Spojte se s námi


Zajímavosti

Viggo Kristiansen si odseděl 21 let. Soud ho nakonec uznal nevinným

V roce 2000 začalo jeden z nejvíce medializovaných případů ve Skandinávii. Viggo Kristiansen a jeho hrůzný čin vzbudil pozornost veřejnosti po celém světě. V té době nikdo nečekal, že vyústí v největší justiční omyl v Norsku a odsouzený kvůli němu skončí neoprávněně na dlouhá léta ve vězení.

Publikováno

dne

V roce 2000 začalo jeden z nejvíce medializovaných případů ve Skandinávii. Viggo Kristiansen a jeho hrůzný čin vzbudil pozornost veřejnosti po celém světě. V té době nikdo nečekal, že vyústí v největší justiční omyl v Norsku a odsouzený kvůli němu skončí neoprávněně na dlouhá léta ve vězení.

Co předcházelo vyšetřování a jaké kontroverze ho po celou dobu provázely? A jak je možné, že si jeden z obviněných Viggo Kristiansen odpykal více než dvě dekády dlouhý trest a soud ho nakonec uznal nevinným?

Případ zmizení dvou děvčátek

Případ vražd v Baneheii začal 19. května 2000 v Norsku. Dvě malé kamarádky ve věku 10 a 8 let byly na návštěvě u svých otců. Oba bydleli ve stejném panelovém domě, jiné spojení mezi nimi neprobíhalo. V horkém květnu se po 18. hodině odešly vykoupat do nedalekého jezera.

Počátek případu se neodehrál beze svědků. Dva vysokoškolští studenti dívky viděli těsně před sedmou ještě ve vodě. Po jejich odchodu se po nich ale slehla zem.

Pátrání po dívkách vyhlásili jejich otcové kolem 23:00. Policie prohledávala okolí vrtulníky s termovizí, pomocí pátracích psů a na hledání dvou děvčátek se podílel široký okruh dobrovolníků. Norské policejní jednotky využívaly i odposlouchávací stanoviště, která by odhalila slabý zvuk jako pláč či sténání.

Hledání dívek probíhalo neúspěšně a po dívkách jako by se slehla zem. Až po několika dnech policie potvrdila nález zakrváceného oblečení a posléze i dvou těl. Hrůzný objev šokoval celé Norsko.

Policistům chyběly stopy

Na místě činu našli kriminalisté stopy krve, oblečení a obuv. Ohledání navíc potvrdilo sexuální násilí, svázání a následné ubodání. Nic na místě ale nenapovídalo o tom, kdo by za nechutným zločinem mohl stát.

Policie vyslýchala běžce a osoby, které se kolem frekventovaného jezera pohybovaly. Situaci neusnadňoval ani fakt, že nedaleko oblasti se nacházelo drogové doupě s přibližně stovkou obyvatel.

Jelikož se jednalo o častou oblast výskytu voyeurů, vydala se norská kriminální služba i touto cestou. Kromě toho prověřovala souvislost i s jinými vraždami ve Švédsku a Británii s podobným modem operandi.

Policie nakonec vytvořila několik profilů pachatelů, které byly ale vzájemně protichůdné. Jeden soudní znalec předhazoval scénář náhodného projíždějícího bez vazby na místo, druhý zase jednání dvou pachatelů, kteří místo dobře znali a zločin si naplánovali.

Hlavní podezřelý Viggo Kristiansen

Na dvojici Viggo Kristiansen a Jan Helge Andersen měla policie už dlouho spadeno – chyběly jim ale důkazy. Na místě se nakonec ukázala shoda s DNA Andersena, kterého zatkli a obvinili z dvojnásobné vraždy. Viggo Kristiansen byl zatčen s ním, ale bez obvinění.

Andersen tvrdil, že se zločinem nemá nic společného. Postupně ale přiznal vraždu jedné z obětí a za druhého vraha označil Kristiansena. Mělo to ale háček – policisté uvažovali celou dobu o scénáři, kdy byl aktivnější Viggo Kristiansen, což se dostalo k Andersenovi. Ten na základě této informace svoji výpověď změnil a policistům poskytl tolik potřebné náboje.

Andersen uvedl, že muži vraždu plánovali dopředu, neměli ale vyhlédnutou oběť. Jakmile zahlédli mladé dívky, oslovili je a nalákali je do lesa pod záminkou prohlídky koťat. Ve výpovědi také sdělil, že Viggo Kristiansen byl po celou dobu aktivnější a pasoval se do role submisivní oběti.

Nekompromisní soud a rozsudek

Soud začal 21. dubna 2001 a oba muži si vyslechli obvinění ze znásilnění a úkladné vraždy. Viggo Kristiansen byl navíc obviněn ze zneužití dívky mladší 10 let, voayerství ženy v sousedství a obtěžování mladého chlapce. Obviněný se ke všemu kromě posledního přiznal.

Kristiansenovi neprospěla výpověď jeho matky. Ta ho popsala jako již od dětství vzpurného a problematického. Odborné posudky ho označily za labilního, sexuálně frustrovaného a emočně nestabilního člověka.

Na konci soudu si Viggo Kristansen vyslechl nesmlouvavý rozsudek – 21 let trestu odnětí svobody. V norském justičním řádu se ale prakticky jednalo o doživotní trest. Po uplynutí trestu totiž soud rozhodoval, zda odsouzence pustí na svobodu nebo nikoliv.

Změna verdiktu po dlouhých 20 letech

Ačkoliv se Viggo Kristiansen přiznal, brzy po svém uvěznění žádal o znovuotevření případu. Do roku 2021 podobných žádostí podal šest a soud je všechny do jedné zamítl. Až na tu poslední, která otevřela brány největšího justičního omylu v dějinách Norska.

Komise o obnovení případu prozkoumala Kristiansenůn návrh a uznala, že se jako důkaz objevily nové vzorky DNA, o kterých se tvrdilo, že neexistují. To vrhlo na celý případ stíny pochyb a Kristiansenovi dalo naději na propuštění.

Případ byl nakonec znovuotevřen a jeho vedení dostalo oddělení policie v Oslu. To odhalilo, že celý případ provázely kontroverze. Mediální portréty odsouzených byly značně tendenční, alibi podezřelých se často měnily a v některých případech se rozcházel časový souběh zločinu.

Za největší problém ale policie označila průběh výslechů. Vyšetřovatel vedl s Andersenem, domnělým komplicem Kristiansena, neformální rozhovory bez přítomnosti právníka. Právě tam se Andersen dozvěděl, že policie kalkuluje s myšlenkou, kdy Viggo Kristiansen zločin inicioval a Andersena do něj namočil jako oběť.

Na základě této informace měnil Andersen výpověď výslech od výslechu, což znemožňovalo přesně potvrdit Kristiansenovo alibi. Nakonec policie případ uzavřela s tím, že došlo k justičnímu omylu a podala podnět k propuštění Viggo Kristiansena.

První den nového života

Trpěl jsem 21 let každou minutu,“ prozradil Viggo Kristiansen médiím po svém propuštění. V prosinci 2023 uplyne rok od verdiktu, který ho zprostil obvinění v plném rozsahu. Viggo Kristansen den svého propuštění označil jako první den zbytku nového života.

Oběť justičního omylu požádala veřejnost v jeho okolí o klid. Chce navázat na minulý život tam, kde skončil a je si vědom chyb, které v minulém životě udělal. Celý případ považuje za svoji osobní tragédii.

Za svoje minulé skutky ale nezůstal nepotrestán. V případě obvinění z obtěžování a voyerismu dostal 10 měsíců odnětí svobody. Oproti dlouhým 21 letem, které strávil za mřížemi neprávem, se jedná ale o zlomek času.

Případ vražd v Banehii vzbudil pozornost hned dvakrát. Poprvé jejich hrůzným průběhem, za který byl odsouzen Jan Helge Andersen. A v posledních měsících i zprávami o stavu norské justice, které si Viggo Andersen vyzkoušel na vlastní kůži.

Zdroj: Wikipedia, DenikN, LifeInNorway

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Proč si muži nechávají v listopadu narůst knír a jak vlastně vzniklo hnutí Movember?

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Publikováno

dne

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Hnutí Movember letos slaví již 20. výročí a vzniklo jako charitativní iniciativa. Podle tradice si mají muži pěstovat knírek zejména během listopadu. Samotné slovo Movember se skládá ze slov Mustache (knír) a November (listopad).

Vznik hnutí Movember

Existují dvě verze, jak hnutí vzniklo. Obě verze shodou okolností pochází z Austrálie. Ta první je o mužích z Adelaide, kteří si v listopadu 1999 nechali narůst kníry proto, aby dostali nějaké peníze pro zvířecí charitativní organizaci RSPCA.

Roku 2003 se dvojice mužů v Melbourne rozhodla založit novou verzi Movemberu. A to na podporu boji proti rakovině prostaty, kdy dali třiceti lidem 10 australských dolarů za to, že si nechají narůst knírek.

Kampaň následně slavila úspěch, což zapříčinilo vznik nadace s názvem Movember Foundation. V roce 2004 se akce zúčastnilo 450 lidí a pro nadaci Prostate Cancer Foundation of Australia (PCFA) se vybralo 54 000 australských dolarů (kolem 1 244 000 korun).

Letošní kampaň se zaměřila na tři konkrétní témata duše. A to konkrétně na duševní zdraví a prevenci sebevražd, rakovinu prostaty a varlat.

O nadaci Movember Foundation

Není to však jen o tom nechat si narůst knírek. Je to hlavně o získání peněz pro charitativní organizace, které se zaměřují na různé zdravotní problémy, zejména však u mužů.

Podle vědeckých údajů žijí muži průměrně o 4 a půl roku kratší dobu než ženy. Co se týká sebevražd, tak muži zaujímají celých 69 %.

Samotná rakovina prostaty patří k té nejčastější u mužů, kteří jsou starší 45 let. Rakovina varlat se projevuje i u mužů mladších. Hnutí Movember tak zvyšuje povědomí o těchto zdravotních problémech.

Doposud se nadace podílela na více než 1 250 projektech ve 20 zemích z celého světa. Počet účastníků hnutí Movember se odhaduje kolem 7 milionů celosvětově.

Zdroje: Euronews, Movember

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Oblíbené