Zajímavosti
Roztomilý vodní dráček, nebo tvor, který ve vás vyvolá odpor? Axolotl mexický je zvláštní druh mloka
Znáte axolotla? Děti ho zbožňují kvůli jeho vzhledu, dospělí už na něj koukají trochu nedůvěřivě. Nic to ale nemění na tom, že tento druh mloka je nejen zajímavý vzhledem, ale také historií.
Znáte axolotla? Děti ho zbožňují kvůli jeho vzhledu, dospělí už na něj koukají trochu nedůvěřivě. Nic to ale nemění na tom, že tento druh mloka je nejen zajímavý vzhledem, ale také historií.
Jak získal svůj název? Váže se k aztéckému bohu Xolotlovi, který byl člověkem s psí hlavou. Považovali ho za boha dvojčat a tělesně postižených lidí. Po uprchutí do vyhnanství se změnil právě v axolotla.
Čím nejen odborníky tolik fascinuje, a jak těžké je chovat ho doma?
Slizká kůže, téměř žádný zrak a omezený pohyb
Axolotl mexický může dorůst až do délky 30 centimetrů. Jeho kůže je slizká, hlava široká s malýma očima a velkou tlamou, kterou dokáže svou kořist vysloveně vcucnout. Zrak ale nemají dobře vyvinutý, orientují se podle elektrického pole, které vyzařuje jeho kořist.
Ačkoliv většinu života žije ve vodě, díky dvěma nosním otvorům umožňujícím mu dýchat dokáže na vzduchu přežít dvě až tři hodiny.
K pohybu používá především ocas, protože jeho nohy jsou velmi slabé. Pohyb ale tolik nepotřebuje, většinou si ladně plave ve vodě. Dožít se může až 15 let, ale pokud o něm přemýšlíte jako o domácím mazlíčkovi, budete mu muset vytvořit takové podmínky, aby v nich přežil, což není jednoduché.
Potřebuje tvrdou, studenější vodu
Axolotl mexický v domácích podmínkách většinou nepřežije dlouho. Potřebuje akváritum o velikosti alespoň 50 litrů a vodu teplou pouze mezi 14 a 16 stupni Celsia. V teplejší vodě může dostat infekci a uhynout bez zjevné příčiny. Chladnější voda mu nevadí, dokáže omezit příjem potravy i na několik týdnů, protože se mu zpomalí metabolismus.
Krmit ho je vhodné jednou až dvakrát týdně, má rád žížaly, slimáky, červy a podobné hmyzí pochoutky. Můžete mu klidně dát i malé rybky, pokud je seženete. Pro chovatele je dobré vědět, že mu můžete dát i kousky libového filé, ale naopak nesmí svalovinu teplokrevných zvířat. Potravu mu můžete podávat pinzetou přímo do tlamičky.
Zajímavosti
Celý život je v larválním stádiu, a jako larva se také rozmnožuje.
Díky schopnosti regenerace mu doroste nožka nebo kus žáber, pokud o část přijde.
Je velmi citlivý na čistotu vody.
Můžete ho potkat nejen v šedočerné, ale také zelené, zlaté nebo perlové barvě díky křížení.
Zdroj: Prima receptář