Spojte se s námi


Lifestyle

Nejčastějším novoročním předsevzetím zůstává hubnutí. Nedávejte si nereálné cíle

Nový rok přináší novou naději, nové možnosti i nové příležitosti. Proto si 1. ledna někteří lidé dávají předsevzetí a berou nový rok jako příležitost k novým začátkům. Která předsevzetí jsou ta nejčastější a jak je dodržet?

Publikováno

dne

Nový rok přináší novou naději, nové možnosti i nové příležitosti. Proto si 1. ledna někteří lidé dávají předsevzetí a berou nový rok jako příležitost k novým začátkům. Která předsevzetí jsou ta nejčastější a jak je dodržet?

Psychické zdraví je na prvním místě

Zatímco v minulosti se lidé nejčastěji zajímali o svou váhu a vzhled, fenoménem posledních let se stala péče o psychické zdraví. Již od roku 2022 je patrné, že mentální zdraví se stalo prioritou a téměř 40 % lidí se chce v novém roce zaměřit právě na jeho zlepšení.

Chcete být fit? Nejste v tom sami

Patříte-li k pravidelným návštěvníkům fitness center, určitě jste si všimli fenoménu lednových návštěvníků. Právě nováčci zaplaví v prvních 14 dnech všechny posilovny a fitness centra, ale již v druhé polovině měsíce po nich nezbude ani stopy. 

Novoroční předsevzetí zahrnující zlepšení fyzičky a pravidelné návštěvy posiloven si totiž dává téměř 50% lidí. Ovšem celá třetina z nich to vzdá po pár dnech.

Nejrozšířenější předsevzetí zůstává stále stejné

V době, kdy se snažíme oprostit od zažitých stereotypů a ideálů krásy, je stále překvapivé, že tím nejčastějším předsevzetím zůstává stále hubnutí. Nejčastějším důvodem, proč si lidé stále dávají za cíl zhubnout, je ale to, že o Vánocích dochází k největším přírůstkům na váze. 

Průměrný Čech během svátků přibere od dvou do pěti kil. Je tedy zcela pochopitelné, že s příchodem nového roku se této nadbytečné váhy chtějí lidé co nejrychleji zbavit.

Proč si (ne)dávat novoroční předsevzetí?

Chcete-li ve svém životě něco změnit, je nový rok skvělou startovní čárou. Na druhou stranu, pokud si stanovíte nereálné a příliš náročné cíle, může se pro vás novoroční předsevzetí stát spíše prokletím. O tom vypovídá také fakt, že celých 80 % lidí svá novoroční předsevzetí nesplní.

Často se kvůli předsevzetím dostanou lidé pod tlak, pociťují pocity viny a jejich snažení je předčasně ukončeno a může vést až k frustraci. 

Novoroční předsevzetí si nedávejte kvůli svému okolí, ale vždy pouze z vlastního přesvědčení. Tak vám jeho splnění půjde mnohem snáze. Zároveň se obrňte trpělivostí a mapujte své úspěchy. Pamatujte na to, že od ledna nemusíte od základu změnit svůj život, ale provést třeba jen drobné úpravy, které z vás udělají šťastnější jedince.

Klíčem k úspěchu je tedy klást si reálné a uskutečnitelné cíle, ke kterým se dostanete postupnými krůčky. V případě, že chcete zlepšit své psychické zdraví, sjednejte si schůzku s terapeutem. Pokud se chcete zaměřit na své fyzické zdraví, zvolte si aktivitu, která vás bude bavit a u které vydržíte. 

Zdroje: Forbes.com, iDNES.cz, Vlasta.cz

Oblíbené