Spojte se s námi


Politika

Dánsko je chudá země? Bývalá americká velvyslankyně a Trumpova poradkyně se kvůli svému vyjádření stala terčem kritiky

Publikováno

dne

Carla Sandsová je bývalou americkou velvyslankyní v Dánsku, mimo to byla Trumpovou ekonomickou poradkyní a hlavní donátorkou jeho kampaně a inauguračního výboru. Nyní si však vysloužila kritiku za své vyjádření.

Spojené státy americké trápí vysoké ceny paliva, kvůli nimž je mnoho nejrůznějších reportáží v tamních médiích. Několik tamních občanů se v odpovědích na otázky stanice CNN nechalo slyšet, že kvůli tomu zřejmě přestanou jezdit autem.

Velmi nevhodně a neznale se ke konkrétní reportáži vyjádřila Carla Sandsová, která byla americkou velvyslankyní v Dánsku během období, kdy byl prezidentem Spojených států Donald Trump.

Sandsová však měla na Trumpa mnoho jiných různých napojení. Například byla jeho ekonomickou poradkyní či hlavní donátorkou při jeho prezidentské kampani. V roce 2022 neúspěšně kandidovala v senátních volbách za Pensylvánii.

A co vlastně tak špatného řekla? Prý podobnou situaci, jakou nyní zažívají Spojené státy, zažila během své velvyslanecké mise v Dánsku, kde lidé raději jezdili na kole a nebo vlakem, protože si dle jejích slov nemohou dovolit jezdit autem.

Dánsko přitom dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující státy v Evropě a stejně tak jeho obyvatele patří mezi nejšťastnější na světě. Dánsko je přitom dáváno jako učebnicový příklad poměrně rovnostářských a zároveň hospodářských výkonných sociálně tržních ekonomik.

V reakcích na její prohlášení se objevily kromě kritiky různé vtípky, když si podle vyjádření Sandsové nemůže dovolit ježdění autem ani nizozemský král s královnou či tamní premiér.

Vyjádřil se také člen dánského parlamentu Benny Engelbrecht, který v minulosti býval ministrem dopravy. Ten podotkl, že je to v Dánsku otázkou osobní volby, nikoliv chudoby.

Zdroj: Twitter, CNN

Oblíbené