Rady a tipy
Dostali jste kytici? Naučte se několikanásobně prodloužit její životnost
Narozeniny, Valentýn, Den matek či výročí je několik dnů v roce, kdy jsme obdarované v podobě pugétu krásně řezaných květin. Proto, když se nám do ruky dostane krásná kytice, chceme si ji užít co nejdéle. Její životnost se odvíjí od péče, a proto vám prozradíme triky, které co nejvíce oddálí vyhození kytice do koše.
Narozeniny, Valentýn, Den matek či výročí je několik dnů v roce, kdy jsme obdarované v podobě pugétu krásně řezaných květin. Proto, když se nám do ruky dostane krásná kytice, chceme si ji užít co nejdéle. Její životnost se odvíjí od péče, a proto vám prozradíme triky, které co nejvíce oddálí vyhození kytice do koše.
Co je tajemstvím dlouhotrvající krásy květin? Odpověď leží v jejich genetické výbavě. Skutečně vytrvalé druhy, jako je například okouzlující anturie, nás mohou ve váze těšit až tři týdny. Pak jsou tu ale květiny jako narcisky, které se vyčerpají a povadnou ve váze už po čtyřech dnech. Ale pozor. I ty nejodolnější květiny mohou rychle ztratit svou krásu, když nejsou v té správné péči. Co si ale pod správnou péčí představit?
Zkrácení je základ úspěchu
Znáte to. Najdeme vhodnou vázu, připravíme vodu o pokojové teplotě… A co dál? Pro dlouhou životnost kytice je klíčové správné seříznutí jejích stonků. Než dáte kytici do vody, připravte si ostrý nožík a šikmým, dlouhým, hladkým řezem odřízněte přibližně tři centimetry stonku. Květina tak navýší svou schopnost přijímat a pít vodu. Ke stonku se nedostane vzduch, přesněji bakterie z něj. Ty by pak urychlily znečištění vody, což by se samozřejmě podepsalo na vitalitě květin. Ještě pamatujte na to, že pod úvazkem kytice nemají být žádné listy.
TIP: Dokonalý řez provedete nejlépe pod tekoucí vodou. Ke stonku se tím pádem nedostane vzduch a bakterie z něj. Ty by pak urychlily znečištění vody, což by mělo neblahý vliv na vitalitě květin.
Není řez jako řez
Bohužel seříznutí stonků je trochu větší věda, než si spousta lidí myslí. I zde jsou jistá pravidla, která se vyplatí znát.
- Růže seřízněte našikmo.
- Slunečnice namočte po prvním řezu na 10 sekund do horké vody.
- Dřevnaté stonky rozdrťte asi 3 cm od konce.
- Stonky chryzantém odlomte.
- Stonky seřezávejte každý den.
Na váze záleží
Není to jen o vzhledu. Proto, jestli máte doma pouze designové kousky váz, je třeba si uvědomit, že tento benefit oceníte spíše vy než kytice, pro kterou bude tato váza domovem. Řezaným květinám se bude nejlépe dařit ve skleněné nebo keramické váze. Pokud vám to čas umožní, vyměňujte každý den vodu, která by měla být vlažná nebo pokojové teploty.
Pečlivě vyberte její místo
Postavit ji bez nějaké větší úvahy doprostřed jídelního stolu, vedle mísy s ovocem, jen protože je tak všem na očích, není nejlepší cesta. Květiny a ovoce se nemají příliš v lásce, protože Etylen z ovoce urychluje vadnutí květů. Raději vyberte kytici chladnější místo, ne na přímém slunci. Vyhnout byste se měli také radiátorům či průvanu.
Zvadlé květy jsou na škodu ostatním
Pokaždé, když budete mít kolem vázy s kyticí cestu, pozorujte, zda není již pár květů uvadlých či uschlých. Takové květy je nutné bez milosti odlomit a vyhodit. Začínají hnít a tím škodí ostatním květinám ve váze. Navíc nevypadají na kytici už dobře, takže nemáte co pokazit.
Babské rady, které stojí za to
Jsou tu i triky, díky kterým udržovaly květy dlouho čerstvé už naše babičky. Jsou velmi jednoduché a k jejich realizaci není třeba utíkat do obchodu. Většinu těchto zázračných triků dokážete pomocí toho, co máte doma. Vyzkoušejte je a užívejte si kytic déle, než jste zvyklí. Tak jako naše babičky.
- Měděná mince ve váze zabraňuje množení bakterií a tvorbě plísní.
- Hnití stonků zastaví i stroužek česneku
- Dřevěné uhlí také pomůže udržet vodu bez hnilobných bakterií.
- Proti bakteriím působí i kapka – dvě bělidla.
- Květiny vzpruží vlažný zelený čaj.
- Růže mají rády, když jim ve vodě rozpustíte půl lžičky cukru.
- Jiným květům přidejte do vody dvě lžičky jablečného octu a lžičku cukru.
- Rozdrcená tabletka aspirinu udrží květy dlouho čerstvé. Vodu pak stačí dolévat a měnit jednou za tři dny.
Pokud se ani po přečtení našeho článku nepovažujete za zaklínače životnosti řezaných květin, máme pro vás ještě seznam těch, které mají geneticky dlouhou životnost.
- Lilie,
- tropické rostliny jako orchidej nebo toulitka,
- chryzantémy,
- alstromérie,
- karafiáty,
- jiřiny.
Závěrem…
Ať chceme nebo ne, kytice dělá domov útulnějším a přináší do něj život. Navíc krásně provoní prostor. Vyzkoušejte tedy naše triky a užívejte si krásy květů co nejdéle je možné. Přeci jen dnů, kdy jsme jimi obdarované je opravdu málo a každý den navíc se počítá.
Zdroj: Masterclass.com
-
Reality showpřed 2 týdny
Bejr souhlasí se zápasem proti majiteli Clash of the Stars Le Symu! Trvá ale na poměrně bizarních podmínkách
-
Zajímavostipřed 2 týdny
KVÍZ: Nejčetnější příjmení v ČR
-
Zajímavostipřed 1 týdnem
Jeden z nejbizarnějších podvodů ve Formuli 1 aneb Když chybí soudnost
-
Hudbapřed 20 hodin
Vlastníte „řeznický obal“ desky Beatles? Pak můžete být milionáři