Hudba
Silná píseň o muži, který byl průkopníkem ve vývoji chemických zbraní! Znáte skladbu Father od švédské kapely Sabaton?
Švédská metalová kapela Sabaton nahrála za dobu svého působení už mnoho dechberoucích skladeb, a to nejen co se týče hudební roviny, ale i té textové. Jednou z nich je „Father“, ve které Sabaton zpívá o německém chemikovi Fritzu Haberovi, který kvůli svému vynálezu plynoucího z Haber-Boschova procesu výrazně ovlinil dění na bojišti první světové války a „zasloužil“ se o smrt několika tisíců vojáků.
Švédská metalová kapela Sabaton nahrála za dobu svého působení už mnoho dechberoucích skladeb, a to nejen co se týče hudební roviny, ale i té textové. Jednou z nich je „Father“, ve které Sabaton zpívá o německém chemikovi Fritzu Haberovi, který kvůli svému vynálezu plynoucího z Haber-Boschova procesu výrazně ovlinil dění na bojišti první světové války a „zasloužil“ se o smrt několika tisíců vojáků.
Muž, který velmi negativním způsobem ovlivnil bitvy první světové války. Fritz Haber byl německý chemik, který v roce 1918 obdržel Nobelovu cenu za svůj vynález plynoucí z Haber-Boschova procesu, metody používané v průmyslu k syntéze čpavku z plynného dusíku a vodíku.
Dnes je jeho vynález naprosto nezbytným článkem využívaným pro rozsáhlou syntézu hnojiv. Podle dnešních odhadů totiž zhruba dvě třetiny celosvětové roční produkce potravin využívá čpavek z Haber-Boschova procesu.
Dá se tedy určitě říci, že tento vynález, tento proces, zajišťuje obživu téměř polovině světové populace. Výsledek práce Habera a jeho kolegy Carla Bosche však za doby první světové války přinesl také výraznou negativní stránku.
Ostatně právě o tom zpívá švédská kapela Sabaton ve svém hitu, který vyšel na konci loňského roku – Father. Ten je součástí EP Weapons Of The Modern Age, Švédové jej také zařadili do svého playlistu na letošním turné s názvem The Tour To End All Tours.
Otec toxického plynu a „chemické války“
Haber je totiž považován za otce toxického plynu a „chemické války“ za svou dlouholetou průkopnickou práci při vývoji chemických zbraní v průběhu první světové války.
Kvůli jeho vynálezu tak na bitevním poli umíralo nespočet vojáků. Dosud nejznámějším příkladem je druhá bitva u Yper právě za doby první světové války. Ta se udála nedaleko belgického města Ypry a do historie vstoupila jako jedna z nejslavnějších bitev na západní frontě.
A to především proto, že německá armáda pro svůj postup v této bitvě zvolila použití chemických zbraní, v tomto případě konkrétně chloru. Zasaženo bylo tímto plynem zhruba 15 tisíc vojáků, z nichž téměř jedna třetina zemřela.
Věda a morální pohled
Sabaton ve své skladbě představuje nejen alianci Haber-Bosch, ale také filosofuje nad otázkou, jak vlastně celou událost s odstupem času rozsoudit. Jak už je výše psáno, tento vynález je v dnešní době naprosto zásadním aspektem.
Avšak na stranu druhou Haber německou armádu v první světové válce zásoboval jedovatým plynem. Nutno podoknout, německý chemik je jednou z nejkontroverznějších osob v historii vědy, která kdy získala Nobelovu cenu.
Jak rovněž Sabaton v písni „Father“ uvádí, pro vědu byl začátek 20. století opravdu zlatým věkem. Podařilo se totiž prolomit dlouholeté zásadní otázky fyziky, například co se týče teorie relativity nebo kvantové mechaniky.
„Překrucování ideálů vědy,“ odkazuje se Sabaton ve své skladbě na slova tehdejší Haberovy manželky.
Navíc tento válečný zločin není jediným, který v následujících desítkách let výrazně prospěl světové populaci. Například shozené atomové pumy na Hirošimu a Nagasaki v průběhu druhé světové války vědcům významně pomohl pochopit chování radioaktivity na lidské tělo.
Tyto poznatky byly posléze klíčovým faktorem pro dnešní moderní léčbu radioterapií, respektive léčby zářením v případě rakoviny.
Jaká je tedy odpověď na otázku, zda byl Haber dobrým člověkem nebo válečným zločincem? Sabaton ve skladbě „Father“ zmiňuje dvě zásadní roviny. Matematický pohled nám říká, že vynález plynoucí z Haber-Boschova procesu napříč válkami zabil deseti, možná i statisíce vojáků. Na druhou stranu dnes živí téměř polovinu světové populace.
Z matematické roviny je tedy výsledek neutrální. Jenže pak je tady mnohem zásadnější morální hledisko, kdy usmrcení člověka je zkrátka činem, který je hodný k odsouzení. Jaký pohled máte na toto téma vy a jak se vám líbí skladba z EP Weapons Of The Modern Age?
Zdroje: Sabaton, History.com
-
Reality showpřed 1 týdnem
Bejr souhlasí se zápasem proti majiteli Clash of the Stars Le Symu! Trvá ale na poměrně bizarních podmínkách
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Jeden z nejbizarnějších podvodů ve Formuli 1 aneb Když chybí soudnost
-
Zajímavostipřed 2 týdny
KVÍZ: Nejčetnější příjmení v ČR
-
Zajímavostipřed 2 týdny
KVÍZ: 30 největších států světa