Spojte se s námi


Různé

Nejdepresivnější den roku 2024 je zde. Jak přečkat Blue Monday?

Pokud jste posledních pár let nežili v jeskyni bez přístupu k internetu, určitě víte, že třetímu lednovému pondělí se přezdívá Blue Monday, neboli Modré pondělí. Jedná se o nejdepresivnější den v roce. Proč tomu tak je a jak tento den přečkat?

Publikováno

dne

Pokud jste posledních pár let nežili v jeskyni bez přístupu k internetu, určitě víte, že třetímu lednovému pondělí se přezdívá Blue Monday, neboli Modré pondělí. Jedná se o nejdepresivnější den v roce. Proč tomu tak je a jak tento den přečkat?

Na počátku byl marketing, ale leden má skutečně rád málokdo

A je po Vánocích. Nový rok je tu a před námi je akorát hromada práce a ráno se probouzíme do šedi. Po slavnostním, rodinném, veselém a pohodovém prosinci je leden takovým probuzením do reality po prázdninách. Proč si ale třetí lednové pondělí vysloužilo tak nehezkou přezdívku?

Na počátku byl šikovný marketingový tah, kterým britská cestovní kancelář Sky Travel chtěla nakopnout prodeje svých zájezdů. S pomocí rovnice společnost vypočítala, že právě třetí lednové pondělí je tím vůbec nejdepresivnějším dnem v roce. Svou roli v této rovnici hraje počasí, stav bankovního konta a také pravděpodobnost toho, že již došlo k porušení novoročního předsevzetí.

Ať už si o tomto výpočtu myslíte cokoliv, nedá se popřít, že pondělí je tím nejméně oblíbeným dnem většiny z nás. A aby těch statistik nebylo málo, na pondělí připadá nejvíce sebevražd.

Sezónní afektivní porucha

V zimě se navíc vyskytuje i takzvaná SAP – Sezónní afektivní porucha. Mezi její příznaky patří:

  • časté pocity smutku
  • pocit beznaděje
  • nedostatek energie
  • únava
  • horší schopnost soustředění
  • potřeba izolace
  • ztráta zájmu o koníčky

SAP se častěji vyskytuje u žen než u mužů a rozhodně by neměla být brána na lehkou váhu. Podle odborníků ji spouští nedostatek slunečního svitu a nejčastěji se vyskytuje od podzimu do zimy u lidí, kteří žijí dále od rovníku.

Máte-li pocit, že se u vás vyskytla Sezónní afektivní porucha, neváhejte navštívit odborníka. Léčba SAP nejčastěji spočívá v použití světelné terapie a v těch těžších případech je nutné sáhnout po antidepresivech.

Jak přečkat Modré pondělí?

Pokud na vás v novém roce padají chmury, propadáte špatné náladě, nemáte na nic náladu, nepodařilo se vám držet se svých novoročních předsevzetí, máte plné zuby zimy a nejraději byste se schovali do postele a spali až do jara, snažte se i přes to všechno najít ve svém životě něco pozitivního a držet se svého režimu.

Držte se rutiny, jezte zdravě a hýbejte se

Dopřávejte si dostatek spánku, jezte zdravě, věnujte se nějaké fyzické aktivitě a plánujte si čas se svými milovanými. Nevyhýbejte se ani procházkám v přírodě a doma si vytvořte útulnou atmosféru a obklopte se vaší příjemnou vůní.

Dobrou zprávou je, že i ten nejdepresivnější den roku má pouze 24 hodin.

Zdroje: nature.com, Forbes.cz, wikipedia.org, denik.cz, iDNES.cz

Oblíbené