Spojte se s námi


Různé

Zimní deprese aneb Jak nám nedostatek denního světla bere dobrou náladu

Publikováno

dne

Zimní deprese, také známá jako sezónní afektivní porucha (SAD), je typ depresivního stavu, který se objevuje u lidí především během zimních měsíců. Denní světlo je v tuto dobu omezené a dny mnohem kratší než během jiných období. Co je zimní deprese doopravdy zač a jak se s ní dá pracovat?

Tento stav je důsledkem nedostatku slunečního světla, který může ovlivnit náš biologický rytmus a hormonální hladiny v těle. Pro mnoho jedinců toto období přináší špatnou náladu, únavu a ztrátu zájmu o běžné aktivity, což může výrazně ovlivnit celkovou kvalitu života.

Symptomy zimní deprese se mohou u každého člověka lišit, ale nejčastěji se projevují depresivními náladami, únavou, zvýšenou potřebou spánku, sníženou energií, ztrátou zájmu o běžné aktivity a sociální kontakt. Dále zvýšenou chutí k jídlu (zejména sladkosti) a nárůstem hmotnosti, potížemi se soustředěním a sníženou motivací.

Beznaděj, vina nebo sklíčenost

Tito lidé mohou také pociťovat pocit beznaděje, sklíčenost nebo pocit viny. Někteří mohou zažívat i fyzické symptomy, jako jsou bolesti hlavy, zažívací potíže nebo mít sníženou imunitu, která může vést k větší náchylnosti na různá onemocnění.

Existuje několik faktorů, které mohou přispívat k vzniku zimní deprese. Jedním z nich je nedostatek slunečního světla. Krátké a temné dny zimy mohou ovlivnit produkci serotoninu, tzv. „hormonu štěstí“, který má vliv na dobrou náladu a pocity klidu.

Dalším faktorem může být narušený biologický rytmus. V zimě se naše tělo může dostat do disbalance, protože světlo je omezené a dny jsou kratší. To může vést k potížím s regulací spánku. Tento stav má negativní dopad na náladu a energetickou úroveň.

Genetická predispozice také hraje roli v rozvoji zimní deprese. Pokud nějaký rodinný příslušník trpí depresí, může se zvýšit pravděpodobnost, že se stejným problémem budeme potýkat i my sami.

Světelná terapie, spánek nebo pohyb

Nicméně, existuje několik způsobů, jak lze zimní depresi zvládnout. Jedním z nich je osvětlení. Pokusme se co nejvíce využívat denního světla. Stále se snažit pobývat venku nebo mít roztažené  záclony nebo žaluzie, aby sluneční paprsky mohly pronikat do našeho bytu.

Můžeme také používat umělé světlo jako například světelnou terapii, která simuluje sluneční světlo a může zvýšit hladinu serotoninu. Důležité je také udržovat pravidelný spánkový režim a cvičit, protože fyzická aktivita obecně zlepšuje náladu.

Také psychoterapie může být velmi užitečná při zvládání těžší formy zimní deprese. Individuální terapie, jakou nabízí například kognitivně-behaviorální terapie, může pomoci v identifikaci negativních myšlenkových vzorců a nabídnout návod, jak s nimi pracovat. Skupinová terapie nebo podpora od rodiny a přátel mohou také přinést úlevu a pomoci nám lépe se vyrovnat s tímto stavem.

Na závěr je třeba dodat, že zimní deprese ovlivňuje mnoho jedinců po celém světě. Je důležité si uvědomit, že tato stav není jen záležitostí ve vaší hlavě, ale že je to skutečné onemocnění, které vyžaduje pozornost a léčbu. Se správnou péčí, podporou a strategiemi zvládání můžeme minimalizovat její účinky na naši každodenní život.

Je důležité si uvědomit, že zde uváděné informace jsou obecné a neměly by sloužit jako náhrada za odbornou lékařskou radu. Pokud si myslíte, že trpíte zimní depresí, je nejdůležitější konzultovat svého lékaře nebo odborníka na duševní zdraví, kteří vám mohou poskytnout odpovídající diagnostiku a léčbu. Určitě není vhodné nic podceňovat a bagatelizovat.

Zdroje: National Institute of Mental Health, Mayo Clinic, Harvard Health Publishing, American Psychiatric Association

Oblíbené