Spojte se s námi


Zajímavosti

Příběh značky: Historie značky LEGO, která si získala srdce milionů lidí

Lego, nejoblíbenější stavebnice na světě, je jednou z nejznámějších značek již po několik generací. Ačkoli se logo těchto nadčasových hraček od vzniku značky v roce 1932 několikrát změnilo, vždy bylo pro mnoho diváků spojeno s hrou.

Publikováno

dne

Lego, nejoblíbenější stavebnice na světě, je jednou z nejznámějších značek již po několik generací. Ačkoli se logo těchto nadčasových hraček od vzniku značky v roce 1932 několikrát změnilo, vždy bylo pro mnoho lidí spojeno s hrou.

Historie značky LEGO je bezesporu námětem na dobrou knihu. Hračkářská společnost byla založena 12. října 1932 v Dánsku a její počátky sahají do malé rodinné truhlářské dílny, která tehdy fungovala v Billundu.

Jejím zakladatelem se stal dánský truhlář Ole Kirik Christiansen. Není tedy těžké uhodnout, že své dobrodružství s hračkami z dřevěných figurek začal právě on.

Christiansenovy dřevěné hračky se vyznačovaly bezkonkurenční kvalitou a precizním zpracováním a díky tomu si rychle získaly srdce kupujících. Malá truhlářská dílna se tak stala základem skutečného hračkářského impéria, které se v průběhu let stalo rodinným podnikem, doslova předávaným z otce na syna. A zůstalo tomu tak dodnes, neboť až 70 % akcií společnosti LEGO stále vlastní rodina Christiansenů.

Odkud se vzal název LEGO?

Název LEGO má kořeny v dánštině, konkrétně se jedná o složeninu dvou slov: „leg“ a „godt“. Tato slova doslova znamenají bavit se. Společnost LEGO používá tento název jako svůj slogan a motto již od svého vzniku. Christiansen chtěl vytvořit hračky, které by u dětí podněcovaly kreativitu a pozitivní emoce.

Málokdo však ví, že zkratka LEGO má i další význam. V latině lze lego přeložit jako sbírám nebo shromažďuji. Je to zajímavý případ, kdy název společnosti, ačkoli původně pochází z dánštiny, nečekaně získá další a relevantní význam v jiném jazyce. Koneckonců hračky umožňují nekonečné množství kombinací, shromažďování různých prvků a vytváření nekonečných forem a tvarů.

Jaký byl nejzásadnější okamžik v historii společnosti LEGO?

Nejdůležitější zlom v historii společnosti LEGO se odehrál již ve 40. letech 20. století. Tehdy se zakladatel společnosti rozhodl, že k výrobě hraček se vyplatí používat nejen dřevo, ale i plast. Investoval tedy do prvního profesionálního stroje té doby, a tak v roce 1949 vznikly první kostky LEGO, které známe dnes.

Je však třeba vědět, že dodnes známý způsob spojování kostek byl patentován o něco později, v roce 1958. Zpočátku se cihly nazývaly Automatic Binding Bricks. To se později změnilo na LEGO Mustren, což neznamená nic jiného než Lego Bricks. Tehdy kosty byly v pěti základních barvách. V roce 1978 však vznikly první verze žlutých humanoidů, neboli minifigurek LEGO, které známe dnes.

Vznik zábavních parků LEGOLAND

Zábavní parky LEGOLAND jsou sítí tematických zábavních parků určených pro děti a mládež. Založeny jsou na ikonických kostkách LEGO. První park byl otevřen v roce 1968 v dánském Billundu, rodném městě zakladatelů značky LEGO.

Od té doby bylo po celém světě postaveno více než deset parků LEGOLAND, mimo jiné ve Spojených státech, Velké Británii, Německu, Japonsku a Malajsii. Každý park nabízí různé atrakce, které odrážejí světy vytvořené společností LEGO, například pirátský ostrov, rytířské hrady, animované město nebo vesmírné krystalové doly. Kromě toho se parky vyznačují používáním velkého množství originálních kostek ke stavbě dekorací.

Nabídka parků LEGOLAND je zaměřena především na rodiny s dětmi. Bez ohledu na lokalitu umožňuje každý park návštěvníkům rozvíjet jejich kreativitu, vynalézavost a stavitelské dovednosti tím, že je podněcuje ke hře s kostkami.

Zdroje: Lego, Flytoy

Oblíbené