Spojte se s námi


Historie

Římské lázně byly v historii znakem luxusu a blahobytu

Když toužíte po celkové očistě těla, zakoupíte si wellness pobyt a vydáte se za relaxem. Podobnou funkci luxusního rozmazlování plnily v minulosti římské lázně. Byly prestižním místem, kde se návštěvníci cítili jako v ráji. Co vše se v nich dělo?

Publikováno

dne

Když toužíte po celkové očistě těla, zakoupíte si wellness pobyt a vydáte se za relaxem. Podobnou funkci luxusního rozmazlování plnily v minulosti římské lázně. Byly prestižním místem, kde se návštěvníci cítili jako v ráji. Co vše se v nich dělo?

Očista těla byla pro Římany velmi důležitá

V dobách starověkého Říma nebyla očista těla brána na lehkou váhu, ale naopak ji byla věnována velká pozornost. Očistné rituály a koupele byly oblíbenou kratochvílí Římanů a lázně byly častým místem setkávání a jedním z center společenského života.

V římských lázních zvaných thermae se pravidelně uzavíraly obchody, konaly se v nich rovněž náboženské rituály a samozřejmě se jednalo také o centrum zábavy.

Thermae všude, kam se podíváš

Abyste získali lepší představu o tom, jak moc oblíbené lázně byly, za doby největší slávy Římské říše jich po celé zemi byly tisíce. Lidé z těch nejvyšších vrstev si je dokonce nechávali stavět přímo ve svých domech.

Jak římské lázně vypadaly? Kromě koupelí jste si v nich mohli číst i mít sex

Součástí římských lázní byly také další prostory, které sloužily jako knihovny, tělocvičny či dokonce divadelní sály. Do lázní se tak chodilo nejenom za očistou a relaxem, ale také za cvičením a společností.

Již při vstupu do thermea bylo patrné, že jste se ocitli v luxusním prostoru. Obklady na stěnách byly z mramoru a samozřejmě nesmělo chybět bohaté zdobení. V chladných měsících byla dokonce podlaha lázní vytápěna. Římské lázně zkrátka vypadaly opulentně a není divu, že si jejich návštěvy obyvatelé užívali. 

Zatímco v počátku byly lázně rozděleny na ženské a mužské části, s postupným uvolňováním morálky došlo také ke vzniku volných zón, kde se mohla obě pohlaví scházet. Muži si s sebou do lázní často brali otrokyně, které je masírovaly a poskytovaly jim erotické služby. Thermae byly také místem, kde pravidelně docházelo ke skupinovému sexu a návštěvníci se v nich oddávali svým sexuálním touhám.

Lázeňský dresscode? Nahota

V současné době je nemyslitelné, že byste dodržovali v lázních dresscode, jež byl ve starověkém Římě zcela běžný. Lidé se totiž po lázních pohybovali nazí a ručníky si nosili pouze k finálnímu osušení před odchodem domů. Místo sprchových gelů chodili vybaveni oleji, které si masírovali do kůže.

Lákala by vás návštěva římských lázních? Nebo dáváte přednost současné cudné variantě?

Zdroje: stoplusjednicka.cz, epochaplus.cz

Oblíbené