Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Řím nabízí spoustu historických památek i vynikající kuchyni

Řím, hlavní město Itálie, je jedním z nejúchvatnějších měst na světě. Jeho bohatá historie, neuvěřitelné památky a jedinečná atmosféra lákají každoročně miliony turistů z celého světa. Je to město, které si získává srdce návštěvníků svou krásou, monumentálními ruinami starověkých staveb a bohatou kulturou.

Publikováno

dne

Řím, hlavní město Itálie, je jedním z nejúchvatnějších měst na světě. Jeho bohatá historie, neuvěřitelné památky a jedinečná atmosféra lákají každoročně miliony turistů z celého světa. Je to město, které si získává srdce návštěvníků svou krásou, monumentálními ruinami starověkých staveb a bohatou kulturou.

Historie Říma je stará více než dva tisíce let. Byl nejen centrem mocné Římské říše, ale také kolébkou západní civilizace. Od legendárních zakladatelů Romula a Rema až po období rozkvětu říše byl Řím svědkem mnoha významných událostí a milníků. V průběhu staletí zanechal nespočet stop své dlouhé historie, které dnes můžeme obdivovat v podobě velkolepých památek.

Koloseum

Římské Koloseum je symbolem města a hlavní historickou atrakcí Říma. Starověká aréna vznikla za císaře Vespasiána v 1. století a mohla pojmout až 70 000 diváků. Na tomto antickém stadionu se odehrávala četná představení, zvířecí zápasy a gladiátorské střety. Koloseum se také považuje za místo mučednické smrti prvních křesťanů, což připomíná obrovský kříž v jeho středu. V roce 2007 bylo uznáno za jeden ze sedmi nových divů světa.

Panteon

Je to jedna z nejzachovalejších památek starověkého Říma. Architektura je úchvatná již více než 2000 let. Postavena v kruhovém tvaru, podpírá ji 16 sloupů a v jejím středu se nachází betonová kopule o průměru více než 43 metrů. Na vrcholu kopule se nachází 9 metrů vysoký otvor, který byl navržený tak, aby do budovy pronikalo přirozené světlo. Interiér Panteonu zaujme svou symetrií a jednoduchostí a ve výklencích vytesaných do stěn, kde kdysi stávaly sochy antických božstev, jsou dnes umístěny hrobky italských králů.

Sixtinská kaple

Jedná se o další z atrakcí Vatikánu i samotného hlavního města Itálie. Kaple postavená v roce 1483 je vysoká úctyhodných 30 metrů a její klenbu zdobí Michelangelovy slavné fresky včetně nejznámějšího obrazu stvoření Adama. Každoročně přilákají miliony turistů, kteří chtějí tato mistrovská umělecká díla spatřit na vlastní oči. Kaple je také místem, kde se hlasuje o volbě nového papeže.

Forum Romanum

Forum Romanum, jinak známé jako Forum Magnum. Je to nejstarší a nejdůležitější náměstí ve starověkém městě. Zde se odehrávaly nejdůležitější události a oslavy společenského života. Forum Romanum byl také centrem politického, náboženského a společenského života starověkého Říma. Náměstí je obklopené šesti ze sedmi pahorků, na nichž vznikl starověký Řím.

Fontána di Trevi

Podle tradice vhozením jedné mince do fontány Di Trevi se vrátíte do Říma, dvou mincí se zamilujete do někoho z Říma a tří mincí se s ním oženíte. Proto do kašny každý den padá spousta mincí, jejichž sběr je zakázán a podléhá pokutě.

Důležité je, že mince se musí házet specifickým způsobem – stát čelem ke kašně zády a pravou rukou minci hodit přes levé rameno. Každý večer italské služby mince vybírají a peníze se věnují na charitativní účely. Říká se, že každý den do fontány přistane až několik tisíc eur!

Italská kuchyně

Neměli bychom zapomínat ani na to, že obyvatelé Věčného města jsou vynikajícími kuchaři. Itálie je známá především svou vynikající pizzou, která na rozdíl od těch, které se podávají v jiných zemích, nemá nic společného s mastným a nestravitelným jídlem. Italové jsou také mistry různých druhů těstovin, jejichž recepty jsou přísně střeženy a předávány z generace na generaci.

A nezapomínejte ani na aromatické rizoto, zapíjené výbornám vínem. Zaručujeme vám, že při procházce Římem neodoláte vůni žádného z těchto pokrmů.

Zdroje: Redakce, rudeiczarne.pl

Oblíbené