Spojte se s námi


Zajímavosti

Skládání rubikových kostek při žonglování nebo nejužší pas na světě aneb Šílené rekordy z Guinessovy knihy

Nejdelší ponor pod vodou, nejrychlejší složení rubikovy kostky nebo třeba nejdelší vlasy. Tyto rekordy známe všichni, ale co například rekord v nejrychleji ujetých padesáti metrech na kolečkových bruslích po rukou?

Publikováno

dne

Nejdelší ponor pod vodou, nejrychlejší složení rubikovy kostky nebo třeba nejdelší vlasy. Tyto rekordy známe všichni, ale co například rekord v nejrychleji ujetých padesáti metrech na kolečkových bruslích po rukou?

Historie Guinessovy knihy 

Jedná se o knihu, která shromažďuje a dokumentuje světové rekordy v různých kategoriích. Byla pojmenována podle irského piva Guinness a poprvé zveřejněna v roce 1955. Kniha obsahuje nejen extrémní fakta a úspěchy v oblasti lidských dovedností a schopností, ale také rekordy týkající se přírody, sportu, vědy, technologie a mnoha dalších oblastí.

Jak se do Guinessovy knihy dostat? 

Záznamy v knize jsou často založeny na měřeních a ověřeních nezávislými odborníky. Pro dosažení rekordu musí kandidát splnit přísná pravidla stanovená organizací Guinness World Records. Kniha se stala jedním z nejprodávanějších tištěných knižních titulů na světě a získala oblibu pro svou schopnost zaznamenávat nejen výjimečné úspěchy, ale také bizarní a zábavné rekordy.

Rekordy v Guinessově knize jsou aktualizovány pravidelně a každoročně jsou přidávány nové úspěchy a překonané rekordy, což udržuje knihu aktuální a zajímavou pro čtenáře po celém světě.

Řešení rubikových kostek při žonglování 

Zápisů o rubikových kostkách je v knize rekordů mnoho, ale do této doby nikoho nenapadlo, že by se zvládlo je skládat během žonglování. Většina z nás neumí během chvíle složit rubikovu kostku, nebo žonglovat. Natož obojí zároveň. Mladý asijský teenager to však zvládá levou zadní. Během 5 minut a 6 sekund zvládl vyřešit tři rubikovy kostky. 

Nejútlejší pas na světě 

Důchodkyně Kathie Jungová z Ameriky se stala držitelkou světového rekordu a byla zaznamenána v Guinessově knize rekordů díky svému neuvěřitelně úzkému pasu. Její pas dosahoval pouhých 38,1 centimetrů, když byl zúžen korzetem a 55,3 centimetrů bez něj. 

I přes náročné omezení pohybu a stravování, které s sebou úzký pas nesl, Kathie Jungová dokázala svou vytrvalost a snahu. Celoživotní úsilí se nakonec vyplatilo a její nevídaný úspěch byl oficiálně uznán a zaznamenán v Guinessově knize rekordů. 

Víte, jaké je Ludolfovo číslo a jaká je jeho hodnota?

Lu Chao si v roce 2015 s úspěchem zapamatoval neuvěřitelných 67 890 číslic matematické konstanty π (Ludolfovo číslo). Samotné vyjmenování těchto číslic mu trvalo asi 10 hodin. 

Nejdelší pletací jehlice na světě 

Někteří z nás neumí plést vůbec a někteří to dokáží i s několika metrovými jehlicemi. Jednou z těchto osob je i Američanka Betsy Bondová z Wiltshiru. Ta vlastní 440 centimetrů dlouhé pletací jehlice, se kterými dokáže plést. Díky svým jehlicím se dostala i do knihy rekordů. 

Zdroje: iDnes, Novinky, Stream

Oblíbené