředpokládá, že by mu v roce 2034 žádost o propuštění, kterou si může podat, byla schválena.

Případ Miloslava Slámy je otřesný a zavrženíhodný, protože si vybíral oběti, které proti němu neměly nejmenší šanci a spoléhal se na jejich ochotu. Je tak jednou z nejčernějších postav historie české kriminalistiky.

Zdroje: Odsouzeni, CNN Prima, Kriminálka

Oblíbené