Různé
Bulharsko a Rumunsko vstoupili do schengenského prostoru. Turisté budou potěšeni!
Do schengenského prostoru vstupují další dvě země. Dne 31. března se členy staly Bulharsko a Rumunsko. Pravidla, která platí od nynějška na jejich námořních a vzdušných hranicích, budou pro turisty velmi atraktivní.
Do schengenského prostoru vstupují další dvě země. Dne 31. března se členy stalo Bulharsko a Rumunsko. Pravidla, která platí od nynějška na jejich námořních a vzdušných hranicích, budou pro turisty velmi atraktivní.
Přesně 31. března se Bulharsko s Rumunskem staly členy schengenského prostoru. Tyto země však budou využívat výhod plynoucích z členství v zóně pouze částečně. To znamená, že občané Evropské unie přilétající na bulharská a rumunská letiště nebudou kontrolováni. Podobně je tomu i při přejezdu moře. Na silničních přechodech nás hraniční kontroly budou čekat i nadále.
Pro obě země je to velký úspěch. A historický okamžik pro schengenský prostor – největší prostor volného pohybu na světě. Společně budujeme silnější a jednotnější Evropu pro všechny naše občany – zdůrazňuje předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Co je schengenský prostor?
Schengenský prostor, který vznikl v roce 1985 jako mezivládní projekt pěti zemí Evropské unie – Francie, Německa, Belgie, Nizozemska a Lucemburska – se postupně vyvinul v největší oblast volného cestování na světě. Jeho členské země mezi sebou nemají žádné hraniční kontroly, což umožňuje volný pohyb více než 400 milionů lidí mezi členskými státy.
Země v zóně také spojuje policejní a justiční spolupráce mezi státními službami a činnost Schengenského informačního systému. Česká republika vstoupila do schengenského prostoru 21. prosince 2007. Poslední zemí před Bulharskem a Rumunskem bylo Chorvatsko. Přesněji řečeno 1. ledna 2023.
Proč Bulharsko a Rumunsko neotevřou všechny své hranice?
Bulharsko a Rumunsko jsou součástí Evropské unie od roku 2007. Rakousko dlouho blokovalo jejich členství v schengenském prostoru. Problémem byla „korupce, problém obchodování s nelegálním zbožím nebo lidmi“. – vysvětlil v podcastu „Setkání s Evropou“ profesor Robert Grzeszczak z Varšavské univerzity, odborník z týmu Evropa při Evropské komisi.
Bulharsko má také dlouhou hranici s Tureckem, přes kterou se do Evropy dostávaly statisíce uprchlíků z arabských zemí. Země se však rozhodla vybudovat téměř 200 km dlouhou hraniční bariéru.
Zdroje: consilium.europa.eu, redakce, onet, novinky
-
Reality showpřed 5 dny
Bejr souhlasí se zápasem proti majiteli Clash of the Stars Le Symu! Trvá ale na poměrně bizarních podmínkách
-
Zajímavostipřed 3 dny
Jeden z nejbizarnějších podvodů ve Formuli 1 aneb Když chybí soudnost
-
Zajímavostipřed 6 dny
KVÍZ: Nejčetnější příjmení v ČR
-
Zajímavostipřed 2 týdny
KVÍZ: Dokážete správně přiřadit státy k jejich světadílům?