Spojte se s námi


Ekonomika

Další prudké zdražování hypoték. Česká republika je na počátku krize, ceny nemovitostí však mají klesat

Publikováno

dne

Inflace nejen v České republice nebere konce. A s neustále rostoucí inflací jsou samozřejmě spojeny i úvěrové produkty, konkrétně hypotéky a ceny samotných nájmů. Kdy tedy bude nejlepší uchýlit se k nákupu bytu či stavbě rodinného domu?

Hypotéční úvěry v České republice nejenže prudce zdražují, ale podle aktuálního ekonomického trendu neustále zdražovat budou.

Nutno podotknout, aktuální výše hypoték znamená to, že od počátku nového tisíciletí se jejich hranice přiblížila rekordnímu maximu. A tedy, že „dnešní“ hypotéky jsou nejdražší od počátku milénia. Dokonce dražší než před ekonomickou krizí v letech 2008 a 2009.

S ohledem na neustále se zdražující hypotéky však lze čekat pokles cen nemovitostí, a to nikoliv jednorázový.

Ceny nemovitostí by měly napříč celou Českou republikou klesat poněkud delší dobu, podle serveru Kurzy.cz dokonce po dobu dvou let. To je dobrou zprávu pro ty, kteří mají dostatek finančních prostředků na to, aby si byt či jinou nemovitost pořídili i bez potřeby úvěru.

Ovšem objektivně lze podotknout, že procentuálně drtivá většina lidí si vzhledem k dnešním poměrům nemůže nové bydlení bez hypotéky ani zdaleka dovolit.

A bude hůř…

Už nyní při hypotéčním úvěru s počáteční jistinou okolo 3 milionů Kč vyjde měsíční splátka hypotéky na zhruba 12 – 13 tisíc. Problémem ale je, že v dalším půlroce se může klidně stát, že by se splátky hypoték u podobných částek vyšplhaly až do výše 14 – 15 tisíc Kč.

„A bude hůře. Při průměrné sazbě hypoték 8,5 procenta, jež může být realitou již brzy, vyjde splátka běžného panelákového bytu 3 + 1 v Praze na 45 tisíc korun. Průměrně, ba i lehce nadprůměrně vydělávající Pražan tedy ze svého čistého příjmu nepokryje ani splátku druhořadého bytu na městské sídlištní periférii,“ píše ekonom Lukáš Kovanda na webu Kurzy.cz.

Kdy tedy plánovat zakoupení nemovitosti? S ohledem na aktuální trend budou ceny nejnižší ve lhůtě zhruba jednoho a půl až dvou let. Velký otazník ovšem visí nad samotnými hypotékami, kvůli nimž se může koupě nemovitosti skutečně hodně prodražit.

Zdroje: ČNB, Kurzy.cz

Oblíbené