Spojte se s námi


Rady a tipy

Energie vs. peněženka: Geniální triky pro nižší energetickou fakturu

Ceny energií rostou a s tím i stres, zda tempu navyšování cen budeme stačit. Jak ale zastavit strmý úpadek obsahu vaší peněženky? Naučíme vás využívat osvědčených postupů, a tím zlepšit vaši finanční situaci. Dokážeme vám, že i malá opatření mohou mít obrovský dopad na výslednou fakturu. Začtěte se a dejte své peněžence oddech.

Publikováno

dne

Ceny energií rostou a s tím i stres, zda tempu navyšování cen budeme stačit. Jak ale zastavit strmý úpadek obsahu vaší peněženky? Naučíme vás využívat osvědčených postupů, a tím zlepšit vaši finanční situaci. Dokážeme vám, že i malá opatření mohou mít obrovský dopad na výslednou fakturu. Začtěte se a dejte své peněžence oddech. 

Způsoby, jak ušetřit, mohou být velmi jednoduché a nemusíte je v běžném životě vůbec pocítit. Jaké to jsou? 

Vyměňte stolní PC za notebook 

Ano, váš notebook má opravdu nižší spotřebu než stolní PC. Průměrný laptop spotřebuje během hodiny nenáročného používání, jako je například psaní textu, asi 0,03 kWh elektřiny, kdežto PC určený pro běžnou práci spotřebuje zhruba 0,15 kWh elektřiny za hodinu. K výpočtu, kolik denně zaplatíte, je třeba vynásobit počet hodin používání cenou elektřiny, kterou za kWh aktuálně platíte.  

Perte bez zbytečných výdajů 

Oblečení kvalitně vyperete i při nižší teplotě a nižších otáčkách. Pokud není prádlo velmi špinavé, bude stačit 30 °C na 800 až 900 otáček. Jestli vám to prostor dovolí, k sušení prádla používejte prádelní šňůru nebo věšáky na prádlo namísto sušičky. Oblečení samovolně uschne, neriskujete jeho smrštění a navíc nemusíte dlouze třídit, jaký oděv do sušičky může a který nikoliv.  

V kuchyni se dá šetřit ve velkém 

Nespočet kuchyňských spotřebičů, které jsou poháněné energií, nám můžou pěkně znepříjemnit pohled na fakturu. Jde to ale i úsporně a oči pro pláč nám zbydou pak jen na krájení cibule.  

Stačí dodržet několik pravidel: 

  • Vyhněte se vaření jídla v tmavých matných hrncích. Jejich povrchová úprava nezachycuje teplo z vařiče tak efektivně, ale spíše jej předávají do okolního vzduchu. Chytřejší volbou jsou lesklé chromované hrnce. 
  • Snažte se vždy zahřívat jen nutné množství vody. 
  • Používejte poklice (snižuje spotřebu až 4×). 
  • Pomozte si papiňákem (trojnásobně rychlejší). 

TIP: Pokud žijete v domácnosti sami nebo v páru, není od věci zvážit pořízení horkovzdušné fritézy. Vyhřátí trouby na požadovanou teplotu zabere mnohem více času i energie.  

Pozor na lednici

I u lednice je třeba mít na paměti pár pravidel, které nám sníží spotřebu energií. Jaké to jsou? 

  • Neuskladňujte do ní nic teplého (lednice musí vyrovnat tepelný rozdíl, a to stojí mnoho energie). 
  • Lednice by neměla být umístěná vedle radiátorů či trouby.  
  • Více než 3 mm tlustá vrstva ledu v mrazáku zvyšuje spotřebu až o 30 %. Pokud je součástí vaší lednice i mrazák, dbejte na pravidelnou údržbu (odmrazování).  

Energetické štítky – taháky na úsporu 

Před koupí se zaměřte na energetickou třídu daného zboží. Vyšší kupní cena se vám brzy vrátí díky nižší spotřebě energie. Orientace v nich není nijak složitá: A (nejúspornější) až D/G (nejméně úsporné). Také lze ze štítku vyčíst spotřeba vody, typ spotřebiče, kapacita, hlučnost, účinnost praní, mytí či sušení. Využijte tedy těchto chytrých, dostupných taháků a nakupujte chytře. 

Když ohříváte vodu, ale zmrazujete vaše finance 

Bojler se dokáže podepsat na fakturách za energie samozřejmě také a mnohdy více než je potřeba. Rozhodně nepatří do velmi chladných prostor. K ohřevu vody by poté  vynaložil daleko více energie. Nastavení ohřevu vody na 50 °C je dostačující. Jednou za 14 dní navyšte ohřev na 60 °C, což funguje jako prevence výskytu bakterie legionella.

Tak pamatujte! Než začnete přemýšlet nad změnou dodavatele, i malé změny ve spotřebě energie mohou mít dlouhodobý a významný vliv na to, jak bude vaše výsledná faktura vypadat.

Protože… co je doma, to se počítá. 

Zdroj: usetreno.cz 

Oblíbené