Spojte se s námi


Ekonomika

Chorvatsko se vzdává kuny, od ledna má přijmout euro

Publikováno

dne

Chorvatsko by se již brzy mohlo a mělo stát dalším členem eurozóny. Ve středu totiž udělalo klíčový krok k tomu, aby namísto kuny, tedy své měny, začalo používat euro.

Oblíbená turistická destinace pro občany České republiky se odhodlala k velkému kroku. Chorvatsko se může už od nového roku stát již dvacátým členem eurozóny.

Chorvatský parlament schválil potřebný zákon, jež se zavazuje k přijetí eura namísto kuny coby ekonomické měny. Chorvatsko mimo jiné splnilo všechna čtyři kritéria, která Evropská unie při posuzování připravenosti na přijetí eura používá.

Mezi čtyři kritéria, podle nichž se zmíněná připravenost na přijetí eura posuzuje, patří kontrola stavu veřejných financí, úrokových sazeb, cenové stability a směnného kurzu.

Jistotu přijetí pak sice Chorvatsko stále nemá, jelikož vše musí v červenci schválit členské státy Evropské unie. Nicméně se očekává, že odsouhlasení bude pouhou formalitou.

„Chorvatskou ekonomiku to posílí, prospěch z toho budou mít občané, podniky i celé společnost. Chorvatské přijetí eura posílí také euro coby měnu samotnou,“ cituje předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou server Bussiness Plus.

Co se týká kritérií ohledně splnění požadavků pro přijetí eura, tak šest států, včetně České republiky, podle komise plní jen část nutných podmínek. Eurozónu tedy prozatím rozšířit nemohou. Mezi další tyto státy patří Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Švédsko.

Všechny zmíněné státy kromě Rumunska splňují požadavky na stav veřejných financí. Česká republika se Švédskem a Bulharskem vyhovují i podmínkám dlouhodobých úrokových sazeb. Cenovou stabilitu ovšem zajišťuje jen Švédsko, kritérium směnného kurzu pouze Bulharsko.

Zdroj: Evropská unie, Bussiness Plus, Kurzy.cz

Oblíbené