Spojte se s námi


Zajímavosti

Příběh značky: Od chlapeckého snu až ke světoznámé značce IKEA

IKEA je švédská společnost, kterou dnes zná každý. Obchodní domy IKEA navštíví ročně přibližně 500 milionů lidí. Díky tomu je tato značka největším prodejcem nábytku na světě. Od doby, kdy Ingvar Kamprad v roce 1943 založil malý obchůdek, v němž dodával nábytek z katalogu, se IKEA stala nejznámější značkou v oblasti vybavení domácností.

Publikováno

dne

IKEA je švédská společnost, kterou dnes zná každý. Obchodní domy IKEA navštíví ročně přibližně 500 milionů lidí. Díky tomu je tato značka největším prodejcem nábytku na světě. Od doby, kdy Ingvar Kamprad v roce 1943 založil malý obchůdek, v němž dodával nábytek z katalogu, se IKEA stala nejznámější značkou v oblasti vybavení domácností.

Ve svých 17 letech založil mladý Ingvar Kamprad svou první společnost za peníze, které získal ze školních odměn. Psal se rok 1943 a mladý podnikatel se snažil prodávat vše, co se v té době prodávat dalo – peněženky, ubrusy, rámečky na obrazy nebo punčochy.

Název společnosti IKEA – vychází z iniciál majitele (I.K.) a prvních písmen názvů dvou míst – Elmtaryd (E) a Agunnaryd (A), tedy farmy a farnosti, kde Kamprad vyrůstal.

V roce 1948 začal Ingvar vyrábět svůj první nábytek, který vyráběli místní truhláři. Společnost pomalu, ale důsledně obohacovala své portfolio nábytku. V letech 1960 až 1970 otevřeli mnoho nových prodejen této značky. Za zmínku stojí, že právě v této době vznikly ikonické kusy nábytku IKEA, jako je křeslo POÄNG a knihovna BILLY.

IKEA se dále rozrůstala a stala se mezinárodní, globální značkou s přibližně 131 000 zaměstnanci ve více než 40 zemích. V současné době dosahuje IKEA ročního obratu více než 24,7 miliardy eur.

Za zmínku stojí, že všechny společnosti, které tvoří skupinu IKEA, patří do nizozemského koncernu INGKA Holding. Současným vlastníkem INGKA Holding a celého systému firemní identity je nadace Stichting INGKA, která spravuje majetek vlastníků.

Zajímavé je také to, že Polsko je po Číně nejdůležitějším světovým výrobcem nábytku pro společnost IKEA. Nedávno v Polsku oslavila 50. výročí svého založení. Majitel koncernu opakovaně zdůraznil, že mimo jiné právě díky kontraktům s Polskem v 60. letech minulého století mohl vybudovat svou sílu.

Jak to začalo u nás ?

Dne 5. září 1991 otevřela IKEA svůj první obchod v tehdejším Československu. Umístěna ve třech patrech centra DBK v budějovické ulici v Praze. Za tu dobu IKEA ovlivnila statisíce českých domácností a přispěla nejen skandinávským designem, ale i řadou praktických a inovativních řešení.

Jeho příchod byl významnou událostí ve vývoji interiérového designu u nás. IKEA uvedla na trh nové barvy, zajímavé bytové textilie a spoustu doplňků, které se daly snadno kombinovat s nábytkem. Klientům nabídla inspirativní řešení pro jednotlivé obytné místnosti nebo funkční zóny. Zároveň přinesla na tehdejší dobu velmi široký výběr a možnost uspořádat si nábytek podle individuálních potřeb a okamžitě si jej odnést.

V následujících letech se navíc zvýšila cenová dostupnost výrobků, aby si je mohlo dovolit co nejvíce lidí. Zvýšil se důraz na udržitelnost, aby IKEA měla co největší pozitivní dopad na lidi i životní prostředí.

V roce 1996 otevřela svůj první obchod v Praze o pár let později v Brně. V moravskoslezském kraji 2001roku. IKEA nabízí výdejní místa po celé Česku.

Zdroje: IKEA, Český rozhlas, Stream, Deník

Oblíbené