Politika
Dánsko je chudá země? Bývalá americká velvyslankyně a Trumpova poradkyně se kvůli svému vyjádření stala terčem kritiky

Carla Sandsová je bývalou americkou velvyslankyní v Dánsku, mimo to byla Trumpovou ekonomickou poradkyní a hlavní donátorkou jeho kampaně a inauguračního výboru. Nyní si však vysloužila kritiku za své vyjádření.
Spojené státy americké trápí vysoké ceny paliva, kvůli nimž je mnoho nejrůznějších reportáží v tamních médiích. Několik tamních občanů se v odpovědích na otázky stanice CNN nechalo slyšet, že kvůli tomu zřejmě přestanou jezdit autem.
Velmi nevhodně a neznale se ke konkrétní reportáži vyjádřila Carla Sandsová, která byla americkou velvyslankyní v Dánsku během období, kdy byl prezidentem Spojených států Donald Trump.
Sandsová však měla na Trumpa mnoho jiných různých napojení. Například byla jeho ekonomickou poradkyní či hlavní donátorkou při jeho prezidentské kampani. V roce 2022 neúspěšně kandidovala v senátních volbách za Pensylvánii.
A co vlastně tak špatného řekla? Prý podobnou situaci, jakou nyní zažívají Spojené státy, zažila během své velvyslanecké mise v Dánsku, kde lidé raději jezdili na kole a nebo vlakem, protože si dle jejích slov nemohou dovolit jezdit autem.
Dánsko přitom dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující státy v Evropě a stejně tak jeho obyvatele patří mezi nejšťastnější na světě. Dánsko je přitom dáváno jako učebnicový příklad poměrně rovnostářských a zároveň hospodářských výkonných sociálně tržních ekonomik.
V reakcích na její prohlášení se objevily kromě kritiky různé vtípky, když si podle vyjádření Sandsové nemůže dovolit ježdění autem ani nizozemský král s královnou či tamní premiér.
Vyjádřil se také člen dánského parlamentu Benny Engelbrecht, který v minulosti býval ministrem dopravy. Ten podotkl, že je to v Dánsku otázkou osobní volby, nikoliv chudoby.
Zdroj: Twitter, CNN

Politika
Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.
Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.
Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!
Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.
Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.
Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.
Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.
Politika
Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?
Novinky
Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.
Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.
Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.
Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.
Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.
Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.
O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.
Zdroje: ČT 24, ČTK
-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Žebříčky Netflixu: Na povrch se dere jihokorejské drama Sláva, které láká na ďábelskou odplatu šikanované slečny
-
Cestovánípřed 2 týdny
Levně z Prahy do New Yorku přímo? Od druhé půlky března lze využít atraktivní a cenově dostupné zpáteční letenky
-
Právopřed 2 týdny
Plná moc: Jak ji napsat a co v ní musí být
-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Hvězda Jurského parku Sam Neill má rakovinu. Nebojím se smrti, ale otravuje mě to, přiznává