Spojte se s námi


Lifestyle

Podzimní splín přichází. Jak se mu vyhnout a užít si podzim naplno?

Léto se chýlí ke konci, děti se vrací do škol, zaměstnanci si užívají posledních naplánovaných dovolených a z léta brzy zbydou jen vzpomínky a plány na další prázdniny. Spolu s podzimem se k nám žene chladnější počasí, méně sluníčka a s tím spojený i podzimní splín. Jak se se špatnou náladou vyrovnat a užít si podzim naplno? Odpovědi najdete v našem článku.

Publikováno

dne

Léto se chýlí ke konci, děti se vrací do škol, zaměstnanci si užívají posledních naplánovaných dovolených a z léta brzy zbydou jen vzpomínky a plány na další prázdniny. Spolu s podzimem se k nám žene chladnější počasí, méně sluníčka a s tím spojený i podzimní splín. Jak se se špatnou náladou vyrovnat a užít si podzim naplno? Odpovědi najdete v našem článku.

Není nic neobvyklého, že s nástupem podzimu spoustu lidí opouští pozitivní nálada a příval energie. Na obloze svítí méně sluníčka, ze skříně musíme vytáhnout teplejší bundy nebo kabáty a v botníku sáhnout po jiné než plážové obuvi.

Možná ale patříte ke skupině lidí, kteří se na podzim těší a už nemůžou dospat, až bude konečně pryč to parné léto a vy se budete moct zachumlat do teplého svetru, za okny s knížkou pozorovat déšť a popíjet dýňové latté.

Ať už patříte k milovníkům slunečného léta nebo barevného podzimu, nějaký ten splín se může objevit u každého z nás. Jak se tedy se špatnou náladou poprat a udělat si podzim krásnější? Tady jsou tipy.

Objevte kouzlo podzimní přírody

I když se v létě nemůžete nabažit koupaliště, pláže, moře nebo pikniků v parku, i podzim má něco do sebe. Snad každému se pod pojmem podzimní přírody vybaví barevné stromy a šustící listí pod nohama. Udělejte si tedy každý den aspoň chvilku času na procházku krásnou přírodou. A když to počasí dovolí, třeba si užijete i ten piknik.

Poznejte podzimní zábavu

Na podzim se koná spousta festivalů a slavností. Těšit se můžete na Halloween, na který navazují lampionové průvody, užít si můžete svatováclavské a svatomartinské slavnosti anebo jiné akce pořádané ve vašem okolí. Brzy se dočkáte také ledního bruslení nebo stavění sněhuláků. Podzim zkrátka není nudné roční období a nabízí vám spoustu možností zábavy.

Vychutnejte si podzimní speciality

V létě nás lákají čerstvé jahody, vodní meloun, letní salátky, zmrzliny a nejrůznější koktejly. K podzimu neodmyslitelně patří dýně, houby, jablka nebo hrušky, v kavárnách to voní skořicí a vanilkou, v restauracích najdete kachnu nebo husu se zelím a na ulicích si můžete pomaloučku pochutnávat na punči nebo svařáku. Výběr dobrot je opravdu pestrý.

Posviťte si na špatnou náladu

Podzimní splíny mohou pramenit z nedostatku světla v tomto období. Do práce i z práce často chodíme za tmy a denní světlo takřka nevidíme. Pokud můžete aspoň část dne trávit venku, směle do toho. Jestli jste odkázáni na uměle vytvořené světlo, obklopte se doma lampičkami, světýlky nebo svíčkami.

Existují také speciální lampy, které imitují sluneční záření. Odborně se tato terapie nazývá fototerapie a může velmi pozitivně ovlivnit vaši energii a náladu.

Začněte s novými zájmy

S podzimem začíná nový školní rok, což je pro vás skvělá příležitost pro nové začátky, i pokud už nejste školou povinní. V září se otevírá spousta kroužků a zájmových aktivit i pro dospělé, takže máte ideální příležitost začít s novým koníčkem. Aktivně trávený volný čas zaměstná vaši mysl a nebudete tak mít prostor pro negativní myšlení a špatnou náladu.

Zaměřte se na zdravý spánek

V létě se spoustě lidí špatně spí kvůli nepříjemnému těžkému vzduchu. Také nás teplé noci lákají k ponocování. Na podzim se proto zaměřte na nastavení správné spánkové hygieny. Mějte vyvětranou místnost, zatažené závěsy nebo žaluzie, prodyšné povlečení a lůžkoviny a choďte spát nejlépe ve stejnou dobu každý den.

Pečujte o sebe

Po létě začínáme trávit více času doma, a tak máme více prostoru na sebepéči. Dopřejte si horkou vanu, wellness nebo masáž, zajděte si ke kadeřníkovi nebo na manikúru. Zkrátka dělejte to, co máte rádi a po čem se cítíte odpočatí a dobře naladění. Dopřejte si také kvalitní jídlo a dostatek pohybu. Lehké každodenní cvičení může s vaším duševním zdravím udělat hotové zázraky.

Objevte v sobě kreativního ducha

Nemusí z vás být Picasso ani Da Vinci, stačí vzít do ruky pastelky nebo vodové barvy a nechat se unášet vaší kreativitou. Kreslení vás nebaví? Zkuste psát nebo hrát na hudební nástroj! Všechny kreativní aktivity vám mohou od podzimní depky pomoci.

Mluvte o svých pocitech

Pokud vás podzimní blues trápí čím dál víc a nepomáhá nic, čím byste se svých úzkostí zbavili, možná se vás týká SAD, neboli sezonní afektivní porucha. Ta se projevuje únavou, spavostí, ztrátou zájmu o aktivity nebo podrážděností, a to právě v podzimních a zimních měsících. Obraťte se proto na svého praktického lékaře nebo psychologa, aby s vámi probral vhodnou léčbu vašich obtíží.

Zdroj: Redakce, hiddenstrength.com, healthline.com, aktin.cz

Oblíbené