Spojte se s námi


Hudba

Silná píseň o muži, který byl průkopníkem ve vývoji chemických zbraní! Znáte skladbu Father od švédské kapely Sabaton?

Švédská metalová kapela Sabaton nahrála za dobu svého působení už mnoho dechberoucích skladeb, a to nejen co se týče hudební roviny, ale i té textové. Jednou z nich je „Father“, ve které Sabaton zpívá o německém chemikovi Fritzu Haberovi, který kvůli svému vynálezu plynoucího z Haber-Boschova procesu výrazně ovlinil dění na bojišti první světové války a „zasloužil“ se o smrt několika tisíců vojáků.

Publikováno

dne

Švédská metalová kapela Sabaton nahrála za dobu svého působení už mnoho dechberoucích skladeb, a to nejen co se týče hudební roviny, ale i té textové. Jednou z nich je „Father“, ve které Sabaton zpívá o německém chemikovi Fritzu Haberovi, který kvůli svému vynálezu plynoucího z Haber-Boschova procesu výrazně ovlinil dění na bojišti první světové války a „zasloužil“ se o smrt několika tisíců vojáků.

Muž, který velmi negativním způsobem ovlivnil bitvy první světové války. Fritz Haber byl německý chemik, který v roce 1918 obdržel Nobelovu cenu za svůj vynález plynoucí z Haber-Boschova procesu, metody používané v průmyslu k syntéze čpavku z plynného dusíku a vodíku.

Dnes je jeho vynález naprosto nezbytným článkem využívaným pro rozsáhlou syntézu hnojiv. Podle dnešních odhadů totiž zhruba dvě třetiny celosvětové roční produkce potravin využívá čpavek z Haber-Boschova procesu.

Dá se tedy určitě říci, že tento vynález, tento proces, zajišťuje obživu téměř polovině světové populace. Výsledek práce Habera a jeho kolegy Carla Bosche však za doby první světové války přinesl také výraznou negativní stránku.

Ostatně právě o tom zpívá švédská kapela Sabaton ve svém hitu, který vyšel na konci loňského roku – Father. Ten je součástí EP Weapons Of The Modern Age, Švédové jej také zařadili do svého playlistu na letošním turné s názvem The Tour To End All Tours.

Otec toxického plynu a „chemické války“

Haber je totiž považován za otce toxického plynu a „chemické války“ za svou dlouholetou průkopnickou práci při vývoji chemických zbraní v průběhu první světové války.

Kvůli jeho vynálezu tak na bitevním poli umíralo nespočet vojáků. Dosud nejznámějším příkladem je druhá bitva u Yper právě za doby první světové války. Ta se udála nedaleko belgického města Ypry a do historie vstoupila jako jedna z nejslavnějších bitev na západní frontě.

A to především proto, že německá armáda pro svůj postup v této bitvě zvolila použití chemických zbraní, v tomto případě konkrétně chloru. Zasaženo bylo tímto plynem zhruba 15 tisíc vojáků, z nichž téměř jedna třetina zemřela.

Věda a morální pohled

Sabaton ve své skladbě představuje nejen alianci Haber-Bosch, ale také filosofuje nad otázkou, jak vlastně celou událost s odstupem času rozsoudit. Jak už je výše psáno, tento vynález je v dnešní době naprosto zásadním aspektem.

Avšak na stranu druhou Haber německou armádu v první světové válce zásoboval jedovatým plynem. Nutno podoknout, německý chemik je jednou z nejkontroverznějších osob v historii vědy, která kdy získala Nobelovu cenu.

Jak rovněž Sabaton v písni „Father“ uvádí, pro vědu byl začátek 20. století opravdu zlatým věkem. Podařilo se totiž prolomit dlouholeté zásadní otázky fyziky, například co se týče teorie relativity nebo kvantové mechaniky.

„Překrucování ideálů vědy,“ odkazuje se Sabaton ve své skladbě na slova tehdejší Haberovy manželky.

Navíc tento válečný zločin není jediným, který v následujících desítkách let výrazně prospěl světové populaci. Například shozené atomové pumy na Hirošimu a Nagasaki v průběhu druhé světové války vědcům významně pomohl pochopit chování radioaktivity na lidské tělo.

Tyto poznatky byly posléze klíčovým faktorem pro dnešní moderní léčbu radioterapií, respektive léčby zářením v případě rakoviny.

Jaká je tedy odpověď na otázku, zda byl Haber dobrým člověkem nebo válečným zločincem? Sabaton ve skladbě „Father“ zmiňuje dvě zásadní roviny. Matematický pohled nám říká, že vynález plynoucí z Haber-Boschova procesu napříč válkami zabil deseti, možná i statisíce vojáků. Na druhou stranu dnes živí téměř polovinu světové populace.

Z matematické roviny je tedy výsledek neutrální. Jenže pak je tady mnohem zásadnější morální hledisko, kdy usmrcení člověka je zkrátka činem, který je hodný k odsouzení. Jaký pohled máte na toto téma vy a jak se vám líbí skladba z EP Weapons Of The Modern Age?

Zdroje: Sabaton, History.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hudba

KVÍZ: Dokážete vyjmenovat největší hity slavných českých zpěváků?

Je tady další kvíz, přičemž tentokrát si na něm smlsnou milovníci české hudby. Pokud znáte dobře naše slavné zpěváky a jejich nejznámější písně, neměl by vám tento kvíz dělat větší potíže. Tak co, kolik z nich dáte správně?

Publikováno

dne

Je tady další kvíz, přičemž tentokrát si na něm smlsnou milovníci české hudby. Pokud znáte dobře naše slavné zpěváky a jejich nejznámější písně, neměl by vám tento kvíz dělat větší potíže. Tak co, kolik z nich dáte správně?

O českém národu je známo, že má velmi rád muziku. Dobrou muziku. Naštěstí v našich končinách máme opravdu mnoho skvělých tvůrců, kteří po dlouhá léta svými písněmi přinášejí lidem radost, lásku a štěstí.

A dá se říci, že přesně o tom bude tento kvíz. V něm najdete celkem 15 skladeb a vaším úkolem bude podle jejich názvu uhádnout, který interpret danou píseň nazpíval, ať už se jedná o zpěváka nebo zpěvačku.

Kvíz si můžete spustit níže, přejeme hodně štěstí!

Nutno podotknout, časový limit je nastaven na sedm minut. Samotné skladby nejsou nikterak abecedně seřazeny, jako tomu bylo v případě některých našich předchozích kvízů.

V tomto případě můžete jednoduše do kolonky napsat jméno zpěváka nebo zpěvačky, o nichž víte, že nazpívali danou skladbu. Nemusíte tedy nutně dodržovat pořadí jednotlivých písní, jak jdou postupně za sebou.

Na závěr se pak můžete podívat i na některé z našich dalších kvízů. Pokud vám nesedlo zrovna téma tohle téma, určitě si vyberete mezi ostatními.

Tak kolik písní, respektive autorů zvládnete v daném časovém limitu vyjmenovat? Pochlubte se s vaším výsledkem do komentářů!

Zdroje: Wikipedie, Spotify, Sporcle

Pokračovat ve čtení

Hudba

Znáte už zábavnou kopuli Mega Sphere, která byla postavena v Las Vegas za 2,3 miliardy dolarů?

Mega Sphere je nový unikátní projekt, který byl postaven v Las Vegas za 2,3 miliardy dolarů. Tato ohromná kopule, která byla postavena pro multimediální zážitek zcela nových rozměrů, láká miliony fanoušků.

Publikováno

dne

Mega Sphere je nový unikátní projekt, který byl postaven v Las Vegas za 2,3 miliardy dolarů. Tato ohromná kopule, která byla postavena pro multimediální zážitek zcela nových rozměrů, láká miliony fanoušků.

Stavba v Las Vegas je 111 metrů vysoká a 150 metrů široká, díky čemuž je největší stavbou tohoto typu na světě. Toto prvenství si pro sebe uzmul Mega Sphere od Avicii Areny, kterou najdeme v hlavním městě Švédska, ve Stockholmu.

Mega Sphere pojme na 18 000 lidí, kteří mohou díky unikátní stavbě zažít koncerty či vizualizace tak, jako to doposud nebylo možné.

Zatímco jsme před pár lety měli možnost žasnout nad krásným obrazem 4k, tak Mega Sphere nabízí rozlišení 64k.

K vizuálnímu zážitku ovšem dodává ten pravý zážitek speciální audio technika. Prezident Sphere dokonce mluví o tom, že je to jakoby jste na uších měli sluchátka. To zajišťuje 164,000 XNUMX reproduktorů.

V Mega Sphere už proběhly koncerty například Lady Gaga či U2, jež doprovázela i vizuální show. Pro většinu zúčastněných to byl jedinečný zážitek, který dle jejich slov nemá v dnešním světě konkurenci.

Pro koho by ale Las Vegas bylo nedosažitelné, tak dobrou zprávou je to, že se podobný projekt chystá i v Anglii. Konkrétně v Londýně, kde by mohla obří kopule v následujících letech vyrůst.

Mega Sphere tak přichází se zcela novým zážitkem, který dalece předčí drtivou většinu doposud existujících show po celém světě. Vzhledem k tak nákladné výstavbě se ovšem nedá předpokládat její rychlé rozšiřování.

Třeba už jen debaty ohledně dopadů na přírodu budou jistě zdlouhavé. Las Vegas je ovšem město samo pro sebe.

Zdroj: Youtube, CNN

Pokračovat ve čtení

Celebrity

Kniha memoárů Barbry Streisand odhaluje pikantnosti z jejího života. Slavná zpěvačka se v ní ohlíží za svým bohatým životem

Americká zpěvačka a herečka Barbara Joan „Barbra“ Streisand (81) má za sebou více než šedesát let trvající uměleckou kariéru. Začátkem listopadu letošního roku vyšla v USA její vzpomínková kniha „My Name Is Barbra“ (Jmenuji se Barbra), v níž široké čtenářské publikum seznamuje s různými okamžiky svého života.

Publikováno

dne

Americká zpěvačka a herečka Barbara Joan „Barbra“ Streisand (81) má za sebou více než šedesát let trvající uměleckou kariéru. Je nositelkou pěti cen Emmy, deseti cen Grammy, dvou Oscarů, jedenácti Zlatých glóbů a ceny Tony. Začátkem listopadu letošního roku vyšla v USA její vzpomínková kniha „My Name Is Barbra“ (Jmenuji se Barbra), v níž široké čtenářské publikum seznamuje s různými okamžiky svého života.

970 stran vzpomínek

Kniha memoárů My Name Is Barbra, kterou vydalo nakladatelství Cornerstone, má úctyhodných 970 stran. Její audio verzi budete poslouchat dlouhých 48 hodin. Kniha existuje i ve formě e-book. Recenze publikace nešetří chválou za to, že je v ní zpěvačka hodně otevřená a jde do detailů.

O vydání pamětí Barbry Streisand usilovala již Jacqueline Kennedy Onassis, když pracovala jako redaktorka v nakladatelství Doubleday. Psal se rok 1984 a v té době bylo zpěvačce pouhých 42 let a na memoáry si připadala dost mladá.

Deník si Barbra začala psát až od roku 1999 a ten se stal základem pro budoucí knihu vzpomínek, která vyšla v USA 7. listopadu 2023. Ačkoliv o jejím životě bylo napsáno hodně knih, toto je první, kterou napsala sama a v níž zveřejňuje svůj příběh.

Kritika zacházení se ženami a milostný život

Ve své knize My name is Barbra se americká herečka a zpěvačka ohlíží za svou bohatou uměleckou kariérou, pouští se do kritiky toho, jak se zachází se ženami v jejím oboru a dává nahlédnout také do svého milostného života.

Barbra byla dvakrát vdaná (za Elliotta Goulda a za Jamese Brolina). Z prvního manželství má své jediné dítě, syna Jasona Goulda.

Jejími partnery byli ale také kanadský premiér Pierre Trudeau, producent Jon Peters, dědic zmrzliny Richard Baskin, herci Don Johnson, Richard Gere či Clint Eastwood. Krátkou známost měla i s tenistou Andre Agassim, i když byl mezi nimi věkový rozdíl 28 let.

Přátelství s britským následníkem trůnu

V první polovině 70. let minulého století navázala Barbra dokonce přátelství s britským korunním princem Charlesem, nynějším králem Karlem III., který ji navštívil během jejího filmování v Los Angeles.

Ve své vzpomínkové knize uvádí, že se možná mohla stát první opravdovou židovskou princeznou, ale oba dva byli příliš stydliví. Trvá na tom, že ona a princ Charles byli velmi dobrými přáteli.

Zdroj: Bunte.de, The Guardian

Pokračovat ve čtení

Oblíbené