Spojte se s námi


Ekonomika

V Moravskoslezském kraji řádí falešný bankovní poradce, lidi nutí k posílání financí. Jak si na něj dát pozor?

Publikováno

dne

Bankovní podvodníci momentálně dělají problémy lidem v Moravskoslezském kraji. Lidem dokonce posílají své falešné průkazy a nutí je k zaslání finančních prostředků na cizí účty, a to nejlépe skrze bankomat.

V Moravskoslezském kraji aktuální řádí člověk, který se vydává za bankovního pracovníka. Vše probíhá skrze telefonické hovory nebo SMS zprávy.

Něco podobného se v dnešním digitálním světě bohužel občas objeví a podvodníci takto často využívají důvěry lidí, aby jim sdělili hesla ke svému bankovnictví, potažmo rovnou zaslali peníze.

Tito podvodníci častokrát argumentují tím, že si člověk prostřednictvím mobilního bankovnictví objednal nějakou službu a nyní je zapotřebí poslat jakýsi aktivační poplatek – nejčastěji využívají jakési podvodné platební brány, kde pak vidí všechny údaje o například platební kartě klienta.

A poté přichází to nejhorší, díky údajům z platební karty následně dokážou lidem stáhnout peníze z účtu.

Internetový web televize Polar přišel s informací, který svou oběť přesně navigoval a dokonce jí poslal i fotku svého falešného bankovního průkazu.

Podvodníci ovšem přišli s tím, že má klientka zaslat peníze na cizí bankovní účet. A jak opět TV Polar uvádí, 34letá žena z Ostravy vybrala z banky 650 tisíc korun a do bankomatu vložila na cizí účet třetinu z těchto peněz, než ji manžel stačil zastavit.

Jak se tedy takovým lidem ubránit a podobným situacím předejít? Jak ochránit své platební údaje a finanční prostředky?

Nikdy a nikomu nesdělovat svůj PIN k platební kartě, neposkytovat a nenahrávat PIN a celé číslo karty do žádného systému či do telefonu. Dokonce i samotné banky chtějí po klientech celé číslo karty pouze ve velmi výjimečných případech.

Dalším důležitým krokem je neposkytování údajů do mobilního, potažmo internetového bankovnictví.

Tyto údaje po klientech nemá důvod chtít nikdo a nic jiného, než právě přihlašovací stránka do online bankovnictví nebo Portál občana, kde se lidé na dálku ověřují přes e-identitu. Za toto jednání pachatelům hrozí až pětileté vězení.

Zdroje: TV Polar, Moneta Money Bank

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Ekonomika

Starý svět krachuje, ten nový získává stále reálnější podobu

Publikováno

dne

Centrálním bankám se ještě ani zdaleka nepodařilo dostat inflaci pod kontrolu a už musí bojovat s problémy, které vyvolávají u mnoha lidí obavy z rozšíření už tak těžké krize, která na většinu lidí na světě doléhá. Mezitím se v pozadí mění svět, který je čím dál více reálnější.

Kolaps Silicon Valley Bank je největším krachem na americkém bankovním trhu od roku 2008, kdy padla banka Lehman Brothers, jenž byla založená už v roce 1850, což vyvolalo celosvětovou krizi.

Spolu s SVB padly v USA ještě další dvě banky, konkrétně Signature Bank a Silvergate. Experti v čele s Tomášem Pfeilerem však nevěří, že by to nějak zásadně ovlivnilo světové dění.

„Silicon Valley Bank není systémově důležitou institucí a nemělo by tak dojít k celkovému ohrožení finanční stability,“ prozradil manažer společnosti Cyrrus serveru E15.

Jenomže velké problémy nyní hlásí švýcarská banka Credit Suisse, která dnes odepsala 24,24 %. Přičemž za posledních 12 měsíců klesla její hodnota dokonce o 76,23 %.

Neblahý efekt zvedání úrokových sazeb se tak začíná dostavovat a centrální banky budou stát před Sophiinou volbou, zda dále zvyšovat úrokové sazby, aby ukočírovaly inflaci, nebo naopak společnostem ulevit.

Mnoho světových expertů však zdůrazňuje ten fakt, že inflace je mnohem větší strašák než pád několika bank. Jenomže Credit Suisse již není SVB a s jejím posledním výdechem se dost možná spustí lavina horší, než tomu bylo zhruba před 15 lety.

Následující dny ukáží, jakým směrem se vydáme…

V krizi se novým věcem daří

ChatGPT-4 od společnosti OpenAI byl zveřejněn a dál uchvacuje. Nově je schopný „pochopit“ i dění na obrázku a jeho jazykový model byl posunut zase o několik kroků dále.

Progresivní společnost OpenAI tímto ale zdaleka nekončí a dalším krokem kupředu má být i video. AI začne do života každého z nás promlouvat již brzy a mnoho lidí to bude stát pracovní místo.

Jak tomu ale v minulosti bylo mnohokrát, při každém pokroku se zároveň mnoho pracovních pozic vytvoří. Snad to bude platit i tentokrát, blízká budoucnost bude jemně řečeno divoká, avšak plná velkých příležitostí.

Zdroj: E15, OpenAI, CNN

Pokračovat ve čtení

Auta

Nafta zlevnila, naopak cena benzinu navzdory očekáváním stagnuje

Zatímco nafta nadále pokračuje v trendu zlevňování, cena benzinu se poměrně překvapivě stabilizovala. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která se zaměřuje právě na ceny pohonných hmot.

Publikováno

dne

Zatímco nafta nadále pokračuje v trendu zlevňování, cena benzinu se poměrně překvapivě stabilizovala. Vyplývá to z dat společnosti CCS, která se zaměřuje právě na ceny pohonných hmot.

Pokles cen pohonných hmot na českých čerpacích stanicích už není tak značný jako v minulých týdnech. Zatímco nafta od minulého týdne zlevnila o 27 haléřů, benzin naopak mírně zdražil.

Nově tak průměrná cena nafty klesla na 36,60 korun za litr. Za trvající pokles ceny může jednak snížená spotřební daň, ale i nižší ceny plynu a snížená poptávka po topné naftě z důvodu teplého počasí v Evropě.

Vývoj ceny benzinu je ale zcela jiný. Ta se navzdory očekáváním stabilizovala, oproti minulému týdnu se dokonce zvýšila o 2 haléře. Nově je cena benzinu v průměru na 37,66 korunách za litr.

Rozdíl mezi cenou benzinu a nafty se tak opět znatelně zvýšil. Jedná se o pokračování vývoje z předešlých týdnů, kdy nafta zlevňovala více než benzin. To se dá očekávat i v dalších týdnech.

Ceny pohonných hmot by v České republice měly klesat i nadále. Podobným tempem by měla zlevňovat nafta, níže by se měla dostat i cena benzinu. To však bude platit pouze několik týdnů, dle předpokladů by české řidiče mělo v dlouhodobém horizontu čekat zdražení.

Aktuálně se dá benzin nejlevněji natankovat v Jihočeském kraji, konkrétně za 37,26 korun za litr. Naopak nejdražší benzin je v Praze a to ve výši 38,84 korun.

V Praze je rovněž i nejdražší nafta, a to 38,51 korun za litr, nejlaciněji se nafta prodává v Jihočeském kraji a v Ústeckém kraji a to v průměru 35,77 korun za litr.

Zdroje: Data CCS

Pokračovat ve čtení

Ekonomika

Co dělat, když podvodník získá vaše údaje od internetového bankovnictví?

Podvodníci se stále snaží najít nové způsoby, jak od svých obětí vylákat přístupy do internetového bankovnictví. Tyto triky se rovněž stávají čím dál více sofistikovanějšími, a tak je dobré vědět, co dělat v případě, kdy jednomu z takových podvodů naletíte.

Publikováno

dne

Podvodníci se stále snaží najít nové způsoby, jak od svých obětí vylákat přístupy do internetového bankovnictví. Tyto triky se rovněž stávají čím dál více sofistikovanějšími, a tak je dobré vědět, co dělat v případě, kdy jednomu z takových podvodů naletíte.

Hospodářská kriminalita se v dnešní době přesouvá spíše do kyberprostoru. Podvodníky se těžce dopadá, jelikož jsou na internetu zakryti anonymitou, naopak své podvody rádi dotahují k dokonalosti. Dnes už není vůbec složité na nějaký takový podvod naletět.

Podvodníci jsou také nejvíce aktivní při jakékoli krizi, ať už to byla pandemie covidu, válka na Ukrajině nebo vysoká inflace. Využívají tak zranitelnosti lidí, kterým zdánlivě nabízí východisko ze složité finanční situace.

Jedním z příkladů jsou podvodné SMS, které lákají na finanční příspěvek od Ministerstva práce a sociálních věcí. Po kliknutí na odkaz budete přesměrování na falešnou webovou stránku ministerstva, která je však od originální verze k nerozeznání. Poté už stačí pod záminkou zaslání příspěvku vyplnit údaje k bankovní identitě a podvodníci už mají přístup k vašemu účtu.

Co v takovém případě dělat? Nejdůležitější je začít jednat okamžitě. Rozhodně na nic nečekejte a nenechávejte situaci být, i kdybyste si měli všechny peníze z účtu přeposlat do jiné banky. Kontaktujte s problémem svoji banku i policii.

„Pokuste se banku kontaktovat co nejdříve. Šance na záchranu peněz se tak výrazně zvyšuje. Banky mezi sebou totiž velice úzce v této oblasti spolupracují a je šance, že by peníze ještě mohly někde na cestě zachytit,“ vysvětluje pro Seznam zprávy tiskový mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.

Pokud již došlo ke krádeži peněz, velice se doporučuje kontaktovat také Policii ČR. Ta má kvůli obtížnosti případů často problém s dokazováním jednotlivých skutků, a tak třeba zrovna vaše nešťastná událost pomůže podvodníka zadržet. Policie rovněž při vyšetřování potřebuje znát celkovou způsobenou škodu.

Účet, případně i platební kartu, si pak bankou nechte co nejdříve zablokovat. Nemusíte mít ale strach, že byste o svůj účet nadobro přišli, banky by měly být schopny vám obnovit přístupové údaje a vydat novou platební kartu.

Počet internetových podvodů každoročně stoupá a prudce se zvyšuje s každou krizí, která zasáhne Českou republiku. Proto buďte při každé takové zprávě maximálně opatrní a na podezřelé odkazy raději neklikejte.

Zdroje: Seznam zprávy, MPSV

Pokračovat ve čtení

Oblíbené