Spojte se s námi


Zajímavosti

KVÍZ: Kolik okresů ČR dokážete vyjmenovat?

V tomto zeměpisném kvízu se podíváme blíže na Českou republiku, respektive na její okresy. Kolik z celkových 77 okresů dokážete vyjmenovat? Nebo je zvládnete všechny? To si vyzkoušejte v následujícím kvízu.

Publikováno

dne

V tomto zeměpisném kvízu se podíváme blíže na Českou republiku, respektive na její okresy. Kolik z celkových 76 okresů dokážete vyjmenovat? Nebo je zvládnete všechny? To si vyzkoušejte v následujícím kvízu.

Snad každý má alespoň nějaké povědomí o vnitřním členění České republiky. Ta se dělí na 14 samosprávných krajů, z nichž jeden kraj představuje hlavní město, přičemž do těchto krajů spadá 6253 obcí.

České území lze dělit i na okresy, kterých je celkem 76. Někdy se do toho výčtu nesprávně počítá i hlavní město, které však jako takové okresem není. Proto se tak u některých zdrojů můžete setkat i s číslem 77.

Kvíz můžete pustit zde. Přejeme hodně štěstí a mnoho uhodnutých okresů!

Názvy okresů nebudete z paměti vytahovat jen tak. Jako nápovědu jsme uvedli název kraje, ve kterém se okres nachází. Budete tak alespoň zhruba vědět, do jakých míst na imaginární mapě máte zabrouzdat.

Rovněž jsou jednotlivé okresy, které máte hádat, řazeny dle abecedního pořadí. To určitě oceníte zejména v pozdější fázi kvízu, když vám již nebude zbývat tolik okresů k uhádnutí. To se pak přemění v celkem vděčnou nápovědu.

Oprašte tak v tomto kvízu své zeměpisné znalosti a proměňte je v co nejlepší výsledek. Máte k tomu k dispozici 15 minut.

Tak kolik okresů zvládnete v časovém limitu vyjmenovat? Pochlubte se s vaším výsledkem do komentářů!

Zdroje: Wikipedia, Sporcle

22 Comments

22 Comments

 1. JiVe

  30. září 2023 at 14:26

  71

  • Honza

   2. října 2023 at 0:47

   74 Rokycany a Přerov

 2. ročník 67

  30. září 2023 at 17:14

  66

  • Mirek

   2. října 2023 at 1:36

   Morava 100%
   Čechy sem tam něco

 3. Milan Trojan

  30. září 2023 at 19:36

  59, no zapomněl jsem na mnoho.

  • Jiří Bureš

   2. října 2023 at 12:24

   76

 4. Jiří Petrásek

  1. října 2023 at 9:02

  70, ostuda, čekal jsem víc

 5. Helena Svobodová

  1. října 2023 at 9:04

  88

 6. peex

  1. října 2023 at 9:49

  No, jen 39.

 7. Cizeczech

  1. října 2023 at 11:21

  76/76 ještě 5:05 do konce 🙂

 8. Karel

  1. října 2023 at 18:39

  76 za 5 minut. Krásné.

 9. Mirek

  2. října 2023 at 0:49

  83

 10. Petra

  2. října 2023 at 9:48

  76/76 a ještě mi zbyl čas, do konce 2:55 min.

 11. Zden

  2. října 2023 at 13:18

  5:22 76/76

 12. RadVes

  2. října 2023 at 15:09

  Všechny, čas (zbývající?) 8:29

 13. Jarada

  2. října 2023 at 17:16

  76/76 3:33

 14. Ondřej

  2. října 2023 at 21:39

  76 – vešel jsem se do času, ale zkoušel jsem města, která okresní nejsou – třeba Louny, Zrada byla 3x Plzeň, naopak Brno to doplnilo samo.

 15. Zbyněk Otáhal

  2. října 2023 at 23:12

  Mám všechny, čas se zastavil na 8:04

 16. Jan Mráz

  3. října 2023 at 21:49

  75

 17. Jarek Hampejs

  5. října 2023 at 19:42

  60 (((

 18. Jarmila Černá

  6. října 2023 at 20:20

  Všechny a ještě 3 minuty k dobru.

 19. Roman

  6. listopadu 2023 at 17:09

  47

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Novinky

Jsme ve vesmíru sami? Zeptali jsme se umělé inteligence

Otázka existence mimozemského života fascinuje lidstvo po staletí. S technologickým pokrokem se naskýtá možnost využít umělou inteligenci a zeptat se jí na názor, zda ve vesmíru existuje další vyspělý život.

Publikováno

dne

Otázka existence mimozemského života fascinuje lidstvo po staletí. S technologickým pokrokem se naskýtá možnost využít umělou inteligenci a zeptat se jí na názor, zda ve vesmíru existuje další vyspělý život.

Hledání života mimo Zemi

Začněme zkoumáním faktorů, které podporují myšlenku, že ve vesmíru nejsme sami. V průběhu let minulých už vědci podnikli mnoho astronomických pozorování, načež vědeckých poznatků naznačujících existenci exoplanet, které by mohly mít vhodné podmínky pro život je několik.

Zajímavým faktem také je, že naše galaxie Mléčná dráha podle zpráv NASA obsahuje hned miliardy planet, přičemž už podle logiky věci je tedy téměř na 100 procent jisté, že ve vesmíru nejsme sami.

Různé studie pak poukazují na to, že by na některých z nich mohla být voda v kapalném stavu, což je klíčový prvek pro existenci života, jak ho známe.

V kontextu toho, že v rámci současného vědění má být dle NASA pouze v pozorovatelném vesmíru zhruba 200 miliard galaxií, ve kterých by se mohlo vyskytovat několik takových planet, je tedy spíše otázkou, na jaké úrovni daná civilizace je, než-li to, zda jsme ve vesmíru skutečně sami.

Fermiho paradox a absence kontaktu

Na druhé straně tu máme Fermiho paradox, který se zabývá otázkou: „Kde jsou všichni?“ S ohledem na to, jak obrovský je vesmír by se očekávalo, že bychom už mohli zahlédnout nějaké známky mimozemské civilizace nebo alespoň detekovat signály jejich existence.

Absence jakýchkoli definitivních důkazů však vyvolává otázku, proč jsme se s nimi dosud nesetkali.

Názor umělé inteligence

Z vědeckého hlediska nelze jednoznačně říci, zda jsme ve vesmíru skutečně sami. Je mnoho faktorů, které skutečně naznačují možnost existence života jinde v kosmu.

Objevy exoplanet, které se nacházejí v obyvatelných zónách svých hvězd, kde existují voda či chemické složky potřebné pro život, jsou jedny z mnoha prvků, které podporují myšlenku existence mimozemského života.

„Na základě stávajícího vědeckého poznání bych se sklonil k myšlence, že ve vesmíru pravděpodobně nejsme úplně sami, ale opět je důležité zdůraznit, že to není zaručená odpověď,“ napsala umělá inteligence, tedy chatbot společnosti Open AI.

„Tohle vše je pouze začátkem diskuse a představuje to některé z hlavních myšlenek spojených s tématem existence života mimo Zemi. Skutečná odpověď na tuto otázku může být ještě mnohem složitější a vyžaduje další vědecké zkoumání a technologické inovace,“ uvedl ještě chatbot.

Zdroje: NASA, American Scientist, Open AI

Pokračovat ve čtení

Oblíbené