Spojte se s námi


Lifestyle

Zimní deprese: Počasí může mít výrazný vliv na naši náladu. Při temných myšlenkách si nebojte říct o pomoc

Znáte ten pocit, kdy se zdá zima nekonečná a máte pocit, že se vám nic nedaří? Ne nadarmo se říká, že počasí venku může mít vliv na vnitřní prožívání. Čím větší zima a pochmurné počasí venku je, tím více nás to může svádět i k temným myšlenkám a náladám. Co to vlastně ale jsou tyto podzimní a zimní deprese a jak se lze proti těmto myšlenkám bránit?

Publikováno

dne

Znáte ten pocit, kdy se zdá zima nekonečná a máte pocit, že se vám nic nedaří? Ne nadarmo se říká, že počasí venku může mít vliv na vnitřní prožívání. Čím větší zima a pochmurné počasí venku je, tím více nás to může svádět i k temným myšlenkám a náladám. Co to vlastně ale jsou tyto podzimní a zimní deprese a jak se lze proti těmto myšlenkám bránit?

Na zimní deprese nepanuje jednotný názor

Spojitosti mezi vnějšími podmínkami a náladou si začali všímat lidé už v dřívějších dobách. Ne vždy se však psychologové a psychiatři v názorech scházejí. Jako při většině oblastí života, i zde existují dvě skupiny názorů.

Osobně na sobě vliv počasí občas vnímám, a proto se v tomto článku budu zabývat spíše objasněním, proč tomu tak je, než-li zkoumáním, zda-li je to pravda, či nikoliv.

Průlom přišel po výzkumu Jaapa Denissena

V Berlíně se pod taktovkou Jaapa Denissena z Humboldtské univerzity uskutečnil výzkum, který měl mapovat náladu lidí různého věku i pohlaví v závislosti na počasí. Prvním krokem bylo podrobit účastníky experimentu testu osobnosti, aby se například vyloučila náladovost či jiné doprovodné znaky osobnosti, které by mohly experiment narušit. V dalším kroku poté účastníci dostali notes, do kterého měli zaznamenávat, jak se v daný okamžik cítí.

Tento výzkum se konal na podzim a bylo mapováno nejen to, jaký je den a jaké je počasí, ale také například lokalita či oblast, ve které daný účastník bydlí. Byla samozřejmě měřena také délka spánku nebo to, zda-li se daný den účastníci potkávají s dalšími lidmi. Laicky totiž můžeme říct, že tohle by právě mohlo být mezi těmi faktory, které mohou ovlivnit naši náladu.

Počasí na naši náladu skutečně nějaký vliv má

Jak je asi jasné, vědci díky tomuto výzkumu zjistili, že sluníčko má opravdu pozitivní účinek na náš systém. Kromě toho ale došli k závěru, že na každého člověka počasí působí trochu jinak. Možná i proto se mnoho odborníků na přesném vlivu počasí na naši psychiku nemůže shodnout. Hypotézu tedy výzkum nepřímo podpořil.

Pro mě důležité vysvětlení, které si sama z tohoto výzkumu beru, je to, že v zimním období není vše černé kvůli mým (ne)schopnostem nebo kvůli mým špatným životním obdobím. Zdrojem smutku, úbytku energie či výkyvů nálad nemusí být pouze psychické onemocnění, avšak může se u nás „ pouze“ objevit sezónní afektivní porucha, tzv. zimní smutek.

Jak překonat zimní deprese?

Pokud začínáte cítit, že na vás začíná doléhat zimní deprese, je nutné tuto situaci začít řešit. Na začátek je však ještě nutné podotknout, že je skvělé, pokud si svůj aktuální psychický stav dokážete uvědomit. Při cestě za lepší náladou vám to může výrazně pomoci.

V ideálním případě vám může pomoci pouhá procházka. Zvláště v této situaci je sluníčko a pohyb velkým pomocníkem. Úlevu lze zajisté najít také v blízkém kamarádovi (či rodině), který vás rád vyslechne a bude vám oporou.

Pokud však cítíte, že váš stav je akutnější a že tyto spíše preventivní kroky nejsou pro vaši situaci vhodné, je nejvhodnějším řešením navštívit psychologa či psychoterapeuta. Určitě tento stav nepodceňujte a neodkládejte. Pečujte o sebe.

Zdroje: Redakce, konzultace s psychologickým odborníkem, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

Oblíbené