Spojte se s námi


Zajímavosti

Zdeněk Kovář: Druhá největší masová vražda v dějinách Česka. V podobném rozsahu vraždila Hepnarová

Zdeněk Kovář se zapsal do historie kriminologie 24. února 2015. Přišel do restaurace, vytáhl zbraně a nekompromisně zastřelil osm osob. Další těžce zranil. Co ho k tomu vedlo?

Publikováno

dne

Zdeněk Kovář se zapsal do historie kriminalistiky 24. února 2015. Přišel do restaurace, vytáhl zbraně a nekompromisně zastřelil osm osob. Další těžce zranil. Co ho k tomu vedlo?

Střelba v Uherském Brodě figuruje mezi pěti případy masové střelby v Čechách

Zdeněk Kovář (63) vchází po schodech do restaurace. Na schodišti jej předbíhá jeden z hostů, jenž si všímá prošedivělého staršího člověka v modré bundě. Už od pohledu na něj působí zvláštně, nicméně ve spěchu si jej více nevšímá. Host zatím netuší, že jej zachraňuje nutkavá potřeba a vchází na toaletu. Poté uslyší střelbu. Na místnůstce stráví v šoku několik dalších hodin, díky čemuž přežil jeden z největších masakrů v dějinách české kriminalistiky.

Policejní hlídka je na místě tragédie několik minut poté

O tragickém incidentu se dozvídají policisté od mladíka, kterému se podařilo uprchnout zadním vchodem. Policejní spis hovoří o tom, že první informaci o střelbě policie obdržela ve 12:38 hodin a ve 12:47 hodin už je policejní hlídka na místě. Poměrně rychle se tak po oznámení dostala policie na místo.

Co se přesně stalo v restauraci?

Zdeněk Kovář měl dvě nabité krátké střelné zbraně. A to samonabíjecí pistoli CZ 75B a revolver Alfa vzor 820. Vstoupil a začal bez varování okamžitě a bez milosti střílet. Policejní hlídka v neprůstřelných vestách na základě oznámení vyjíždí. Ve 12:50 hodin postupuje po schodišti nahoru směrem do restaurace. Pachatel je u dveří zahlédne a začne po nich také střílet.

Policisté spatřili v místnosti různě ležící a sedící lidi, avšak v rychlosti nedokážou vyhodnotit, zda jsou zranění či mrtví. Rovněž nemají dostatečné informace o pachateli či pachatelích a raději volají posily. Ve 12:56 hodin telefonuje vrah do televize Prima i na linku 158. Stěžuje si na šikanu úřadů, načež sděluje, že má pistoli a rukojmí.

Dorazí zásahová jednotka s vyjednávačem. Policejní vyjednavač se telefonicky spojuje s pachatelem. Ten však zamlčí, že jsou všichni mrtví. Nicméně po neúspěšném vyjednávání policisté vtrhnou do místnosti a zjišťují, že pachatel se zastřelil.

Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí

Policistům zvyklým na ledacos se otevírá hrůzný pohled. Většina obětí byla střelena do hlavy. Další postřelenou ženou se stala účetní této firmy, jež si došla do restaurace na oběd. Záchranka ji odváží ve vážném zdravotním stavu. Vrah v jejím případě mířil na hrudník.

Policie vyjíždí k domu Zdeňka Kováře

Podle informací místních ve starém neudržovaném domku bydlela i jeho manželka. V domku se zabarikádovala a policistům sdělila, že čeká na svého muže. Dřív neotevře. Policie vyčkala a za tmy vniká do domu, kde nachází zcela zdrcenou psychicky vyčerpanou ženu. Předávají ji do péče psychiatra.

Zdeněk Kovář: Byla chyba v systému?

V roce 1999 oba manželé navštívili psychiatrii. Kovářové byla diagnostikována schizofrenie a Kovářovi „psychická infekce“. Tzn. že byl plně pod vlivem své ženy a sdílel s ní přeludy a fantazie. Posledních deset let byl Kovář nezaměstnaný, prý jen seděl doma a zíral do zdi. Jeho manželka měla vykřikovat z okna, že je řízena z vesmíru a všechny zabije.

Sousedé manželů Kovářových chtěli sepsat petici, aby úřady s touto rodinou něco dělaly. Ale nakonec ji nepodali, jelikož se báli. Jak je možné, že tento labilní člověk legálně držel zbraně? Navíc jejich syn několik týdnů před vraždou upozorňoval úřady, že jeho matka je šílená a navrhoval hospitalizaci. Údajně i psychiatr doporučil, aby byly Kovářovi zbraně i zbrojní pas zabaveny. Nicméně k tomu nedošlo.

Zdeněk Kovář: Agresivní asociál

Kovář byl dle psychologa asociálním člověkem a stoupala v něm agrese. Bezesporu k ní vedly i pocity méněcennosti a bezmoci. Trpěl pocity křivdy, žil s šílenou manželkou, byl bez práce.

Existuje řešení?

Ministerstvo vnitra den po tragické události sdělilo, že má v plánu zefektivnit fungování zákona o zbraních. Stejně tak jako ověřování zdravotní způsobilosti a následků jeho pozbytí. To vše se stalo v roce 2015. Po masové vraždě v Uherském Brodu politici zpřísnili pravidla pro držení zbraní.

Zdroje: securitymagazin.cz, idnes.cz, hn.cz, CNN Prima News

Oblíbené