Spojte se s námi


Celebrity

V roce 1994 si herec Jim Carrey zahrál ve třech nejzásadnějších filmech kariéry. Víte, ve kterých?

Všichni dobře známe komika a hollywoodského herce Jima Carreyho. Za svůj život ztvárnil řadu oblíbených a zejména bláznivých rolí, které z něj udělaly krále komedie. Věděli jste však, že během roku 1994 natočil tři filmy, které jej katapultovaly mezi největší a nejvlivnější filmové hvězdy Hollywoodu?

Publikováno

dne

Všichni dobře známe komika a hollywoodského herce Jima Carreyho. Za svůj život ztvárnil řadu oblíbených a zejména bláznivých rolí, které z něj udělaly krále komedie. Věděli jste však, že během roku 1994 natočil tři filmy, které jej katapultovaly mezi největší a nejvlivnější filmové hvězdy Hollywoodu?

James Eugene Carrey, známý jako Jim Carrey, se narodil v kanadském městě Newmarket. Měl další tři sourozence a kvůli špatné finanční situaci v rodině již od dětství pracoval. Dokonce musel v šestnácti letech zanechat školy.

To však ničemu nevadilo. Mladý Jim byl znám svými komediálními výstupy mezi vrstevníky a od patnácti let vystupoval v zábavním klubu Yuk Yuk’s. Následně vystupoval v klubech po Kanadě a v sedmnácti letech se odstěhoval do Los Angeles.

Ace Ventura: Zvířecí detektiv

Do té doby poněkud neznámý komik, který si vydělával po klubech a tvořil menší role v několika filmech, měl v sobě něco, co se zalíbilo producentům plánovaného snímku Ace Ventura: Zvířecí detektiv. A tak přišel Jim ke své první velké roli.

Film Ace Ventura: Zvířecí detektiv vyšel v únoru 1994 a díky Carreymu byl překvapivě úspěšný. Při rozpočtu 15 milionů dolarů vydělal film celosvětově 107 milionů dolarů a čtyři týdny se držel na prvním místě v žebříčku návštěvnosti.

Maska

V době uvedení Ace Ventury do kin byl Carreyho další film Maska ve fázi postprodukce. Tento film byl následně natočený podle stejnojmenného komiksu. Roli bankéře Stanleyho Ipkisse producenti napsali Carreymu přímo na tělo.

Maska vynesla Carreymu nominaci na Zlatý glóbus a film si celosvětově vydělal 351 milionů dolarů. Samotný projekt si získal i velký obdiv za speciální efekty a také změnil pohled lidí na bláznivé komedie, kterých později přibývalo jako hub po dešti.

Blbý a blbější

Na konci roku 1994 se do kin dostal snímek Blbý a blbější. Ve filmu odmítli hrát velikáni jako Eddie Murphy, Steve Martin, Nicolas Cage a další. Do akce byl povolán Jim Carrey, který bravurně ztvárnil roli Lloyda Christmase s účesem podle kastrolu.

Bylo to poprvé, co se Carrey musel o slávu podělit, když vytvořil bláznivou dvojici s hercem Jeffem Danielsem (101 dalmatinů). Daniels ve filmu hrál jeho nejlepšího přítele Harryho Dunnea.

Byl to právě Carreyho úspěch ve filmu Ace Ventura, který mu zajistil roli a výrazné zvýšení platu, z přibližně 400 000 dolarů na 7 milionů. Samotný snímek si vydělal 247 milionů dolarů na celém světě.

Carrey změnil pohled na bláznivé filmy

Jim Carrey v roce 1994 dokázal, že i hloupé filmy jsou in a že se z nich můžou stát kasovní trháky. Carrey změnil prostředí natolik, že se stal prvním mužem Hollywoodu, který dostal v roce 1996 za roli ve filmu The Cable Guy 20 milionů dolarů.

Zdroje: Collider, ČSFD

Oblíbené