Cestování
Vatikán: Zajímavosti o nejmenší zemi světa s nejvyšší spotřebou vína na obyvatele
Jako jediná země je celá zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Vatikán nabízí jednu z nejlepších poštovních služeb na světě a každý desátý občan je voják. Řeč je o slavném sídle nejvyšší autority katolické církve.
Jako jediná země je celá zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Vatikán nabízí jednu z nejlepších poštovních služeb na světě a každý desátý občan je voják. Řeč je o slavném sídle nejvyšší autority katolické církve.
Historie Vatikánu je bohatá a plynule propojuje starověký římský svět s novým křesťanským řádem. Ve starověku se nacházel Neronův cirkus, kde bylo umučeno mnoho křesťanů. Podle tradice byl mezi mučedníky i sám svatý Petr, který zde byl pohřben.
Postupem času byla na místě apoštolova hrobu postavena kaple. Nahradila jí první bazilika svatého Petra, kterou založil císař Konstantin Veliký. V dalších staletí byl komplex rozšiřovány. Postavili nové paláce a bazilika, které hrozilo zřícení, byla nahrazena novým kostelem, který dnes navštěvují miliony turistů a věřících.
Za zmínku stojí i to, že Vatikán se stal hlavním sídlem papežství poměrně nedávno, konkrétně ve druhé polovině 14. století. Po předchozích tisíc let se oficiální sídlo katolické církve nacházelo v Lateránu na pozemcích, které církvi daroval císař Konstantin Veliký.
Náměstí svatého Petra
Slavná Via Conciliazione (Ulice smíření), připomínající Lateránskou smlouvu z roku 1929, vede na Svatopetrské náměstí obklopené Berniniho mohutnou čtyřřadou kolonádou. Uprostřed náměstí v 16. byl století umístěný 25,5 m vysoký egyptský obelisk, který byl podle legendy svědkem mučednické smrti svatého Petra.
Bazilika svatého Petra
První bazilika postavili na počátku 4. století n. l. na příkaz císaře Konstantina Velikého. Základem je umělá police vytvořená ze zasypaného pohřebiště a částečně zaříznutá do svahu vatikánského pahorku. Především z tohoto důvodu vyžadoval kostel v průběhu staletí časté opravy. Koncem 15. století byl již stav jeho základů a nosných prvků kritický.
Druhá bazilika svatého Petra – na odvahu papeže Julia II. della Rovereho, který se navzdory pověrám a náboženskému rozechvění rozhodl radikálně změnit situaci této úctyhodné stavby. Byl to on, kdo v roce 1506 nařídil starou baziliku z poloviny zbořit a zahájil stavbu nového chrámu hodného postavení Knížete apoštolů.
Stavba trvala celkem 120 let a spotřebovala obrovské materiální prostředky, které tehdejší katolická církev mohla shromáždit. Výsledkem byl gigantický křesťanský chrám, po staletí největší na světě, který oslňuje bohatou výzdobou, množstvím a kvalitou uměleckých děl a množstvím relikvií církevních světců.
„Pieta“ od Michelangela Buonarrotiho, Berniniho díla: bronzový baldachýn nad zpovědnicí, katedrální oltář svatého Petra, Gloria a epitaf Alexandra VII. potěší všechny milovníky barokního umění. Poutníky mezitím láká 44 oltářů s ostatky stovek svatých v čele s ostatky apoštola, kterému Ježíš údajně řekl „ty jsi skála“.
Kopule baziliky svatého Petra
Po prohlídce interiéru baziliky stojí za to vystoupat na její kopuli, kterou navrhl Michelangelo Buonarroti a která nabízí nádherné panorama Vatikánu a celého Říma.
Grotty
Při návštěvě Vatikánu stojí za to navštívit také tzv. grotty, které se nacházejí pod hlavní lodí baziliky, na úrovni starého chrámu postaveného v době osvoboditele křesťanů – císaře Konstantina Velikého. Právě zde se nacházejí hrobky mnoha papežů a jejich nejbližších spolupracovníků, stejně jako hrobky několika „korunovaných hlav“, které si z různých důvodů zasloužily tak prestižní pohřeb.
Hrob svatého Jana Pavla II.
Těsně před blahořečením tělo papeže Jana Pavla II. přenesli z Nové groty do kaple svatého Šebestiána. Tam odpočívá dodnes, obklopeno stálou přítomností mnoha věřících.
Sixtinská kaple
Jednou z nejvýznamnějších vatikánských památek je Sixtinská kaple. Sousedí s Apoštolským palácem, kterou postavili v 15. století na příkaz papeže Sixta IV. Pokrytá nádhernými freskami a výzdobou od Michelangela, Pinturicchia, Signorelliho, Botticelliho a Rosselliho přitahuje jako silný magnet všechny turisty, kteří navštíví Řím. Jen málo míst na světě může nabídnout takové množství historie, umění a náboženství uzavřené v jediném interiéru. Právě zde se koná konkláve, tedy volba nového papeže.
Vatikánské zahrady
Z kopule je dokonalý výhled na nádherné papežské zahrady plné různých druhů stromů, keřů, bylin a květin. Několik půvabných fontán, četné kapličky a umělé jeskyně evokují postavu Krista a Madony (je zde také kopie obrazu z Jasné hory!).
Vatikán a tradiční konzumace vína
Celosvětový rekord pravidelně překonává Vatikán. Statistický obyvatel Vatikánského městského státu vypije za rok 74 litrů tohoto nápoje. To znamená přibližně 105 lahví ročně a téměř devět lahví měsíčně. To je poměrně hodně, zejména na zemi obývanou převážně duchovními.
Vatikán má stále povinnost přijímat svaté přijímání nejen ve formě chleba, ale také ve formě vína. Tento rituál jistě zvyšuje statistické údaje, ale nezanedbatelný není ani fakt, že většinu obyvatel Vatikánu tvoří starší muži, kteří přijímají jídlo ve skupinkách.
Zdroje: NationalGeographic, italy.it, redakce, travelblog
-
Reality showpřed 4 dny
Bejr souhlasí se zápasem proti majiteli Clash of the Stars Le Symu! Trvá ale na poměrně bizarních podmínkách
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Kvíz: Kolik států USA dokážete vyjmenovat?
-
Zajímavostipřed 2 dny
Jeden z nejbizarnějších podvodů ve Formuli 1 aneb Když chybí soudnost
-
Zajímavostipřed 6 dny
KVÍZ: Nejčetnější příjmení v ČR