Spojte se s námi


Novinky

Kůrovcová kalamita má svůj vrchol zřejmě za sebou, objem poškozených lesů se snížil

Publikováno

dne

Českou republiku už roky trápí kůrovcová kalamita, podle nových dat by již ovšem měla být za svým vrcholem. Informuje o tom v tiskové zprávě Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.

Dobrá zpráva pro milovníky přírody i lesní hospodáře. Podle dat, které zveřejnil v tiskové zprávě Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, by mohla být kůrovcová kalamita pomalu na ústupu.

Podle evidence Lesní ochranné služby klesl objem poškození lesů kůrovcem a dalším škodlivým hmyzem zhruba o třetinu, konkrétně z 19,8 na 13,8 milionu metrů krychlových.

Kromě toho se meziročně poprvé od roku 2012 vytěžilo méně smrkového dřeva i zasaženého dřeva dalších druhů.

Důvodem tohoto zlepšení je podle ústavu chladnější a deštivé počasí. Studenější jaro prý ovlivnilo aktivitu a vývoj hmyzu. Lesní ochranná služba, která data o poškození lesů sbírá, má k dispozici hlášení mapujících 67 procent rozlohy lesů v České republice.

Co se týká napadených stromů, nejvíce trpí porosty v nadmořských výškách do 800 metrů nad mořem, horské lesy jsou prý zasaženy méně. Ústav však upozorňuje, že smrky jsou stále v ohrožení, jelikož bylo včas vytěženo jen okolo 20 až 30 procent stromů.

Vývoj situace bude ovlivněn hlavně počasím. „Případné klimatické extrémy by totiž mohly vést k opětovnému zhoršení kůrovcové situace a meziročnímu zvýšení objemu kůrovcového napadení,“ varuje ústav.

Situaci by mohlo zhoršit i půdní sucho, které má vliv na obranyschopnost stromů. Vliv bude mít také množství srážek a výše teplot. Důležitá bude také aktivní ochrana lesa ze strany lesníků.

Zdroje: VULHM, ČTK

Oblíbené