Spojte se s námi


Zajímavosti

Viktor Kalivoda, přezdívaný „Lesní vrah“, střílel oběti při procházkách v lese. Střelbu trénoval na kravách

Viktor Kalivoda přezdívaný Lesní vrah střílel oběti při procházkách v lese. Střelbu trénoval na kravách. Oprátce se vyhnul
Viktor Kalivoda v lesích u Kladna a u Brna zastřelil tři lidi. Jeho plán byl ale mnohem drsnější. Plánoval vraždit i v pražském metru.

Publikováno

dne

Viktor Kalivoda v lesích u Kladna a Brna zastřelil tři lidi. Jeho plán byl ale mnohem drsnější. Plánoval vraždit i v pražském metru. Naštěstí mu tento plán policie však zatrhla.

Viktor Kalivoda přiznává, že se pokoušel o střelbu v metru alespoň desetkrát. K velkému štěstí cestujících tehdy nedokázal zmáčknout spoušť. Obrat nastal, když objevil článek o masové vražedkyni Olze Hepnarové. A tehdy se rozhodl, že dílo dokoná za ní. Při výslechu uváděl, že slyšel její hlas, jenž ho nabádal k vraždě.

Sebedestrukční vrah Viktor Kalivoda

Jakkoliv se může zdát, že lesní vrah trpěl schizofrenními příznaky, lékaři u něho tuto závažnou nemoc nepotvrdili. Podle vyšetřovatelů byl zákeřný a chladnokrevný, pročež jeho vražedné sklony byly jiné než u Hepnarové. „U ní šlo pravděpodobně o popravu a pomstu za špatný život, u Kalivody nešlo o zabití lidí z nenávisti, ale o snahu sebedestrukce. Měl potřebu skoncovat sám se sebou,“ uvádí psycholog Karel Netík.

Viktor Kalivoda vyrůstal, lze říci, ve výjimečné rodině. Jeho matka pracovala jako lékařka, otec působil v sekretariátu NATO v Bruselu. Od dětství byl zamlklý a tichý. Vystudoval gymnázium a pokoušel se o studium na vysoké škole. Ačkoliv byl nadprůměrně inteligentní, žádnou z vysokých škol nedokončil.

Viktor Kalivoda se zviditelnil v soutěži Chcete být milionářem?

Díky svým obšírným znalostem dokonce vyhrál v roce 2004 poměrně vysokou částku v soutěži Chcete být milionářem? Část výhry použil na legální nákup dvou zbraní Glock 34 a střelivo. V této době již trpěl depresemi a chtěl skoncovat se životem. Odvahu sáhnout si na život ale neměl. Sáhl proto na životy druhých.

Lesní vrah“ plánoval vraždy celý rok

13. října 2005 podepsal ortel manželskému páru. V lese u vesnice Nedvědice oba zastřelil. Mířil na hruď. Další rány zasadil zblízka, a to do hlavy. Tři dny na to opět vraždil v lesním porostu. U Malíkovic zastřelil kladenského podnikatele, jenž byl v lese na procházce se svým psem. Policie vraha vytypovala podle auta, které vždy parkovalo poblíž lesa.

Lesní vrah se při dopadení nebránil, jakoby čekal, až si pro něho přijdou. Když byl zatčen, ukázalo se, že ve sportovní tašce má zbraň a střelivo. Zcela klidně přiznává: „ Ano, byl jsem to já,“ popisuje vyšetřovatel situaci při zadržení. Kalivoda se ani nesnažil skrývat stopy na místě činu. Snad si i přál, aby byl dopaden.

Viktor Kalivoda při výslechu nespolupracoval

Byl apatický, neprojevil žádnou lítost. V životě nedokázal využít svůj nadprůměrný inteligenční potenciál. Dle psychologa zcela postrádal schopnost empatie, avšak netrpěl psychickou poruchou. „Jen“ poruchou osobnosti a vykazoval známky sebedestrukce.

Viktor Kalivoda promluvil až u odvolacího soudu. Pokyn k vraždám mu prý udělil hlas vražedkyně Olgy Hepnarové. 16. dubna 2006 byl odsouzen na doživotí. Dne 26. září 2010 si ve valdické věznici podřezal žíly a zemřel.

Zdroje: Killers.cz, CNN Prima NEWS, Český rozhlas

Oblíbené