Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: ZOO Liberec a jeho unikátní chov bílých tygrů

ZOO Liberec se proslavila ojedinělým odchovem bílých tygrů indických. Pokud chcete vidět poslední bílou tygřici Syriu Báru, čeká na vás právě ve svém libereckém ZOO domově

Publikováno

dne

ZOO Liberec se proslavila ojedinělým odchovem bílých tygrů indických. Pokud chcete vidět poslední bílou tygřici Suryu Báru, čeká na vás právě ve svém libereckém ZOO domově

Bílá forma indického tygra byla vyšlechtěna uměle a mohl za to maharadža

V roce 1951 lovci odchytili mládě tygra, jež bylo světle zbarvené a skončilo v soukromé sbírce maharadži z Révy. Tomu se nezvykle zbarvené mládě zalíbilo a rozhodl se uměle vyšlechtit bílého tygra. Odtud pocházejí počátky zrodu bílých tygrů indických.

Bílé šelmy se vyskytují pouze v uměle odchovaných chovech

Pročež je nenajdete volně v přírodě. Maharadža dosáhl úspěchu v rozmnožování této entity a bílí potomci zaplavili Evropu. Doputovali tak do různých ZOO či soukromých chovů.

ZOO Liberec: Bílí tygři už od roku 1994!

A právě jednou ze ZOO byla ta liberecká. Možná i proto, že je nejstarší zoologickou zahradou v Čechách a má nejvíce zkušeností? Ať to bylo jakkoliv, jisté je, že ZOO Liberec získala první bílé tygry již v roce 1994.

V podstatě to vypovídá o obrovských zkušenostech s odchovem vyšlechtěného tygra indického. První dovezení sourozenci Isabella a Columbus doputovali ze Švédska. Za několik let je doplnil samec Sitar ze Španělska, kam výměnou odcestoval Columbus.

10. května 2002 zoologická oslavila příchod bílých trojčat

V roce 2002 se narodili první bílí tygříci, a hned trojčata! Liberečtí zoologové dál pokračovali v odchovu tygra bílého s menšími či většími úspěchy. Za zmínku stojí rok 2006, kdy dorazil do liberecké ZOO šarmantní francouzský samec Paris. Navíc 7. září 2009 zoologickou ozdobila samice Surya Bára. Surya Bára získala své druhé jméno po patronce  Báře Špotákové.

A právě Surya Bára, poslední patnáctiletá samice tygra bílého indického, je posledním bílým unikátem liberecké zoologické zahrady. ZOO rozhodla chov tohoto křížence z celé řady etických a ochranářských důvodů neobnovovat. Nicméně bílí tygři přinesli ZOO popularitu a nemalé finance, jež byly použity na chov ohrožených a vzácných druhů zvířat.

Jaká další zvířata najdete v ZOO?

Potomci kozorožců dagestánských si hoví v ZOO už od roku 1961. Dětmi oblíbené jsou zebry Chapmanovy. Nesmí chybě ani levhart čínský – jeden z nejohroženějších poddruhů levharta. Mezi nejzajímavější chované druhy patří takin čínský,  levhart sněžný, margay, pavián pláštíkový a mangabej žlutobřichý, viskača či dracéna krokodýlovitá.

Svým nádherným kobaltovým  zbarvením se žlutým pruhem zaujme ara hyacintový, který je považován za největšího papouška na světě. Dosahuje délky až 1 metru.  Respekt vzbudí orlosup bradatý. V ZOO Liberec si najde každý svého oblíbence. Jen vyrazit!

PS Tygry indické (Panthera tigris) v bílé barvě chová také Zoologická zahrada Dvorec, a to od roku 2013.

Zdroje: zooliberec.cz, ifauna.cz, wikipedie

Oblíbené