Spojte se s námi


Kultura

Neobvyklé vánoční rituály: Na Islandu čte celá rodina knihy, Katalánci kupují figurky s vyprazdňujícím se mužem

Vánoce jsou obdobím plným tradic a zvyků, avšak některé z nich mohou být nejen působivé, ale i překvapivě bizarní. Po celém světě existují neuvěřitelné vánoční rituály, které jsou hluboko zakořeněné v jednotlivých kulturách a předávají se z generace na generaci. Podívejme se proto společně na několik nejzajímavějších tradic, které dodnes přetrvávají.

Publikováno

dne

Vánoce jsou obdobím plným tradic a zvyků, avšak některé z nich mohou být nejen působivé, ale i překvapivě bizarní. Po celém světě existují neuvěřitelné vánoční rituály, které jsou hluboko zakořeněné v jednotlivých kulturách a předávají se z generace na generaci. Podívejme se proto společně na několik nejzajímavějších tradic, které dodnes přetrvávají.

Islandský „Jólabókaflóð“ (Jólabókaflód)

Islandský Jólabókaflóð, což v překladu znamená „vánoční vlna knih“, je unikátní tradice spojená s Vánocemi. Tato tradice vznikla během druhé světové války, kdy byly knihy jedním z mála dostupných dárků kvůli omezenému importu zboží.

Nutno podotknout, Islanďané jsou vášnivý čtenáři, a tak si lidé před Štědrým dnem vyměňují knihy a poté se celá rodina pohodlně usadí s novými knihami a čokoládou, aby strávila večer právě čtením.

Tento zvyk je vážený pro svou podporu literatury a četby v islandské kultuře. Obchody v této době nabízejí široký výběr knih a každý si může vybrat dle svých zájmů. Jólabókaflóð zdůrazňuje důležitost sdílení nejrůznějších příběhů a četby jako součásti vánočních oslav na Islandu.

Katalánský „Caganer“

V Katalánsku je běžnou tradicí tzv. „Caganer“. To je figurka, která zobrazuje muže, často venkovana nebo pastýře, jenž se zrovna vyprazdňuje a která je součástí vánočního betléma v Katalánsku a v oblastech s katalánskou kulturou. Může to znít bizarně, ale Caganer má hluboké historické kořeny.

Tato tradice se datuje do 18. století a má různé vysvětlení. Jedno z nich hovoří o symbolice hojnosti a úrody pro nadcházející rok. Dnes je Caganer neodmyslitelnou součástí katalánských vánočních výzdob a místní trhy nabízejí různé varianty této nezvyklé figurky.

Japonský vánoční den v KFC

V Japonsku se Vánoce tradičně neslaví jako v západních zemích. V 70. letech se však začala šířit zajímavá tradice, která spočívala v jídle. Reklamní kampaň společnosti KFC propagující „Vánoční večeři v KFC“ se stala mimořádně úspěšnou a od té doby se stala tato restaurace synonymem pro vánoční jídlo v Japonsku.

Japonci si předobjednávají sváteční balíčky s kuřecím masem z KFC mnoho týdnů před Vánoci, ať už jako rodinnou večeři nebo romantickou snídani. Rezervace na tento den jsou vysoce žádané a KFC je často plné lidí, kteří si užívají tento netradiční aspekt vánočních svátků.

Skandinávský „Jólabókaflóð“

Ve Skandinávii, obzvláště ve Švédsku a Norsku, existuje podobná tradice jako na Islandu nazývaná „Julbock“ neboli vánoční koza. Tento zvyk spočívá ve stavbě kozí sochy z trávy nebo slámy, která pak ozdobí domovy nebo stoly během Vánoc.

Tato tradice má kořeny v pohanských svátcích, kde koza symbolizovala plodnost a štěstí. I dnes se tato dekorace často spojuje s tradičními vánočními oslavami ve Skandinávii a stává se nedílnou součástí vánoční atmosféry.

Závěrem…

Vánoční tradice se po celém světě pochopitelně různí a mohou být zábavné i jiným způsobem než jak jsme zvyklí u nás v České republice.

A i když se některé zvyky můžou zdát bizarní, jsou důležitou součástí kultury a historie každé země. Takže ať už si vychutnáváte vánoční tradice doma nebo zkoumáte nové zvyky, stále platí jedno. A to, že Vánoce jsou časem pro sdílení radosti a přátelství po celém světě.

Zdroje: BBC, Euronews, Wikipedia

Oblíbené