Spojte se s námi


Cestování

Keňa není jen o safari. V této africké zemi je neustále co objevovat

Co se vám vybaví, když se řekne Afrika? Ikonická savana s divokými zvířaty potulujícími se po rozlehlých rovinách? Nebo snad jedinečné kultury a zvyky tohoto rozmanitého kontinentu? Vzhledem k tomu, že je toho tolik k objevování, není divu, že se stále více lidí rozhoduje pro návštěvu afrických zemí.

Publikováno

dne

Co se vám vybaví, když se řekne Afrika? Ikonická savana s divokými zvířaty potulujícími se po rozlehlých rovinách? Nebo snad jedinečné kultury a zvyky tohoto rozmanitého kontinentu? Vzhledem k tomu, že je toho tolik k objevování, není divu, že se stále více lidí rozhoduje pro návštěvu afrických zemí.

Keňa a její safari: Divoká příroda na dosah ruky

Keňa je jedním z nejlepších míst, kam se můžete vydat na safari a pozorovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Pozorování divokých zvířat z blízkosti je úžasný zážitek. Na safari se můžete vydat formou výletu autem nebo se kochat krásnými výhledy během letu balonem.

Množství divokých zvířat budí respekt, během safari v Keni se můžete setkat mimo jiné s takzvanou Velkou pětkou Afriky. Tímto pojmem se označují slon africký savanový, nosorožec černý, lev, buvol africký a levhart.

Kdy se vydat na safari? Nejlepší dobou pro cestu na safari do Keni je období sucha, tedy červen až říjen a leden a únor. Pozorování zvířat je v tomto období snazší. Krátké období dešťů nastává v listopadu a prosinci a delší období dešťů od března do května. Výhodou tohoto období je bujná vegetace a méně turistů.

Národní parky a přírodní rezervace

V Keni se nachází více než 50 zvířecích rezervací a ochranných parků. Mezi nejznámější z nich patří Tsavo, Masai Mara, Amboseli a Naivasha. Doporučujeme zejména národní rezervaci Masai Mara, která je proslulá svou velkou migrací, která trvá od července do října. Tisíce zeber, pakoňů, gazel a dalších zvířat tehdy putují Serengeti za čerstvou trávou a osvěžující vodou.

Tsavo je největším a nejstarším národním parkem v Keni a je proslulý svými tzv. červenými slony. Je to proto, že se zde nachází červená půda, která ulpívá na kůži slonů a dodává jim charakteristický vzhled.

Keňa nabízí pestrou kulturu

Dovolená v Keni je příležitostí poznat zajímavé tradice a zvyky afrických kmenů. Keňa nemá jednu dominantní kulturu. Země byla vždy obývána domorodými kmeny, kterých zde žijí desítky. Nejznámější z nich, Masajové, vedou kočovný způsob života a neustále se potulují savanou. Masajové žijí v národních parcích a pokračují v tradicích svých předků. Některé tradiční vesnice vítají turisty, takže stojí za to podniknout takový výlet a poznat odlišné zvyky jednoho z afrických kmenů.

Hakuna Matata

Keňa je plná úsměvů, radosti, tance a známého rčení Hakuna Matata. Pochází ze svahilštiny a znamená „nedělej si starosti“ nebo „žádné starosti“. Usměvavé tváře na ulicích nám okamžitě zlepší náladu. Kromě svahilštiny je úředním jazykem také angličtina, takže se s Keňany snadno domluvíme.

Při příležitosti dovolené v Keni stojí za to navštívit Mombasu. Je cítit skutečný kulturní tavicí kotel, zejména během karnevalu, který se zde koná každoročně začátkem listopadu. Keňané jsou velmi pohostinní, spontánní a ochotní navazovat přátelství. Mají zajímavý přístup k času a vyznávají filozofii „pole-pole“, což znamená pomalu. Co stojí za to přivézt si z dovolené? Dřevěné výrobky, etnické šperky a samozřejmě kávu a čaj, kterými je Keňa proslulá.

Keňa má nádherné pláže

Velmi důležitým důvodem, proč se vydat na dovolenou do Keni, jsou kilometry dlouhé písečné pláže a teplé vody Indického oceánu. Pláže v Keni nejsou přeplněné, je zde klid a pohoda. Keňa má více než 500 km písečného pobřeží. Pro slunečnou dovolenou doporučujeme zejména Diani Beach, širokou a dlouhou pláž s jemným pískem, kde můžete relaxovat ve stínu kokosových palem. Zajímá vás, kdy se vydat do Keni na dovolenou na pláži? Nejvhodnějším obdobím je leden a únor. Měsíce, kdy jsou teploty nejvyšší a probíhá období sucha. Pak se nemusíte obávat počasí!

Během dovolené u oceánu se vyplatí navštívit i zajímavá místa v okolí. Nedaleko Malindi se nachází soutěska Marafa, což je malebný kaňon z barevného pískovce se zajímavými skalními útvary, kterému se kvůli vysokým teplotám, které zde občas panují, říká „Ďáblova kuchyně“. Vřele doporučujeme také výlet na ostrov Lamu! Ostrov se nachází severovýchodně od Mombasy a je místem, kde se můžete vrátit v čase. Nachází se zde nejstarší a nejzachovalejší svahilská osada v této části Afriky. Město je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Obdivuhodný korálový útes

Keňské pobřeží je proslulé svými vynikajícími potápěčskými lokalitami. Dovolená v Keni je proto ideální příležitostí k plavání mezi pestrobarevnými rybami, želvami nebo delfíny. Existuje zde mnoho klubů a škol, které nabízejí vhodné vybavení a přípravu. Jednou z nejkrásnějších potápěčských lokalit je mořský národní park Watamu ležící nedaleko Malindi.

Při odpočinku na pobřeží se vyplatí vyrazit také na ostrov Wasini, kde můžete obdivovat poklady podmořského světa a setkat se s delfíny. Dalším zajímavým místem je Korálový les, který se nachází poblíž vesnice Shimoni. Jedná se o pozůstatky korálového útesu různých velikostí a tvarů a můžete si prohlédnout, jak hluboko do hlubin ostrova kdysi sahala voda. A nedaleko Mombasy se nachází Mombasa Marine Park and Reserve, kde se pouhých 50 m od břehu v hloubce 30 m nachází vrak nákladní lodi, který si můžete prohlédnout při potápění.

Velké riftové údolí

Keňa je jednou z nejkrásnějších oblastí Afriky a nabízí krajinu, kterou nenajdete nikde jinde na světě. Velmi zajímavým místem k návštěvě je Velká příkopová propadlina. Jedná se o tektonický příkop se strmými svahy, který vznikl odklonem africké desky od desky arabské a somálské. Tato jedinečná krajina údolí pomáhá představit si, jak probíhaly tektonické procesy, které před miliony let formovaly svět. Velký východní příkop prochází několika zeměmi, v Keni se podél tohoto úseku můžeme kochat majestátními horami a sopkami i nádhernými jezery.

Milovníky přírody potěší jezero Nakuru nebo Národní park Lake Nakuru. Je nádherným místem, které je domovem nejrůznějších ptáků. Žije zde největší skupina plameňáků na světě! V některých obdobích je vodní hladina prakticky neviditelná, protože ji pokrývá růžová vrstva plameňáků. Jezero Nakuru je jednou z atrakcí, které můžete vidět v rámci výletu do Keni. V této oblasti se také nachází nejvyšší vrchol země, 5199 m vysoký sopečný masiv Mount Kenya.

Zdroje: NationalGeografic, redakce, fly, fischer

Oblíbené