Spojte se s námi


Celebrity

Ondřej Vetchý chtěl být již od malička hercem, aby mohl lidem přinášet radost. A povedlo se

Ondřej Vetchý se narodil v květnu 1962 v Jihlavě a již od malička se chtěl stát hercem, aby mohl lidem přinášet radost. Dnes patří mezi nejoblíbenější herce české kinematografie. Ve věku 61 let skáče z filmu do filmu.

Publikováno

dne

Ondřej Vetchý se narodil v květnu 1962 v Jihlavě a již od malička se chtěl stát hercem, aby mohl lidem přinášet radost. Dnes patří mezi nejoblíbenější herce české kinematografie. Ve věku 61 let skáče z filmu do filmu.

Ondřej Vetchý se během svého života věnuje sportu. Jeho nejoblíbenějším sportem je fotbal, který hrál odmala i za rodnou Jihlavu. Kromě fotbalu je také držitelem černého pásu (1. dan) v judu.

V roce 1984 absolvoval Pražskou konzervatoř. Následně získal angažmá v Činoherním studiu v Ústí nad Labem (1984-1987). Následně hrál dva roky v divadle E. F. Buriana, odkud v roce 1989 přešel do Činoherního klubu v Praze, kde působí dodnes.

Zrozen pro film

Poprvé Vetchý debutoval ve filmu v šestnácti letech ve snímku Leť, ptáku, leť! (1978). Přes vedlejší role (S čerty nejsou žerty, Básníci, aj.) se dostal roku 1988 k hlavní roli v úspěšném snímku Dům pro dva. Za hlavní roli obdržel Evropskou filmovou cenu (Felix).

V 90. letech neměl Vetchý o hlavní role nouze. Diváci si jej mohou pamatovat z filmů jako Černí Baroni (1991) – Vojín Kefalín, Golet v údolí (1995), Báječná léta pod psa (1997) nebo Všichni moji blízcí (1999).

Ondřej Vetchý se proslavil rovněž díky spolupráci s Janem (režisér) a Zdeňkem (scenárista) Svěrákovými. Díky nim si mohl zahrát ve slavných filmech jako Obecná škola (1990), Kolja (1996) – Hrobník Brož, Tmavomodrý svět (2001) – František Sláma, Vratné láhve (2007), Po strništi bos (2017).

Jeden film za druhým

Doposud se jako herec Vetchý podílel na tvorbě více než 200 filmů a seriálů.

Jen v loňském roce si zahrál hned v šesti filmech – Betlémské světlo, Prezidentka, Princ Mamánek, Tajemství staré bambitky 2, Vražedné stíny. Malou roli vytvořil také v historickém snímku Jan Žižka od českého režiséra Petra Jákla. Ve filmu si zahrál po boku slavného herce Michaela Caina (Batman, Podfukáři).

Seriály

U diváků Ondřej Vetchý stoupl v ceně díky účinkování v komediálním seriálu Okresní přebor (2010), kde vytvořil roli kapitána Jirky Luňáka ve vesnickém týmu Slavoj Houslice. Stejnou roli si zopakoval i v celovečerním filmu Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka (2012).

Od roku 2014 působil Vetchý ve třech řadách oblíbeného kriminálního seriálu Případy prvního oddělení.

Ocenění

Doposud byl Vetchý celkem devětkrát nominován na filmovou cenu Český lev – Golet v údolí, Kolja, Báječná léta pod psa, Tmavomodrý svět, Vendeta, Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, 7 dní hříchů, Jak jsme hráli čáru, Po strništi bos.

Za roli ve filmu Poslední zápas Pepika Hnátka získal v roce 2012 cenu Český lev v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli.

Zdroje: kinobox.cz, CSFD.cz

Oblíbené