Spojte se s námi


Zajímavosti

KVÍZ: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Pro někoho bude tento kvíz jednoduchý, druhý zase bude na nějaké jméno vzpomínat marně. Vyzkoušejte si, jak jste na tom se znalostí našich prezidentů od vzniku Československa.

Publikováno

dne

Pro někoho bude tento kvíz jednoduchý, druhý zase bude na nějaké jméno vzpomínat marně. Vyzkoušejte si, jak jste na tom se znalostí našich prezidentů od vzniku Československa.

Od roku 1918 se na této pozici prostřídalo hned dvanáct prezidentů. Na první z nich si zřejmě rychle vzpomenete, stejně tak i na ty z nedávné historie. Jak na tom jste s ostatními jmény?

Vyzkoušejte si tento kvíz, jenž má prověřit základní znalosti českého občana. Ne všichni si ale s ním naplno poradí. Nezapomeňte se s výsledkem pochlubit v komentářích.

Když se na naše prezidenty podíváme důkladně, nejdéle svůj úřad zastával hned první z nich. Ten byl prezidentem dlouhých 17 let, přičemž na konci roku 1935 byl nucen abdikovat ze zdravotních důvodů.

Pod jeho vedením země vzkvétala a je dodnes označován za jednu z největších osobností v českých a československých dějinách. Samozřejmě vám neřekneme jeho jméno, to budete muset sami zadat do kvízu výše.

Naopak ve své pozici se příliš neohřál náš třetí prezident, který v úřadu strávil pouhých 105 dní. Nutno podotknout, že situaci měl značně ztíženou okupací německých vojsk, která znamenala jeho konec.

Po rozdělení Československa nám doposud úřadovali tři prezidenti. Zajímavostí je, že každý z těchto prezidentů svůj úřad dokázal obhájit a absolvoval tak dvě funkční období.

Jedno funkční období je pětileté, a tak je jasné, že prvního československého prezidenta, jenž byl v úřadu 17 let, již nikdo nepřekoná. Aktuálně je možné být prezidentem maximálně 10 let.

Prezidenta volí přímo lid, což je v našem systému spíše novinkou, jelikož dříve byla hlava státu volena nepřímou volbou. Aktuální prezident nastoupil do úřadu poměrně nedávno, a to 9. března 2023. Na jeho jméno si tak určitě vzpomenete.

Zdroj: Sporcle, Pražský Hrad

Oblíbené