Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Benátky vás okouzlí svou romantickou atmosférou, všudypřítomnými mosty, kanály i děsivými legendami

Italské plovoucí město je skutečně malebné, barevné, romantické a nezapomenutelné. Ve vzduchu je cítit mořskou vodu, ve všudypřítomných kanálech se odrážejí siluety budov a neustále chodíte z jednoho mostu na druhý. Benátky jsou zkrátka jedinečné.

Publikováno

dne

Italské plovoucí město je skutečně malebné, barevné, romantické a nezapomenutelné. Ve vzduchu je cítit mořská voda, ve všudypřítomných kanálech se odrážejí siluety budov a neustále chodíte z jednoho mostu na druhý. Benátky jsou zkrátka jedinečné.

Italské Benátky se již řadu let řadí k nejnavštěvovanějším městům na světě. Jak by také ne! Jedná se o město, které se nachází na 117 ostrovech a je o něm dobře známo, že se potápí před očima. Návštěvu Benátek se tedy rozhodně nevyplácí odkládat. Které ikonická místa musíte při jejich návštěvě zařadit do svého itineráře?

Náměstí svatého Marka

Je jakýmsi nepsaným pravidlem, že středobodem Benátek, alespoň pro turisty, je náměstí svatého Marka. Na něm se nachází jak bazilika svatého Marka, tak i zvonice svatého Marka. Bohužel právě toto místo je tím vůbec nejníže položeným v celém městě. Při záplavách jsou na něm vystaveny dřevěné lávky a turistům se důrazně doporučuje nošení holínek. 

Dóžecí palác

Jen o kousek vedle náměstí leží úchvatná budova okolo které nelze projít bez povšimnutí. Jedná se o Dóžecí palác, což je bývalé sídlo benátských vládců a uvnitř vypadá stejně honosně jako zvenčí.

Canal Grande

Zatímco ostatní metropole mají hlavní silnice, Benátky mají hlavní kanál. Oficiálně se jmenuje Canal Grande, což znamená Velký kanál a funguje jako hlavní tepna celého města. 

Murano a Burano

Při návštěvě Benátek si nenechte ujít návštěvu ostrovů Murano a Burano. Murano je známé díky místním sklářům, Burano vás zase okouzlí barevnými domečky, které určitě znáte z fotografií.

Libreria Acqua Alta

Milujete knihy a rádi se procházíte knihkupectvími? Nenechte si v Benátkách ujít návštěvu kouzelného knihkupectví. Mezi stohy knih narazíte i na kormidla, staré gondoly, vany a sem tak i nějakou zatoulanou kočku.

Svezte se v gondole

Navštívit Benátky a nedopřát si jízdu gondolou, to je jako navštívit Prahu a nevidět Staroměstský orloj. Počítejte ovšem s tím, že za zpívajícího gondoliéra si připlatíte. Chcete-li ušetřit, projeďte se ve větší gondole s dvěma gondoliéry, do které se vejde více lidí a jmenuje se traghetto.

Benátky mají zpoplatněný vstup

Protože Benátky každoročně čelí ohromnému náporu turistů, byl vstup do nich od roku 2022 zpoplatněn. Za jednodenní návštěvu města zaplatí turisté starší 14 let v určitých období pět euro. Návštěvníci, kteří v Benátkách stráví noc i více, mají tento poplatek zahrnutý v ceně ubytování.

Benátky a jeho zajímavosti

S Benátkami se pojí řada zajímavostí. Některé věci jsou zcela zřejmé a turistu nepřekvapí, jiné jsou ale zřejmé méně.

 • Věděli jste například o tom, že o Benátkách nejezdí žádná motorová vozidla?
 • Slavný Most vzdechů nebyl pojmenován podle zvuků, které se ozývaly z nevěstince, ale z vězení.
 • V Benátkách je zakázáno cokoliv vyhazovat do kanálů a také se nesmí krmit místní holubi.
 • Po městě nesmíte chodit nazí, v plavkách ani bez chybějícího vrchního dílu oděvu.
 • Nespočet mostů občas láká k zastavení a postávání, ale to v Benátkách také nedělejte – nesmí se to.
 • Zámky lásky nechte rovnou doma, v Benátkách je nikde nepotkáte, protože se zde nesmí používat.
 • Benátky nejsou pouze romantické, ale pojí se s nimi řada strašidelných legend. Podle jedné z nich je občas v kanálech k vidění plovoucí rakev ozářená svíčkami. V té se schovává nikdy nenalezené tělo utonulé holčičky, která zemřela při nehodě dvou gondol a vaporetta.

Benátky v literatuře a ve filmu

O tom, že Benátky jsou skutečně oblíbené, svědčí i knihy a filmy, jejichž děj je do nich zasazen. Chcete si vychutnat cestování po Benátkách prostřednictvím televizní obrazovky či se po nich projít alespoň ve své fantazii?

 • Podívejte se na Přízraky v Benátkách, ve kterých vystupuje legendární detektiv Hercule Poirot.
 • Přečtěte si knihu Inferno od Dana Browna, jejíž velká část se odehrává právě při zběsilém úprku Benátkami a nezapomeňte ani na povedené filmové zpracování s Tomem Hanksem v hlavní roli. 
 • Zlověstnou atmosféru Benátek si užijete ve filmu Teď se nedívej.
 • Máte rádi herecké duo Johnny Depp a Angelina Jolie? Pusťte si film Cizinec.
 • Benátky se objevily také v bondovce Casino Royale.

Italské Benátky rozhodně patří na seznam míst, která byste měli alespoň jednou za život navštívit. 

Zdroje: CSFD, databazeknih, hostelworld, venicelover, introducingvenice

Oblíbené