Zajímavosti
Fenomén l’appel du vide: Během života pocit volání nicoty zažije velké množství z nás
Stalo se vám někdy, že jste stáli na rozhledně a na vteřinu vám projela hlavou myšlenka, jaké by to bylo spadnout dolů? Nepanikařte! Nemusí se nutně jednat o známku toho, že chcete skutečně skoncovat se životem. Na vině totiž může být l’appel du vide.
Stalo se vám někdy, že jste stáli na rozhledně a na vteřinu vám projela hlavou myšlenka, jaké by to bylo spadnout dolů? Nepanikařte! Nemusí se nutně jednat o známku toho, že chcete skutečně skoncovat se životem. Na vině totiž může být l’appel du vide.
Znepokojivé myšlenky má na svědomí l’appel du vide
Francouzský pojem l’appel du vide se dá přeložit jako volání nicoty a perfektně vystihuje pocit, který můžete zažívat při čekání na vlak či na metro na nástupišti, během kochání se pohledem z hory do údolí či třeba i během posezení na balkoně. Na zlomek vteřiny vám totiž v některé z těchto chvílí může projet hlavou myšlenka, která vás vyděsí. Spočívá totiž v tom, že vás napadne, udělat něco šíleného. Například skočit před rozjetý vlak, vkročit do vzduchoprázdna či se třeba říznout nožem do ruky.
Jestliže vás již někdy napadlo, jaké to je vydat se vstříc nicotě skokem z rozhledny či pod právě přijíždějící metro, neznamená to, že potřebujete pomoc. Právě se u vás vyskytlo volání nicoty.
Je to sice znepokojivé, ale mnohem častější, než by se mohlo zdát. V angličtině se pro tento jev používá spojení high place phenomenon, zkráceně se označuje jako HPP. V češtině by ovšem používání této zkratky mohlo být matoucí.
Co na to říkají studie?
Díky studii z roku 2012, která proběhla mezi vysokoškolskými studenty, neexistuje přímá spojitost mezi voláním nicoty a sebevražednými sklony. Z celkem 431 vysokoškoláků jich více než polovina uvedla, že se s těmito děsivými sebedestruktivními myšlenkami setkali, ale zároveň popřeli, že by měli sebevražedné sklony.
Volání prázdnoty = pud sebezáchovy
Neví se přesně, proč vlastně tyto myšlenky v mozku vznikají, ale na vině bude s největší pravděpodobností poměrně matoucí signál, který vás má varovat před nebezpečím.
Váš mozek vyšle do těla signál, abyste byli opatrní, protože se nacházíte v potenciálně nebezpečné situaci. Zpětně se pak toto varování dá interpretovat jako ponouknutí k sebedestruktivnímu chování, ačkoliv tomu je přesně naopak.
Máte zkušenosti s l’appel du vide? Sebedestruktivní myšlenky, které vám občas proběhnou hlavou, ale vzápětí je zaplašíte, nemusejí vypovídat nic o tom, že máte sebevražedné sklony. Existuje totiž rozdíl mezi tím, kdy se vám sebedestruktivní myšlenka prožene hlavou a tím, kdy nad tím skutečně uvažujete či to snad plánujete.
Zdroje: healthline.com, sciencedirect.com
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Nejstrašnější tým Formule 1. Šéf klidně hazardoval s životem svého pilota
-
Reality showpřed 5 dny
Yenifer v Love Islandu zlomil nečekaný rozchod
-
Reality showpřed 2 týdny
Love Island: Yenifer Cao překvapuje diváky, začali jí fandit
-
Novinkypřed 4 dny
Zrádci ztrácí sledovanost. Hra se ale konečně začíná rozjíždět