Spojte se s námi


Cestování

Ráj na zemi? Tenerife je ideální destinací pro letní dovolenou! Nabízí romantiku, nádhernou přírodu a mnoho zábavy

Ráj na zemi – i takto je mnohými turisty popisováno nejen Tenerife, ale vlastně celé Kanárské ostrovy. Právě Tenerife totiž nabízí snad vše, co by ideální, potažmo vysněná dovolená měla mít. Od odpočinku na pláži, přes krásné historické oblasti, až po hiking v nádherné přírodě. Co všechno mohou turisté na Tenerife navštívit?

Publikováno

dne

Ráj na zemi – i takto je mnohými turisty popisováno nejen Tenerife, ale vlastně celé Kanárské ostrovy. Právě Tenerife totiž nabízí snad vše, co by ideální, potažmo vysněná dovolená měla mít. Od odpočinku na pláži, přes krásné historické oblasti, až po hiking v nádherné přírodě. Co všechno mohou turisté na Tenerife navštívit?

Pokud vám nevadí utratit za letní dovolenou nemalou částku, Tenerife je zkrátka jistota. Proč? Celoročně je na tomto ostrově krásné počasí, v průměru zhruba 24 °C. Není tedy divu, že je o tuto destinaci vskutku velký zájem, a to nejen ze strany českých turistů.

Dovolená na Kanárských ostrovech má prostě a jednoduše vše. Kromě výše zmíněného si páry užijí i notnou dávku romantiky. Co se týče ceny, je nutné vzít v potaz mnoho faktorů, ostatně jako při jiných zájezdech.

A to především, jestli se na Tenerife vydáváte tzv. na vlastní pěst nebo využíváte služeb cestovní kanceláře. V prvním případě je to z hlediska ceny opravdu velice individuální, v tom druhém už se dá více od lecčeho odrazit. A samozřejmě také záleží na vaší představě letní dovolené.

O ubytování na Tenerife skutečně není nouze

Například čtyřhvězdičkový a velmi chválený hotel Be Live Experience Orotava ve středisku Puerto de la Cruz na severu Tenerife s all inclusive a na sedm nocí vyjde zhruba na 50 tisíc korun. Nedaleko od něj se nachází další oblíbený hotel Alua Tenerife, byť je ještě o několik tisíc dražší.

Na jihu je pak velmi oblíbenou oblastí Costa Adeje. Za například čtyřhvězdičkové hotely se stejnými parametry si ale připlatíte. V tomto případě se pohybujeme v částkách nad 60 nebo 70 tisíc Kč. Užitečnou a používanou záležitostí jsou autopůjčovny, přičemž speciální na Tenerife jej mnoho recenzentů doporučilo využít.

Na základě osobních zkušeností většiny českých turistů je nejdůvěryhodnější autopůjčovnou Cicar. Po klientech často nevyžadují ani kreditní kartu, na bankovním kontě ani neuvidíte žádnou blokaci v důsledku jakési zálohy. Celý ostrov díky skvělé přístupnosti a kvalitní dálnici objedete autem za zhruba hodinu a půl. A dostanete se prakticky na všechna atraktivní místa.

Zoologické zahrady

Jaká místa tedy na Tenerife navštívit? Opět a zase – záleží opravdu na preferencích každého z turistů, tudíž některá z doporučení zkrátka nemusí být pro vás. Pokud ale máte rádi ZOO, Tenerife disponuje takřka čtyřmi zoologickými zahradami.

Jeden kilometr od věhlasného střediska Puerto de la Cruz se nachází Loro Parque, který nabízí jednu z největších atrakcí celých Kanárských ostrovů. Organizátoři zde každodenně uvádějí vystoupení delfínů, kosatek, show lachtanů, vystoupení papoušků.

Co se dalších zvířat týče, Loro Parque nabízí například gorily, jaguáry, obří želvy či mořské akvárium, kde v proskleném tunelu můžete pozorovat žraloky či korálové útesy. Vidět byste určitě měli i velkou zahradu s orchidejemi.

Zoologické zahrady, respektive parky jsou na Tenerife vskutku specifické. V Jungle Parque o rozloze 7,5 hektarů žije přes 500 zvířat a je kombinací zoologické a botanické zahrady. Vidět zde můžete například bílé lvy, krokodýly či pandu červenou. Procházka džunglí obsahuje také vodopády či nebo jeskyně.

Nedaleko odtud se nachází zábavní středisko Camel Parque, načež jak už z názvu vyplývá, nabízí opravdu specifický, a troufneme si říci nezapomenutelný zážitek. Kromě toho, že na tomto místě můžete vyzkoušet typické kanárské jídlo a vidět mnoho hospodářských zvířat, čeká na vás také jízda na dromedárovi.

Poslední zoologickou zahradou je Monkey Parque, ta ale není příliš rozsáhlá. A jak opět z názvu vyplývá, tato ZOO se specializuje především na chov opic a jiných primátů. K vidění jsou napříkad šavlozubé mandrily, giboni nebo kočkodani.

Národní park Teide

Zřejmě hlavním tahákem Tenerife pro všechny turisty je národní park Teide, kde se nachází i nejvyšší hora Španělska Pico del Teide. Kromě ní ale mohou návštěvníci obdivovat zvláštní čedičové útvary a druhy kaktusů, které se nikde jinde na světě nevyskytují.

Na Pico del Teide můžete vyjít buď pěšky nebo se svézt lanovkou. Nutno podotknout, ta míří až do výšky 3 555 m. n. m.

Ovšem ten výhled stojí za to. Pro páry je to zejména při západu slunce jedna z nejromantičtějších věcí, kterou mohou v životě zažít.

Akvaparky

Nejlepším akvaparkem na světě je podle mnohých Siam Parque, kde najdete například tobogán s uzavřenou podvodní pasáží mezi krokodýli.

Nechybí adrenalinové klouzačky, největší socha draka nebo bazén s umělým vlnobitím, kde můžete i serfovat.

Rovněž jedním z nejlepších akvaparků na světě, to je Aqualand Costa Adeje. Jeho hlavní předností jsou velice rozmanité tobogány a skluzavky, kromě toho ale nabízí také jednu z nejlepších show delfínů na světě.

Tento akvapark se nachází mezi slavnými středisky Costa Adeje a Playa de las Américas, přičemž na své si tady díky vodnímu hradu přijdou také děti.

Pakliže se chcete třeba i se svými ratolestmi vydat na jeden den do zábavního parku, Aqualand Costa Adeje je tou správnou volbou.

La Laguna

Město San Cristóbal de la Laguna vzniklo už v 15. století a od svého počátku bylo dokonce hlavním městem ostrova Tenerife.

K hlavním památkám se řadí katedrála Panny Marie Pomocné, najdete zde ale také mnoho měšťanských domů a starobylých paláců.

S tak velkým množstvím památek, jako jsou například ještě klášter sv. Kláry z Assisi a klášter sv. Kateřiny Sienské nebo královská svatyně Cristo de La Laguna, není divu, že je toto historické město zapsáno na seznamu UNESCO.

Los Gigantes

Opět jedna z nádher ostrova Tenerife. Skaliska Los Gigantes dosahují výšky 800 metrů a patří do přírodní rezervace Parque Rural de Teno.

Los Gigantes není tak navštěvovanou oblastí jako národní park Teide, své kouzlo ale určitě má. Mimochodem také proto, že po vlastních je velmi těžké se k Los Gigantes dostat. Nejlépe se totiž ke skaliskům dostanete lodí po moři.

Prohlédnout si je ale také můžete po silnici, které se kroutí ve vnitrozemí, avšak právě v tomhle například spočívá ono výše zmíněné půjčení vozidla.

Tenerife má opravdu mnoho co nabídnout. Nejzelenější oblastí na tomto ostrově jsou Anaga Mountains, jež leží na severovýchodě. Naprosto ideální pro hiking, respektive pořádný turistický výšlap. Naprosto úchvatnou záležitostí je také možnost prozkoumání okolního moře, ať už ve člunu nebo se přímo potápět.

Tipů, co vše je možné navštívit je skutečně hodně. Jedno je ale jisté. Pokud se na Tenerife vydáte, chybu rozhodně neuděláte, ba právě naopak. Je to totiž dost možné, že se právě tato dovolená stane jednou z nejlepších ve vašem životě.

Zdroje: Canaria info, Tenerife travel guide, YouTube, Loro Parque

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Cestování

Jak se slaví Vánoce v Dánsku? Čeká na vás hora jídla a pití

Vánoce v Dánsku patří k nejhezčím obdobím v roce. V období adventu se hlavní město Kodaň zahalí do stovek tisíc světýlek. Jak se slaví Vánoce v Dánsku a čím se liší od českých svátků?

Publikováno

dne

Vánoce v Dánsku patří k nejhezčím obdobím v roce. V období adventu se hlavní město Kodaň zahalí do stovek tisíc světýlek. Jak se slaví Vánoce v Dánsku a čím se liší od českých svátků?

Různé státy a národy slaví Vánoce jinak. Obvykle vycházejí z tradic, které si rodiny uzpůsobují na míru. Dánové jsou národ, který si Vánoce doslova užívá a s oslavami začínají už v polovině listopadu.

Pohodlí, pospolitost a útulná atmosféra

Advent a Vánoce slaví státy ve Skandinávii podobně. Vycházejí přitom z principů hygge pohodového přístupu k životu. Dánové nacházejí krásu v každém okamžiku, díky čemuž v průzkumech pravidelně vycházejí jako jeden z nejšťastnějších národů na světě.

Fenomén hygge pochází z konce 20. století. Původně spočíval ve stylu bydlení, ve kterém převládala útulnost, pohoda a příjemná atmosféra. Do principů hygge se řadí:

  • Atmosféra – zapálené svíčky, krby, vyvětrané prostory
  • Přítomnost – nejen fyzická, ale také duchovní
  • Potěšení – především z dobrého jídla a pití
  • Pohodlí – zvolnění životního tempa, klid a uvolnění
  • Pospolitost – všichni jsou součástí jedné komunity.

Vánoce v Dánsku začínají už v listopadu

O tom, že Dánové se na vánoční svátky těší, svědčí to, že přípravy propukají před adventem. Ulice a zahrady postupně zdobí světýlka, papírové hvězdy a všudypřítomná dánská vlajka.

Tradiční dánský pivovar Tuborg vaří speciální vánoční pivo julebryg, které se podává během vánočních večírků. Těch se Dánové hostí s vervou sobě vlastní. Jedna z tradic velí, že host musí z návštěvy odejít plně nasycen, aby zůstalo blaho v domě.

V plné míře propukají Vánoce od 1. prosince. V tento den vysílá televize první díl adventního kalendáře julekalender. Během prvního týdne starosta Kodaně rozsvěcí bohatě zdobený vánoční strom, který tradičně Dánové dostanou jako dárek od norských sousedů.

Populární jsou také dánské vánoční trhy. Na nich se podává nejen vánoční pivo, ale také oblíbený vánoční punč glögg, svařák a pálenka julesnaps. V adventu se rodiny a přátelé setkávají na společných obědech a užívají si vánoční atmosféru.

Tradiční dánská vánoční jídla

Vánoce vrcholí 24. prosince stejně jako v Česku. V Dánsku ze Štědrého dne ovšem udělali oslavu hojnosti jídla a pití. Pokud navštívíte dánskou rodinu v období Vánoc, počítejte s až dvanáctihodinovým maratonem o několika chodech.

Julekofrost – štědrovečerní tabule – začíná předkrmem. Podávají se oblíbené nakládané ryby s kari omáčkou ve formě gravlaxu, tedy několik dní naložených plátků syrové ryby. Oblíbené jsou domácí remulády často založené na kopru a aromatickém koření.

Hlavní chod není v Dánsku ustálený. Některé rodiny si oblíbily vepřovou pečeni s vařeným bramborem (svinekød), masové koule (boller i kary) nebo kachní prso (andbryst) s červeným zelím a hnědou omáčkou (brun sovs). Jako příloha jsou populární karamelizované brambory.

Dezertem štědrovečerní večeře nekončí. Rýžová kaše ris à l’amande má spíše pudinkovou konzistenci. Před servírováním do ní hostitel vhodí jednu mandli. Kdo jí najde, vyhrává marcipánové prasátko.

Dánové vymysleli také originální způsob rozloučení s hosty. Ten oznamují polévkou servírovanou na konci hostiny. Obvykle má podobu vývaru s masovými kuličkami nebo knedlíčky. Není divu, že si ji hosté vychutnávají do posledního sousta.

Stejně štědrý je dánský vánoční nápojový lístek. Kromě zmiňovaného piva se popíjejí další alkoholické nápoje. Populární je akvavit – šnaps z destilovaných brambor a obilí, který se chutí podobá vodce. Při druhé destilaci se do něj ovšem přidává kmín, anýz, kopr, fenykl a další bylinky.

Kdo nosí dárky v Dánsku?

Ježíška v Dánsku nepotkáte, což ostatně platí pro většinu zemí světa. Po večeři se po dobrém jídle příjemně unavení Dánové vydají ke stromečku. Zde podle tradice tančí a zpívají. Dárky se rozdávají kolem desáté hodiny.

Podle pověstí nosí v Dánsku dárky vánoční muž julemand – obdoba amerického Santa Clause. Tomu pomáhají vánoční skřítci julenisse, které rodiny vystavují během Adventu na významná místa, aby dohlíželi na klidný průběh Vánoc.

Nezapomenutelné Vánoce v Dánsku

Vánoce v Dánsku končí 25. prosince. Na stole se objeví rýžový puding z předešlého dne, který je ovšem oživený čerstvě rozpuštěným máslem. Dánové jako milovníci návštěv zvou svoje přátele a rozdávají si další drobné dárky.

Rozdávání mívá podobu stolní hry pakkeleg. Lidé přinášejí drobné dárky, které položí na stůl. Postupně se střídají v házení kostkou a komu padne šestka, vybírá si dárek. V druhém kole se házení opakuje, na šestku si ale hráči vybírají dárky od svých spoluhráčů. Nikdo tedy předem neví, co dostane.

Dánové sami sebe považují za přeborníky ve vánočním přípravách. Na advent se celý rok připravují a bohatou štědrovečerní tabuli považují za věc hrdosti. Vánoce slaví v rodinném kruhu obklopeni dobrým jídlem a pitím. Přesně tak, jak jim to jejich životní styl hygge velí.

Zdroj: Wikipedia, Skandinavskydum.cz, HN.cz, Atmosfera.bellarose.cz

Pokračovat ve čtení

Cestování

Nepromeškejte Travel Tuesday a vyrazte na dovolenou snů!

Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě tento den.

Publikováno

dne

Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě v tento den.

Black Friday

Fenoménem, který se již dostal také do České republiky, je Black Friday. Ten připadá na pátek po americkém svátku Dne Díkůvzdání. Řada obchodních řetězců ho začala využívat jako skvělý způsob, jak do svých obchodů nalákat zákazníky.

Před tím, než se naplno vrhnete do nakupování, si ale ověřte, zda jsou ceny skutečně tak výhodné. Někdy mohou být totiž vypočítány z výrazně vyšších cen. Přeci jen sleva 80 % zní mnohem lákavěji než 30 %.

Cyber Monday

Nákupní horečka ale zdaleka nekončí pátkem, nýbrž trvá celý víkend a také následující dva dny po neděli. Černý pátek znamená ohromné slevy v kamenných obchodech, zatímco úkolem Cyber Monday je zvýšit prodeje přes internet.

Termín Cyber Monday vznikl díky Ellenu Davisovi a Scottu Silvermanovi a jeho použití se od roku 2005 vžilo a nyní se jedná o zcela běžně používaný a rozšířený termín.

Travel Tuesday

Aby nepřišli zkrátka ani milovníci cestování, bylo trio doplněno o Travel Tuesday, neboli Cestovní úterý. Někdy též Travel Deal Tuesday. V tento den nabízejí aerolinky slevy na letenky, ceny hotelů se snižují o několik desítek procent a výhodné nabídky lákají cestovatele k tomu, aby si naplánovali svou další dovolenou.

Pokud si tedy chcete zpříjemnit poslední měsíc tohoto roku, případně si již naplánovat dovolenou na příští rok, podívejte se v úterý po letenkách. Když budete mít štěstí, narazíte na výhodné ceny letenek do vaší vysněné destinace.

Nezapomínejte ale na to, že platí pravidlo: Čím flexibilnější jste, tím výhodněji můžete kombinovat akce na letenky a hotely.

Než podlehnete nákupní horečce, ujistěte se o tom, že daná koupě je skutečně výhodná a nejedná se pouze o vydařený marketingový tah. Ne všechny nabídky, na které během Black Friday, Cyber Monday a Travel Deal Tuesday narazíte, jsou totiž zlevněné.

Zdroje: Wikipedia, USA Today

Pokračovat ve čtení

Cestování

Kam vyrazit v zimě na dovolenou? Zde je několik destinací, kde je i v zimním období krásně

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy. 

Publikováno

dne

Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy. 

Dovolená v teple u moře 

Líbilo by se Vám vyměnit šály, čepice a rukavice za sluneční brýle, plavky a opalovací krém? Stačí objednat zájezd, nastoupit do letadla a nechat se dopravit do jedné z mnoha nádherných destinací.

Egypt

V zimních měsících Egypt nabízí velmi příjemné teploty, které se pohybují kolem 25 až 30 stupňů. Potrápit Vás ale může silnější vítr. Díky němu Vám ale naopak nebude takové horko a můžete si užívat výlety. Velmi oblíbené jsou výlety do historických měst, šnorchlování, plavání s delfíny a zapomenout nesmíme samozřejmě ani na jízdu pouští na čtyřkolkách. 

Vyhýbat se nemusíte ani moři. Pokud nepotřebujete mít teplotu moře jako vody ve vaně, na své si určitě přijdete. Turistická letoviska v oblasti Marsa Alam jsou plná nádherných korálových útesů, které jsou pro šnorchlování jako stvořené. 

Dubaj 

Dubaj je stále oblíbenější destinací. Za zhruba šest hodin letu se dostanete do exotické destinace, která na Vás dýchne velmi příjemnou atmosférou. Teploty v zimě se zde pohybují stejně jako v Egyptě, tedy kolem 25 až 30 stupňů. Teplota moře ovšem většinou vystoupá jen lehce nad 20 stupňů. Skvělým pomocníkem může být neoprenové tričko na plavání. 

Užívat si ale kromě koupání můžete také nákupy nebo výlety na nejrůznější památky a zajímavá místa. 

Bali 

Na Bali je nádherně teplé počasí téměř celoročně. Nemusíte se proto rozhodně bát, že by Vám tady byla zima. Bali se může chlubit nádhernou přírodou, krásným teplým mořem a vřelou povahou místních obyvatel. Pokud se nechcete válet jen u moře, může zvolit poznávací zájezd nebo využít nabízených výletů, díky kterým poznáte místní kulturu. Doba letu je bohužel trochu delší, a tak se zajisté vyplatí volit dovolenou na více dnů. 

Lyžování a zimní radovánky

Ideálním místem pro zimní radovánky je zajisté Rakousko nebo Itálie. Najdete zde zájezdy v různých cenových kategoriích a na své si přijde opravdu každý. V nabídce jsou také hotely s možností využití wellness procedur, které Vaše promrzlé tělo určitě ocení. 

Na své si zde přijdou také děti a začátečníci, pro které jsou téměř vždy připraveny školy lyžování. Užívat si ale můžete také běžky nebo zimní turistiku.

Vyhýbat se ale nemusíte ani lyžování v České republice. Máme to takzvaně za humny a kvalita nabízených hotelů je mnohdy na velmi vysoké úrovni. 

Zdroje: Wikipedie, Čedok, Cestuj levně

Pokračovat ve čtení

Oblíbené