Spojte se s námi


Ostatní

Státní svátky v roce 2020! Kdy si budeme moci užívat volno?

Publikováno

dne

Rok 2022 fanouškům volných dnů při státních svátcích příliš nepřeje. Pět dní totiž vychází na víkend a užijeme si pouze tři prodloužené víkendy. Na jaké dny státní svátky vychází?

Hned první den roku vychází na víkend. Další státní svátek si užijeme až o Velikonocích, a to v pátek 15. a v pondělí 18. dubna.

Svátek práce, který se slaví 1. května, spadá na neděli, stejně tak i Den vítězství, který je o týden později.

Poměrně lehce si můžete prodloužit víkend v červenci, dva státní svátky, 5. a 6. července, totiž spadají na úterý a středu, tudíž si mnozí dají volno i na pondělí a ihned mají pět dní volných.

Den české státnosti, který je 28. září, vychází na středu, Den vzniku samostatného československého státu, který je o měsíc později, na pátek.

17. listopadu si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii, tento den vychází na čtvrtek. Vánoční svátky ale bohužel nevycházejí o moc lépe, než ty letošní.

Štědrý den je v sobotu, následují nedělní 1. svátek vánoční a pondělní 2. svátek vánoční. Silvestr není státním svátkem, ten je ale o týden později, co Štědrý den, tedy v sobotu.

1.1.sobotaDen obnovy samostatného českého státu
15.4.pátekVelký pátek
18.4.pondělíVelikonoční pondělí
1.5.neděleSvátek práce
8.5.neděleDen vítězství
5.7.úterýDen slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6.7.středaDen upálení mistra Jana Husa
28.9.středaDen české státnosti
28.10.pátekDen vzniku samostatného československého státu
17.11.čtvrtekDen boje za svobodu a demokracii
24.12.sobotaŠtědrý den
25.12.neděle1. svátek vánoční
26.12.pondělí2. svátek vánoční

Zdroj: Novinky

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Filmy a seriály

Konec Jirky v Survivoru? Mezi fanoušky nebyl oblíbený, přesto s ním souhlasí a nechápou náhlou změnu pravidel

Publikováno

dne

Další díl Survivoru je za námi a tentokrát jsme mohli vidět odchod dvou hráčů, kteří vyvolávali emoce. Zatímco Jirka Hanousek nebyl většinově populární, u Petr Švancara naopak patřil mezi největší oblíbence. Jirkův odchod nicméně vyvolal emoce a ačkoliv byli mnozí za jeho odchod rádi, byli by raději, kdyby k tomu došlo jiným způsobem.

Tak čtvrteční díl stál opravdu za to. Valná většina fanoušků se radovala, když Jirka neudržel nervy a sjel jednoho soukmenovce po druhém.

Nervy mu tekly i ve čtvrtečním díle a bylo jisté, že vůči sobě poštval takřka celý kmen a pokud půjdou Rebelové na kmenovou radu, je v ohrožení.

Stalo se tomu tak a kmenovka stála opravdu za to. Ihned na začátku jsme se dozvěděli, že Jirka nesouhlasí se změnou pravidel, které zajišťují imunitu všem ženám.

Po výměně názorů s Ondřejem Novotným opět neudržel nervy a rozhodl se ze hry odstoupit. Promotér Oktagonu jej následně ani nenechal rozloučit se s kmeny a Jiří byl definitivně ze hry.

Jeho haterům to udělalo radost, ovšem mnozí fanoušci Survivoru, kteří ho neměli v lásce, s ním vlastně souhlasí. Přeci jen tato změna pravidel nedává žádný smysl.

Ovšem jak by řekl Braňo, je to Survivor a soutěžící zkrátka podepsali papír, kde je jasně dané, že produkce může jakkoliv zasahovat do pravidel během hry.

Nejméně šťastný z tohoto rozhodnutí mohl být Švanci, který, ač přišel před pár dny, překvapivě imunitu neměl a byl vybrán Adamem do duelu.

V něm se absolutně nechytil a s Martinem prohrál, dalo by se říci, na plné čáře. Survivor tak opustili nejoblíbenější a nejneoblíbenější hráči.

Nyní je otázkou, jak se to projeví na číslech sledovanosti. Oba přeci jen tahali diváky k obrazovkám. Navíc je zde určitá křivda vzhledem k již zmíněné změně pravidel.

Zdroj: Survivor

Pokračovat ve čtení

Novinky

Lidí s demencí bude v roce 2050 trojnásobek, varují experti

V roce 2019 bylo evidováno 57 milionů lidí s demencí, přičemž o 31 let později bude podle aktuálního vývoje takto zasažených už 153 milionů lidí, varuje server The Lancet Public Health.

Publikováno

dne

V roce 2019 bylo evidováno 57 milionů lidí s demencí, přičemž o 31 let později bude podle aktuálního vývoje takto zasažených už 153 milionů lidí, varuje server The Lancet Public Health.

Demence je již nyní sedmá nejčastěji vyskytovaná nemoc, kterou trpí staří lidé, a experti varují, že bude hůře, čemuž samozřejmě výrazně přispívá lidské chování a také neustále se zrychlující se doba, která lidem způsobuje čím dál více stresu, jenž vede k nemocem, a to nejenom k demenci.

Tato závažná mozková choroba postihuje krátkodobou, později i dlouhodobou paměť. Lidé mají narušený úsudek a časoprostorovou orientaci, ztrácí pozornost, schopnost komunikace a abstraktního myšlení.

Osobnost se postupně rozpadá, běžné každodenní činnosti se stávají problémem a zapomíná již naučené úkony, jako je oblékání, příprava jídla a hygiena. S tím jsou spojeny i poruchy nálady, nezvyklé chování a také epizodické stavy zmatenosti, které mnohdy způsobí pád, jenž má za následek všemožná poranění.

Léčba mnohých degenerativních chorob je velmi obtížná a je potřeba se zaměřovat na prevenci, tedy správný životní styl. Velkým problémem je totiž toxické prostředí. U lidí, kteří kouří, pijí alkohol či dokonce berou drogy, se zvyšuje pravděpodobnost výskytu demence.

Zrovna tak je ale problém špatná životospráva, obezita, málo spánku a stres. Bohužel s neustále se zrychlující dobou, kdy si mnozí nenajdou ani čas na to se v klidu najíst a kvůli své práci a ostatním věcem jsou v neustálém stresu, tak se velmi zvyšuje pravděpodobnost, že sami budou v budoucnu demencí trpět.

Autorka výzkumu Emma Nichols dodává, že se největší nárůst lidí s demencí očekává v Africe a ve východě Evropy, kde by se během následujících 31 let mohl počet lidí zpětinásobit.

Velmi nápomocná je pak především meditace, která významně zlepšuje funkci nervového systému, harmonizuje endokrinní systém a snižuje zánětlivé procesy. Na světě již proběhlo mnoho výzkumů, které efekty meditace testují a díky magnetické rezonanci, počítačové tomografii a dalším metodám již existují důkazy o pozitivních přínosech pravidelné meditace na lidské zdraví.

Naprostým základem pak ale zůstává správná a vyvážená strava, dostatečný spánek, pohyb na čerstvém vzduchu a vyhýbání se kouření cigaret a pití alkoholu.

Zdroj: Wikipedia, The Lancet

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Čaj s mlékem pomáhá při hubnutí! Popíjí se již od 17. století

Mléko do černého čaje si lidé začali přidávat již v 17. století. Tehdy byl v kurzu porcelán, ne každý si ho však mohl dovolit a tak se čaj povětšinou popíjel z hrníčků, které se vyráběly z lehkého materiálu. Horký čaj však způsoboval popraskání hrníčků a proto se do čaje přidávalo mléko. Aby čaj zchladilo.

Publikováno

dne

Mléko do černého čaje si lidé začali přidávat již v 17. století. Tehdy byl v kurzu porcelán, ne každý si ho však mohl dovolit a tak se čaj povětšinou popíjel z hrníčků, které se vyráběly z lehkého materiálu. Horký čaj však způsoboval popraskání hrníčků a proto se do čaje přidávalo mléko. Aby čaj zchladilo.

Dnes je popíjení černého čaje s mlékem typické především pro Velkou Británii. Byť je tento zvyk znám po celém světě, není tolik rozšířen. A je to škoda. Mléko v čaji má mnohé pozitivní účinky na naše zdraví.

Popíjení černého čaje s mlékem je například vhodné pro lidi trpící zácpou. Černý čaj také obsahuje látku zvanou tkanin, která snižuje vstřebávání železa z potravy.

Pokud si do čaje přidáte mléko, tak na sebe tkanin naváže a lépe se vám budou vstřebávat důležité živiny z potravin. Některé vědecké studie dokonce uvádějí i účinky předcházení stresu.

Pozitivní vliv má ale také na hubnutí. Pokud vyměníte ranní šálek kávy za šálek čaje s mlékem, budete mít větší pocit zasycení a nebude mít hlad příliš brzy.

Černý čaj dále pomáhá také při potížích s pletí, snižuje množství pupínků a také tvorby vrásek. Napomáhá při potížích se srdcem, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo krevním tlakem. Má protizánětlivé účinky a při nachlazení pomáhá s pocením a vykašláváním.

Čaj s mlékem má i různé varianty ve světě. Například v Indii se do něj přidává buvolí mléko. V Hong Kongu se podává čaj s neslazeným kondenzovaným mlékem a ve Frísku v Německu dostanete čaj se smetanou.

Zdroj: Čajová zahrada, iReceptář

Pokračovat ve čtení

Oblíbené