Spojte se s námi


Ostatní

Zálohované plastové láhve? První krok ke zvrácení planetární katastrofy

Publikováno

dne

Plasty začínají být, vlastně už nějakou dobu jsou, opravdu velkým problémem pro naší planetu. OSN dokonce hovoří o planetární katastrofě, když má být do poloviny tohoto století v oceánech více plastu než ryb. Malý, ale záslužný krok se v tomto směru chystá udělat Slovensko, které na začátku ledna zavede zálohování plastových lahví a plechovek.

Když vezmeme v potaz, že jedna PET lahev se rozkládá zhruba 450 let a čtyři pětiny světové pitné vody již obsahují mikroplasty, tak nemusíte být raketový inženýr, abyste měli jasno o tom, že to do budoucna může představovat ohromný problém. V konečném důsledku to může mít dopad na samotný život na zemi.

Evropa je v tomto směru průkopníkem, když již tento problém pochopila a snaží se s ním bojovat. Jenomže evropský kontinent je oproti Asii nebo Africe opravdu malou rybou v rybníku. I tak jsou tyto malé krůčky velmi důležité pro naši budoucnost, která vypadá čím dál více černěji.

Některé studie dokonce tvrdí, že až 70 % plastového odpadu skončí na mořském dně. Rekordem přitom byla igelitová taška, kterou našli vědci v hloubce 10 898 metrů pod hladinou, konkrétně v Mariánském příkopě.

Nejvíce plastu ve světových vodách pak našli vědci během průzkumů v roce 2018 v Tichém oceánu poblíž Číny, kde najdeme dvakrát až pětkrát více plastů než jinde.

Proti proudu jde pak Slovensko, které v příštím roce spustí systém zálohování plastových lahví a plechovek.

Do projektu se již zaregistrovalo přes 2 000 sběrných míst, přičemž bude možné prodávat nezálohované obaly ještě do konce června příštího roku. Označené plastové a kovové obaly písmenem „Z“ budou zahrnovat zálohu 15 eurocentů.

Snad bude tento projekt našich sousedů napodobovaný ve velkém všude po světě a začneme konečně řešit problém, který nám začíná přerůstat přes hlavu, daleko více než koronavirus samotný!

Zdroj: iDNES, Aktuálně, National Geographic

Oblíbené