Spojte se s námi


Rady a tipy

Energie vs. peněženka: Geniální triky pro nižší energetickou fakturu

Ceny energií rostou a s tím i stres, zda tempu navyšování cen budeme stačit. Jak ale zastavit strmý úpadek obsahu vaší peněženky? Naučíme vás využívat osvědčených postupů, a tím zlepšit vaši finanční situaci. Dokážeme vám, že i malá opatření mohou mít obrovský dopad na výslednou fakturu. Začtěte se a dejte své peněžence oddech.

Publikováno

dne

Ceny energií rostou a s tím i stres, zda tempu navyšování cen budeme stačit. Jak ale zastavit strmý úpadek obsahu vaší peněženky? Naučíme vás využívat osvědčených postupů, a tím zlepšit vaši finanční situaci. Dokážeme vám, že i malá opatření mohou mít obrovský dopad na výslednou fakturu. Začtěte se a dejte své peněžence oddech. 

Způsoby, jak ušetřit, mohou být velmi jednoduché a nemusíte je v běžném životě vůbec pocítit. Jaké to jsou? 

Vyměňte stolní PC za notebook 

Ano, váš notebook má opravdu nižší spotřebu než stolní PC. Průměrný laptop spotřebuje během hodiny nenáročného používání, jako je například psaní textu, asi 0,03 kWh elektřiny, kdežto PC určený pro běžnou práci spotřebuje zhruba 0,15 kWh elektřiny za hodinu. K výpočtu, kolik denně zaplatíte, je třeba vynásobit počet hodin používání cenou elektřiny, kterou za kWh aktuálně platíte.  

Perte bez zbytečných výdajů 

Oblečení kvalitně vyperete i při nižší teplotě a nižších otáčkách. Pokud není prádlo velmi špinavé, bude stačit 30 °C na 800 až 900 otáček. Jestli vám to prostor dovolí, k sušení prádla používejte prádelní šňůru nebo věšáky na prádlo namísto sušičky. Oblečení samovolně uschne, neriskujete jeho smrštění a navíc nemusíte dlouze třídit, jaký oděv do sušičky může a který nikoliv.  

V kuchyni se dá šetřit ve velkém 

Nespočet kuchyňských spotřebičů, které jsou poháněné energií, nám můžou pěkně znepříjemnit pohled na fakturu. Jde to ale i úsporně a oči pro pláč nám zbydou pak jen na krájení cibule.  

Stačí dodržet několik pravidel: 

  • Vyhněte se vaření jídla v tmavých matných hrncích. Jejich povrchová úprava nezachycuje teplo z vařiče tak efektivně, ale spíše jej předávají do okolního vzduchu. Chytřejší volbou jsou lesklé chromované hrnce. 
  • Snažte se vždy zahřívat jen nutné množství vody. 
  • Používejte poklice (snižuje spotřebu až 4×). 
  • Pomozte si papiňákem (trojnásobně rychlejší). 

TIP: Pokud žijete v domácnosti sami nebo v páru, není od věci zvážit pořízení horkovzdušné fritézy. Vyhřátí trouby na požadovanou teplotu zabere mnohem více času i energie.  

Pozor na lednici

I u lednice je třeba mít na paměti pár pravidel, které nám sníží spotřebu energií. Jaké to jsou? 

  • Neuskladňujte do ní nic teplého (lednice musí vyrovnat tepelný rozdíl, a to stojí mnoho energie). 
  • Lednice by neměla být umístěná vedle radiátorů či trouby.  
  • Více než 3 mm tlustá vrstva ledu v mrazáku zvyšuje spotřebu až o 30 %. Pokud je součástí vaší lednice i mrazák, dbejte na pravidelnou údržbu (odmrazování).  

Energetické štítky – taháky na úsporu 

Před koupí se zaměřte na energetickou třídu daného zboží. Vyšší kupní cena se vám brzy vrátí díky nižší spotřebě energie. Orientace v nich není nijak složitá: A (nejúspornější) až D/G (nejméně úsporné). Také lze ze štítku vyčíst spotřeba vody, typ spotřebiče, kapacita, hlučnost, účinnost praní, mytí či sušení. Využijte tedy těchto chytrých, dostupných taháků a nakupujte chytře. 

Když ohříváte vodu, ale zmrazujete vaše finance 

Bojler se dokáže podepsat na fakturách za energie samozřejmě také a mnohdy více než je potřeba. Rozhodně nepatří do velmi chladných prostor. K ohřevu vody by poté  vynaložil daleko více energie. Nastavení ohřevu vody na 50 °C je dostačující. Jednou za 14 dní navyšte ohřev na 60 °C, což funguje jako prevence výskytu bakterie legionella.

Tak pamatujte! Než začnete přemýšlet nad změnou dodavatele, i malé změny ve spotřebě energie mohou mít dlouhodobý a významný vliv na to, jak bude vaše výsledná faktura vypadat.

Protože… co je doma, to se počítá. 

Zdroj: usetreno.cz 

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Sendvičovou generaci ohrožuje únava i ztráta psychického zdraví. Jak se bránit vyhoření?

Sendvičová generace je pojem, který se objevuje v posledních desítkách let. Popisuje situaci lidí pendlujících mezi vlastními pracovními povinnostmi, péčí o děti a zároveň o seniorní rodinné příslušníky. Sendvičové generaci mohou hrozit vážné zdravotní problémy, hlavně psychického, ale i fyzického rázu.

Publikováno

dne

Sendvičová generace je pojem, který se objevuje v posledních desítkách let. Popisuje situaci lidí pendlujících mezi vlastními pracovními povinnostmi, péčí o děti a zároveň o seniorní rodinné příslušníky. Sendvičové generaci mohou hrozit vážné zdravotní problémy, hlavně psychického, ale i fyzického rázu.

Co znamená pojem sendvičová generace?

Je to jednoduché. Sendvičová generace je zmáčknutá mezi dva různé faktory, které vyžadují jejich péči. Obvykle mezi své malé děti a stárnoucí rodiče (či dokonce prarodiče).

S tím, jak se prodlužuje věk dožití a zároveň věk, kdy si lidé pořizují děti, se vytváří problém, kdy se lidé okolo padesáti let ocitají v situaci, v níž musejí pečovat o své nedospělé děti, ale zároveň jejich péči vyžadují i rodiče, které již trápí starosti stáří, nebo prarodiče, kteří se dožili vysokého věku, ale už se o sebe nedokáží sami postarat.

Sendvičová generace tak musí chodit do práce a vydělávat na živobytí, vychovávat své děti a zároveň se starat o starší příslušníky své rodiny. Stres tak na ně působí doslova ze všech stran a oni jsou zmáčknutí jako náplň sendviče mezi mnoho povinností, které téměř nelze všechny stíhat.

Být příslušníkem sendvičové generace často přináší rizika

Problémy z toho, že je člověk součástí sendvičové generace, trápí hlavně ženy, jelikož na nich totiž častěji leží větší množství povinností spojených jak s péčí o děti, tak o rodiče (a to často i partnerovy rodiče).

Takové ženy obvykle trpí únavou, může je postihnout syndrom vyhoření nebo se u nich projeví příznaky některých psychických onemocnění jako jsou deprese, nespavost či úzkosti. Duševní potíže pak navíc mohou vést i k fyzickým zdravotním komplikacím, typicky se objevují problémy se zažívacím traktem, bolesti zad či hlavy a další potíže, které mohou být částečně způsobeny psychosomatickými vlivy.

Jak z toho ven?

Ze situace sendvičové generace není snadná cesta ven. Problémy s tím, že musíte svou pozornost věnovat jak dětem, tak rodinným seniorům, samy nezmizí a potrvají nejméně několik dalších let.

Jako všude, i tady platí pravidlo, že nejdříve se musíte postarat o sebe a až poté můžete pomáhat jiným.

Základním pravidlem tedy je dopřát péči i sobě. Najít si čas na odpočinek a věnovat se svým koníčkům. Práce a péče o rodinu nesmí být tou jedinou náplní vašeho času, pak totiž velmi snadno vyhoříte.

A druhé pravidlo říká: nebojte se požádat o pomoc.

Přeneste část povinností na partnera, na své sourozence či vzdálenější příbuzné. Pokud máte větší děti, možná mohou některé činnosti již zvládat samy nebo vám dokonce pomoct se starostí o babičku a dědu. A v neposlední řadě pomocnou ruku nabízí i některé státní organizace či neziskovky.

Zdroj: sendvicovagenerace.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené