Spojte se s námi


Cestování

Španělsko: 10 dovolenkových rájů, které vás přenesou do světa pláží, kultury a nezapomenutelných zážitků!

Španělsko je země s bohatou historií, ohromující architekturou, slunečnými plážemi, vášnivou kulturou a vynikající kuchyní. Každý rok přitahuje miliony turistů, kteří hledají jedinečný zážitek a nezapomenutelnou dovolenou. Zde je přehled deseti nejoblíbenějších míst ve Španělsku, kam lidé rádi jezdí na letní dovolenou.

Publikováno

dne

Španělsko je země s bohatou historií, ohromující architekturou, slunečnými plážemi, vášnivou kulturou a vynikající kuchyní. Každý rok přitahuje miliony turistů, kteří hledají jedinečný zážitek a nezapomenutelnou dovolenou. Zde je přehled deseti nejoblíbenějších míst ve Španělsku, kam lidé rádi jezdí na letní dovolenou.

Barcelona

Barcelona je pochopitelně jedno z nejznámějších španělských měst a turistickým rájem. Město je známé pro svou unikátní architekturu, včetně slavné baziliky Sagrada Família a Parku Güell, navrženým Antoniem Gaudím.

Barcelona nabízí také skvělé možnosti pro nakupování, úžasnou gastronomii a živý noční život. La Rambla, promenáda plná života, je jednou z nejznámějších atrakcí.

Madrid

Jako hlavní město Španělska, Madrid je kosmopolitním městem plným kultury, historie a umění. Navštivte muzeum Prado, Reina Sofía a Thyssen-Bornemisza, která hostí některá z nejvýznamnějších uměleckých děl na světě. Procházejte se po krásných náměstích, jako je Puerta del Sol a Plaza Mayor, a vychutnejte si autentické tapasy a flamenco v čtvrti Malasaña.

Sevilla

Sevilla je jedním z „nejžhavějších“ míst v Španělska, nejen kvůli svému klimatu, ale také kvůli své bohaté historii a kultuře. Katedrála Giralda je jednou z největších gotických katedrál na světě.

Návštěva Alcázaru, královského paláce se svými působivými zahradami, je také nezapomenutelným zážitkem. Užijte si také procházku v historické čtvrti Santa Cruz se svými úzkými uličkami a skrytými náměstími.

Valencia

Valencia je slavná svým moderním uměním a vědeckým parkem Ciudad de las Artes y las Ciencias, který zahrnuje oceánografický park, operní dům a interaktivní muzeum.

Pláže ve Valencii jsou také oblíbené mezi turisty, zejména La Malvarrosa, kde si můžete užít koupání a ochutnat lahodnou španělskou Paellu, která pochází právě z Valencie.

Granada

Granada je známá díky slavnému památkovému komplexu Alhambra, nádherný komplex středověkých paláců v arabském stylu. Užijte si procházku po nádherných zahradách Generalife a obdivujte působivou architekturu paláce Nasrid. Historická čtvrť Albaicín nabízí úžasné výhledy na Alhambru.

Málaga

Málaga, rodiště slavného umělce Pabla Picassa, je jedním z nejžádanějších pobřežních letovisek ve Španělsku. Má dlouhé pláže s jemným pískem a teplým Středozemním mořem. Kromě slunečního a plážového života můžete navštívit také Picasso muzeum, procházet se po historickém centru a ochutnat čerstvé ryby a mořské plody v místních restauracích.

Ibiza

Pro ty, kteří hledají zábavu a noční život, je ostrov Ibiza nejlepší volbou. Tento slavný ostrov je mezinárodně uznáván svými výjimečnými kluby a DJi, kteří sem přitahují milovníky hudby z celého světa. Nicméně, Ibiza není jen o nočním životě, ale také o krásných plážích, úchvatných západech slunce a úžasných zátokách.

Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy jsou oblíbenou destinací pro dovolenou díky svému mírnému podnebí po celý rok. Tato souostroví, jako jsou Tenerife, Gran Canaria a Lanzarote, nabízejí úchvatné pláže, vulkanické krajiny, vynikající možnosti k potápění a bohatou flóru a faunu.

Návštěva Národního parku Teide na Tenerife, s nejvyšší horou ve Španělsku, je zážitek, který stojí za to zažít. Konkrétně Tenerife jsme se blíže věnovali v jednom z předchozích článků.

San Sebastian

San Sebastian, nacházející se v Baskickém regionu, je známý svou krásnou pláží La Concha a vynikající kuchyní. Město je domovem mnoha vyhlášených restaurací, kde můžete ochutnat tradiční baskickou kuchyni. Navštivte také historické centrum s úzkými uličkami, elegantními budovami a impozantním náměstím Plaza de la Constitución.

Palma de Mallorca

Hlavní město Baleárských ostrovů – Palma de Mallorca je ideálním místem pro dovolenou. Má nádherné pláže s tyrkysově modrými vodami, jako je pláž Playa de Palma, a malebné staré město s katedrálou La Seu a královským palácem Almudaina. Prozkoumejte také úchvatnou venkovskou krajinu, olivové háje a vinice, které se táhnou po celém ostrově.

Závěrem…

Španělsko je jedinečnou zemí, která nabízí různorodé zážitky pro turisty. Ať už hledáte kulturní zážitky, koupání, relax na pláži nebo noční život, Španělsko má pro každého něco.

Zdroj: Open AI

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cestování

V září si na Madeiře užijete příjemně teplou vodu v oceánu, výlet na lodi za delfíny a velrybami nebo horskou túru

Na Madeiru se můžete vypravit v jakémkoliv období v roce. Tento ostrov věčného jara nabízí po celý rok poměrně příjemné teploty vzduchu i vody. Od listopadu do února tu vlivem působení Golfského proudu více prší, na horách vás může zastihnout i sníh, který je místní atrakcí. V září si tu ještě užijete pohodové koupání v teplých vodách Atlantského oceánu. Za zvážení rozhodně stojí si pronajmout osobní auto a vyrazit prozkoumat ostrov po vlastní ose.

Publikováno

dne

Na Madeiru se můžete vypravit v jakémkoliv období v roce. Tento ostrov věčného jara nabízí po celý rok poměrně příjemné teploty vzduchu i vody. Od listopadu do února tu vlivem působení Golfského proudu více prší, na horách vás může zastihnout i sníh, který je místní atrakcí. V září si tu ještě užijete pohodové koupání v teplých vodách Atlantského oceánu. Za zvážení rozhodně stojí si pronajmout osobní auto a vyrazit prozkoumat ostrov po vlastní ose.

Ostrov květin, vína a krajkářství

Madeira je ostrov v Atlantském oceánu, vzdálený od Maroka něco přes pět set kilometrů. Jedná se o autonomní oblast Portugalska. To je pro cestovatele z České republiky výhodné, protože mu jako cestovní doklad postačí vlastnit občanský průkaz. Ačkoliv se bude nacházet asi devět set kilometrů od Lisabonu, stále bude v EU. Z Prahy na Madeiru je to letadlem asi čtyři a půl hodiny cestování.

Madeira je ostrov docela malý, dlouhý je asi 57 kilometrů a široký sotva 22 kilometrů. Nabízí však krásnou přírodu s bujnou vegetací – pláže, nížiny i hory. Lidé tu žijí především z cestovního ruchu, známé je také krajkářství nebo produkce vína. Turisté ostrov navštěvují asi od poloviny 19. století.

Vrchol prastaré sopky a levády

Madeira je sopečného původu, jedná se vlastně o vrchol vyhaslé sopky. Zatímco jih je na srážky chudý, na severu prší prakticky denně. To vedlo k vytvoření systému zavlažovacích kanálů, kterým se říká levády. Ty přivádějí vodu ze severu na jih. K jejich budování došlo už v 15. století. Na počátku 20. století tu bylo na 200 levád s délkou 1 000 kilometrů.

V současnosti kanály dosahují celkové délky až 5 000 kilometrů. Za odběr vody z levády místní platí, a to cenu stanovenou podle vzdálenosti od zdroje vody. Podél levád vedou turistické chodníky s bohatou květenou. Některé cestovní kanceláře nabízejí si určité úseky levád projít společně s průvodcem, který seznamuje turisty s jejich historií.

Horská túra z Pico Ruivo na Pico Arieiro

Kdo si chce na Madeiře užít horskou turistiku, může se vypravit na nejvyšší vrchol ostrova, kterým je Pico Ruivo (1862 m). S dalším vrcholem, Pico do Arieiro (1818 m) ho spojuje vysokohorská stezka, což jsou do sopečné horniny vytesané traverzy, strmá schodiště, tunely, skalní brány. Rozhodně si na tuto túru obujte pořádnou trekovou obuv. Chce to také mít dobrou fyzičku, protože vás čeká poměrně náročná cesta s velkým výškovým převýšením.

Nenechte si ujít výlet lodí za delfíny a velrybami

Při pobytu na Madeiře stojí za to si zaplatit výlet motorovou lodí na širý oceán a pozorovat přitom delfíny a velryby. Členové lodní posádky bývají v tomto ohledu erudovaní a umějí o těchto mořských savcích zajímavě vyprávět. Jednou z možností je přístav v Calhetě, odkud tyto lodě vyplouvají.

Zdroje: Getyourguide.com; Cestujtelevne.com, Wikimedia.org

Pokračovat ve čtení

Cestování

Tipy na výlet: Opravdu řádí v jihlavských katakombách duch? Můžete se sami přesvědčit!

Pod Jihlavou se nachází spletitá síť podzemních chodeb, která sama o sobě působí velmi tajemně. Čas od času však můžete zaslechnout i zprávu o tom, že se ve zdejších katakombách objevuje duch. Je na tom něco pravdy?

Publikováno

dne

Pod Jihlavou se nachází spletitá síť podzemních chodeb, která sama o sobě působí velmi tajemně. Čas od času však můžete zaslechnout i zprávu o tom, že se ve zdejších katakombách objevuje duch. Je na tom něco pravdy?

Chodby vzniklé před staletími

Vznik jihlavského podzemního labyrintu se datuje někam do 14. až 16. století. Dnes není úplně jasné, proč podzemní chodby vznikaly, ale předpokládá se, že si měšťané chtěli rozšiřovat svoje sklepy a úložné prostory a postupně tak vznikaly propojené chodby.

V následujících stoletích čekala jihlavská podzemí různé osudy. Někdy byla téměř zapomenuta, jindy si v nich našly své sídlo podivné existence, za války zase podzemí sloužilo jako kryt. Dnes je část jihlavských podzemních chodeb zpřístupněna veřejnosti.

Tajemná svítící chodba

Za zprávy o duchovi, který se v podzemí údajně vyskytuje, zřejmě může unikátní svítící chodba. Když do ní vstoupíte a zhasnete světla, zjistíte, že chodba září přízračným zeleným světlem. Někteří lidé dokonce tvrdí, že v této chodbě či v jejích konkrétních částech vnímají silné toky energií.

Zajímavé je, že tato chodba byla objevena až v 70. letech. Můžeme se tedy ptát, zda se v jihlavském podzemí nenachází nějaké další překvapení.

Ať už na podzemního ducha věříte či ne, v této chodbě na vás rozhodně čeká silná atmosféra, ze které vás možná bude trochu mrazit.

Výlet do Jihlavy

V jihlavském podzemí jsou zpřístupněny prohlídkové okruhy, na nichž mohou návštěvníci spolu s proškoleným průvodcem projít část labyrintu. Součástí prohlídky je například expozice věnovaná hornictví a dobývání stříbra a samozřejmě se návštěvníci podívají do zmíněné tajemné svítící chodby, která je největším lákadlem.

Vydejte se do Jihlavy vyzkoušet štěstí, třeba to budete právě vy, kdo ducha podzemí opravdu spatří.

Zdroj: dojihlavy.cz

Pokračovat ve čtení

Cestování

Vzhůru za zážitky: Hrad Bouzov

Dneska se společně vydáme na hrad, který je znám především pro to, že na něm bylo natočeno opravdu velké množství filmů a pohádek. Cílem naší cesty je Olomoucký kraj, v němž o zajímavá turistická místa není nouze, my však máme jasno a míříme na státní hrad Bouzov. Jaká je jeho historie a co v areálu můžete navštívit?

Publikováno

dne

Dneska se společně vydáme na hrad, který je znám především proto, že na něm bylo natočeno opravdu velké množství filmů a pohádek. Cílem naší cesty je Olomoucký kraj, v němž o zajímavá turistická místa není nouze, my však máme jasno a míříme na státní hrad Bouzov. Jaká je jeho historie a co v areálu můžete navštívit?

Rozhodnout se pro dovolenou v Olomouckém kraji rozhodně není špatný nápad. Svou rozmanitostí musí region uspokojit úplně každého, i toho nejnáročnějšího návštěvníka. V této části republiky můžeme navštívit třeba hory nebo historické a přírodní památky. 

Navíc jde zde spousta cyklostezek, na své si tedy přijdou i milovníci cyklistiky. Samozřejmě nesmíme zapomenout na hlavní město kraje, kterým je Olomouc. Tady se určitě zastavte na Horní náměstí, kde stojí sloup Nejsvětější trojice. Právě tato památka patří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Pár faktů

První zmínky o hradu pochází z přelomu 13. a 14. století. Až do roku 1696 ho střídavě vlastnili příslušníci českých a moravských rodů, pak ho koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 už je hrad majetkem státu, navíc toto skvostné místo patří od konce 20. století mezi národní kulturní památky. Návštěvníci mají možnost zhlédnout různé obrazy, umělecké předměty, a také historický na míru vyrobený nábytek. 

Při slavnostních příležitostech, jakými je například zahájení a ukončení sezóny nebo hradní jarmark, můžou návštěvníci spatřit i dva funkční padací mosty a padací mříž. Hrad má speciální kouzlo a často se na něm konají různé akce, může se jednat o koncerty, divadelní představení či výstavy nebo svatby. Jedná se také o místo, které je velice oblíbené mezi filmovými režiséry.  

Prohlídkové okruhy

Návštěvníci si mohou vybrat ze šesti nabízených okruhů. Časová náročnost jednotlivých prohlídek je různá, záleží na tom, co chcete navštívit. V rámci základního okruhu uvidíte reprezentační prostory. Pokud se rozhodnete pro delší okruh, zamíříte i do obytných prostor.

Za návštěvu stojí i nejvyšší věž hradu, ze které se můžete pokochat nádhernými výhledy. Výstup na ni není náročný a stačí vám přibližně dvacet minut. Pro rodiny s dětmi předškolního věku si hrad připravil prohlídku s Ohnivcem, ta je však dostupná jen do konce září. Další variantou je procházka hradním příkopem nebo prohlídkový okruh, v němž hrad poznáte od sklepení až po půdu. U poslední možnosti je ale potřeba zakoupit lístek přes internet.

Vstupenky

Vzhledem k tomu, že hrad nabízí různé okruhy, není zde jednotná výše vstupného. Mezi zvýhodněné skupiny lidí patří studenti, děti, senioři či držitelé průkazu ZTP a ZTP/P. Pokud výlet plánujete předem, můžete si vstupenky zakoupit online, nicméně jde to jen do 24 hodin před prohlídkou. V klidu můžete zůstat i v případě, kdy online předprodej hlásí vyprodáno, ve většině případů je totiž možnost zakoupit vstupenky na místě.

Pohádky a filmy

Pokud jste se někdy dívali na televizi a měli pocit, že děj se odehrává na tomto hradě, mohla to být klidně pravda. Celkem se zde totiž natočilo 34 filmů a pohádek a filmaři se sem vrací velice rádi. Už v roce 1959 zde vznikala první pohádka s názvem O medvědu Ondřejovi, z dalších známých pohádek lze vyjmenovat Rumplcimprcampr, Království potoků nebo třeba Dvanáct měsíčků. A to rozhodně není vše. 

Tak hurá na cestu, tohle místo za návštěvu rozhodně stojí!

Zdroj: olkraj.cz, hrad-bouzov.cz

Pokračovat ve čtení

Oblíbené