Spojte se s námi


Zajímavosti

Olympijské hry 2024: Vše o této vrcholné akci!

Letní olympijské hry se do francouzského hlavního města vracejí po 100 letech. Těšit se můžeme na nové i tradiční sportovní disciplíny. Co víme o letních olympijských hrách v Paříži v roce 2024?

Publikováno

dne

Olympijské hry 2024 se do francouzského hlavního města vracejí po 100 letech. Těšit se můžeme na nové i tradiční sportovní disciplíny. Co víme o letních olympijských hrách v Paříži?

Olympijské hry 2024 se ve francouzské metropoli oficiálně zahájí 26. července slavnostním ceremoniálem. Některé soutěže, jako je lukostřelba, házená, fotbal a ragby, se hrají o jeden nebo dva dny dříve. Závěrečný ceremoniál se uskuteční 11. srpna. Paříž je druhým městem v historii, které hostí hry potřetí. Přidá se tak k Londýnu. Poprvé se letní olympijské hry konaly v Paříži v roce 1900 a naposledy v roce 1924.

Drtivá část olympijských akcí bude v Paříži a v její metropolitní oblasti, včetně okolních měst. Lille je hostitelem házenkářských soutěží. Jachtařské soutěže se konají ve středomořském městě Marseille. Fotbal se odehraje v šesti dalších městech, mezi něž kromě Paříže patří Marseille, Lyon, Saint-Étienne, Bordeaux, Nantes a Nice.

Něco málo z historie

První olympijské hry se konaly v Olympii na Peloponésu v roce 776 př. n. l. a byly náboženským svátkem na počest Dia v Olympii. Zpočátku hry trvaly jeden den, později dosáhly pětidenního formátu a zahrnovaly: závody na vozech, klasický pětiboj, běžecké soutěže, box, pankration (kombinace zápasu a boxu). Vítězové jednotlivých soutěží (olympionici) obdrželi olivový věnec. Her se mohli účastnit pouze muži.

Ženy se nesměly zúčastnit ani na stadionu. Nedodržení tohoto zákona se trestalo smrtí. V Olympii se však každé čtyři roky konaly ženské hry, známé jako Héraiské hry ( podle nejvyšší bohyně Héry). Během her ustávaly v celém Řecku války a spory. Vyhlásili „boží mír“, který měl upevnit vědomí Řeků, že navzdory neustálým sporům jsou stále jedním národem.

V roce 393, císař Theodosius I. Veliký hry zakázal, protože je považoval za projev uctívání pohanských bohů. V roce 1896 n. l. se díky iniciativě francouzského historika a pedagoga Pierra de Coubertina konaly první novodobé hry.

Letní olympijské hry 2024

Nové sporty

Po dobu 19 olympijských dnů se v Paříži bude soutěžit ve 32 odvětvích. Mezi novinkami letních olympijských her jsou surfing a breakdance. Zachovány zůstanou i sporty skateboarding a sportovní lezení, které se představily již v Tokiu.

Maskoti

Maskota olympijských her v Paříži představují dvě červené Phryges. Inspirovaly je pokrývky hlavy, které se ve Francii staly symbolem svobody a nezávislosti francouzského lidu během Velké francouzské revoluce.

Olympijské hry 2024 a Češi

Českou republiku na letních olympijských hrách vždy reprezentoval rozsáhlý tým. Na posledních olympijských hrách v Tokiu startovalo 115 českých sportovců. Do Paříže se zatím kvalifikovalo desítky českých sportovců. Celkový seznam kvalifikovaných českých sportovců naleznete na webových stránkách Českého olympijského týmu.

Vstupenky na Olympijské hry 2024

Vstupenky na olympijské hry 2024 si mohou fanoušci po celém světě zakoupit pouze přes jedinou specializovanou platformu zřízenou organizačním výborem her. Aktuální přehled cen vstupenek naleznete zde.

Oficiální prodej v prvním kole skončil 15. března 2023. Vylosovaní výherci dostali e-mail, ve kterém byli informováni o možnosti zakoupit si balíček 3 vstupenek na jednotlivé sporty, nejvýše 6 vstupenek na jeden sport, celkem tedy maximálně 30 vstupenek.

Zbývající dvě možnosti prodeje vstupenek se uskutečnily na konci října a listopadu 2023, kdy bylo v prodeji přes 400 000 vstupenek na všechny sporty, včetně zahajovacího a závěrečného ceremoniálu her. Poslední doplnění prodeje se uskutečnilo 8. února 2024, kdy byly zájemcům nabídnuty přibližně dva miliony dalších vstupenek z celkového počtu 10 milionů. 95 % nově přidaných vstupenek se týkalo akcí pořádaných v oblasti Paříže a 45 % vstupenek stálo méně než 100 eur. Tato fáze prodeje byla otevřena všem bez losování – podle pořadí příchodu a obsloužení.

Oblíbené