Spojte se s námi


Filmy a seriály

Nejlepší české komedie za uplynulý rok

Filmové umění stále láká fanoušky k návštěvě kin. Někteří si sice raději počkají, až se objeví na některé ze streamovacích platforem, aby se na film podívali doma, přesto kina nezejí prázdnotou. Vždy si do nich diváci najdou cestu, a to zejména tehdy, když dávají komedii. Která česká to u nich loni vyhrála a jak si stály ostatní české komedie?

Publikováno

dne

Filmové umění stále láká fanoušky k návštěvě kin. Někteří si sice raději počkají, až se film objeví na některé ze streamovacích platforem, aby se na něj podívali doma, přesto kina nezejí prázdnotou. Vždy si do nich diváci najdou cestu, a to zejména tehdy, když dávají komedii. Které české komedie to u fanoušků loni vyhrály?

1. Tancuj Matyldo

Režie: Petr Slavík

Pomyslnou první příčku, coby nejlepší česká komedie roku 2023, obsadil film režiséra Petra Slavíka – Tancuj Matyldo. Zpracovává poměrně závažné téma, a to onemocnění Alzheimerovou chorobu, která zasáhne do života hlavního hrdiny v podání Karla Rodena, když jí onemocní jeho matka (Regina Rázlová).

Scenáristka Nataša Slavíková ke scénáři filmu uvedla, že nápad vznikl v době, kdy touto nemocí trpěla její vlastní matka. Snímek jde až na dřeň a svými velmi dobře postavenými dialogy si získal diváky.

2. Přišla v noci

Režie: Jan Vejnar, Tomáš Pavlíček

Zase tak moc hororových komedií se u nás netočí. Loni byl do kin uveden snímek Přišla v noci, který reprezentuje právě tento žánr. Rozvíjí téma mezigeneračního vztahu, přičemž zdařile balancuje mezi černým humorem a hororem.

Kupodivu v hlavní roli není žádné monstrum, zombie či jiný predátor, ale zcela obyčejně vlezlá tchýně (Simona Peková). Tento nízkonákladový film se natáčel z větší části v pražském bytě, který patří jednomu z jeho režisérů, a na rodinné chatě.

3. Jedeme na teambuilding

Režie: Zuzana Marianková

Teambuildingy se staly pro některé noční můrou, pro jiné příjemným zpestřením života. Do které skupiny patříte vy? Obecně se soudí, že introvertům toto stmelování pracovních kolektivů nahání husou kůži.

Film Jedeme na teambuilding je klasická oddechovka, při které nemusíte společně s ústředními hrdiny prožívat jejich tragické osudy, ale prostě se jen budete bavit ve společnosti Jakuba Prachaře, Anny Polívkové, Vojtěcha Kotka, Petry Polnišové, Robina Ferro, Eriky Stárkové, Bořivoje Čermáka či Justýny Zedníkové.  

4. Lítá v tom

Režie: Tomáš Dianiška

Divákům se líbila i česko-slovenská komedie Lítá v tom, která sice má předvídatelný děj, ale kdo má rád romantiku, tak si při sledování přijde na své. Matěj Hádek, Taťjana Medvecká a Kristína Svarinská hrají ústřední postavy, okolo nichž se děj komedie točí.

5. Nikdy neříkej nikdy

Režie: Braňo Mišík

Opět tu máme česko-slovenskou komedii, tentokrát ale se spoustou náhod, které potrápí ústřední dvojici v podání Terezy Kostkové a Tomáše Maštalíra. Diváci na ní ocenili zejména vřelou srdečnost a laskavost, jež z plátna sršely proudem. I vy si možná někdy říkáte Nikdy neříkej nikdy, jako naši hlavní hrdinové.

6. Ostrov

Režie: Rudolf Havlík

Oblibu u diváků si získala i komedie Ostrov, okořeněná špetkou dobrodružství, když hlavní dvě postavy po pádu letadla ztroskotají na opuštěném ostrově. Shodou okolností jsou to rozhádaní manželé, v podání Jiřího Langmajera a Jany Plodkové. Trosečníci musejí začít spolupracovat, aby se z ostrova ve zdraví dostali zpátky do civilizace.

Zdroj: CSFD.cz, Kinobox.cz

Oblíbené