Spojte se s námi


Zajímavosti

Příběhy značek: Kdy a jak vznikla Coca-Cola a proč už vás nenakopne jako dřív?

Rádi si čas od času pochutnáte na oblíbeném americkém nápoji s červeno-bílým logem? Kdy byl tento legendární nápoj uveden na trh a co vlastně stálo za jeho vznikem?

Publikováno

dne

Rádi si čas od času pochutnáte na oblíbeném americkém nápoji s červeno-bílým logem? Kdy byl tento legendární nápoj uveden na trh a co vlastně stálo za jeho vznikem?

Zázračný alkoholický nápoj, který dokázal navodit pocity euforie

Psal se rok 1866, když lékárník John Stith Pemberton namíchal Pembertonovo francouzské víno koky. Předlohou mu byl oblíbený evropský nápoj zvaný Coca víno. Jak již jeho název napovídá, skládalo se z vína a kokainu. Proto není divu, že si nápoj rychle našel své fanoušky a popíjeli jej téměř všichni. Kombinace alkoholu a kokainu totiž prodlužuje účinek drogy a člověk tak pociťuje euforii.

Jak se zbavit závislosti na morfiu?

Pemberton byl veteránem z občanské války a přivezl si z ní památku v podobě bolestivého zranění. Aby byla bolest snesitelnější, užíval morfium, na kterém se stal brzy závislým. Své závislosti se chtěl ovšem zbavit, což se mu nepovedlo tak, jak si představoval. Ze závislosti na morfiu se totiž stala brzy závislost na kombinaci alkoholu a kokainu.

Oblíbený nápoj Evropanů se rozšířil i do Ameriky

Po vzoru Evropy, kde si na Coca vínu pochutnával například Jules Verne či královna Viktorie, se i obliba Pembertonova francouzského vína Coca začala rychle šířit po USA.

Prohibice předznamenala vznik Coca-Coly

Ovšem v roce 1886 byla v Georgii, kde Pemberton působil, vyhlášena prohibice. Lékárník se situaci rychle přizpůsobil a nealkoholický nápoj byl na světě. Sice neobsahoval alkohol, ale obsah kokainu si stále uchoval.

Kdo stál za vznikem názvu a loga?

Sladký sirup smíchaný se sodou již brzy získal svůj název Coca-Cola a k tomu rovnou vznikl i celkový design s logem. Za to vděčíme Pembertonovu účetnímu Franku Robinsonovi.

Éra obchodníka Candlera

V roce 1888 ovšem John Pemberton zemřel a již existující společnost, respektive návod na výrobu nápoje Coca-Cola, odkoupil zdatný obchodník Asa Griggs Candler za 238,98 amerických dolarů.

Protože Candler byl zdatný obchodník a marketingový kouzelník, zaregistroval si v roce 1892 firmu Coca-Cola Company a začaly se dít divy. Předměty s logem nápoje zaplavily trh a již po dvou letech od založení společnosti se začala Coca-Cola prodávat v lahvích. Se vzrůstající poptávkou začaly přibývat fabriky vyrábějící oblíbený hnědý nápoj a brzy byl znám po celé Americe.

Rodinný klan Woodruffových v čele společnosti

V roce 1916 byl Candler zvolen starostou Atlanty a začal se svých podílů ve firmě postupně zbavovat. Jeho křeslo zaujal v roce 1919 Ernest Woodruff, který pokračoval v úspěšném tažení. Toho ve vedení vystřídal v roce 1923 jeho syn Rudolf Woodruff, který vedl společnost až do roku 1985.

Jak je to s obsahem koky?

V této době byly stále součástí nápoje lístky koky, které z receptury zmizely až v roce 1929. Extrakt z lístků koky se do nápoje přidává dodnes, ale psychoaktivní látka je z nich před přidáním odstraněna.

Vánoce bez reklamy na Coca-Colu jsou jako Vánoce bez stromečku

Společnost Coca-Cola si svou přední příčku v prodeji nealkoholických nápojů drží dodnes. Její skvělé marketingové kampaně mohou za to, že ji zná 94 % světové populace. Reklamy na tento nápoj máme spojeny s Vánocemi, létem i sportovními zápasy.

Samozřejmě nezapomínejme ani na to, že pod společnost patří také Fanta, Sprite, Cappy, Kinley, Nestea a řada dalších.

Zajímavosti o Coca-Cole

Protože společnost má více jak stoletou tradici, pojí se s ní také řada zajímavostí. My pro vás závěrem vybrali 5 nejlepších.

  1. Coca-Cola byla dodávána americkým vojákům během druhé světové války.
  2. Určitě vás nepřekvapí, že firma patří mezi nejcennější značky na světě.
  3. Největší spotřebu coly má Mexiko.
  4. Coca-Cola se dokonce podívala i do vesmíru na palubě raketoplánu v roce 1985.
  5. Na světě jsou jen dva lidé, kteří znají přesný recept na Coca-Colu. Podobně jako členové královské rodiny, ani oni spolu nesmí cestovat na palubě jednoho letadla.

Zdroje: Coca-cola, idnes, Novinky, e15, mladypodnikatel, Youtube, Reflex

Oblíbené