Spojte se s námi


Filmy a seriály

Markovič, Stodolovi či Viktor Kalivoda: Rok 2024 v kinech i televizi potěší fanoušky true-crime snímků

Letošní rok je bohatý na filmy a seriály z českého krimi prostředí. Na které snímky se můžete těšit a kdy budou uvedeny do kin či na platformy? Přinášíme vám výběr třech nejlepších, jejichž premiéru byste si neměli nechat ujít.

Publikováno

dne

Rok 2024 v kinech bude bohatý na filmy a seriály z českého krimi prostředí. Na které snímky se můžete těšit a kdy budou uvedeny do kin či na platformy? Přinášíme vám výběr třech nejlepších, jejichž premiéru byste si neměli nechat ujít.

Rok 2024 v kinech bude výživný

Prvním počinem, který si mohou fanoušci vychutnat na platformě Voyo, je minisérie Metoda Markovič: Hojer. Znalí jistě vědí, že Jiří Markovič je považován za legendu české kriminalistiky. Šéf pražské mordparty stál za dopadením spartakiádního vraha Jiřího Straky i brutálního vraha Jiřího Doležala. Bohužel Jiří Markovič zemřel v roce 2022 ve věku 79 let.

Metoda Markovič: Hojer

Chcete-li si připomenout jeden z jeho nejslavnějších případů, dopadení sériového vraha a kanibala Ladislava Hojera, podívejte se na minisérii nazvanou Metoda Markovič: Hojer. Diváky přenese do ošuntělé, depresivní a šedé Prahy přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. 

Doba, kdy byly regály v obchodem poloprázdné, ale i přesto se tvořily fronty až na ulici a celá metropole působila ošuntěle a nevlídně, nahrávala mladým sexuálním násilníkům se sklony k sadismu.

Na stopě těmto násilníkům byl právě Jiří Markovič. Minisérie se zaměřuje zejména na případ dopadení Ladislava Hojera, ale v každém díle je ukázán i další úspěšný Markovičův případ a diváci tak mají možnost sledovat zrození legendy české kriminalistiky.

První díl série bude uveden na platformě Voyo již 26. ledna 2024.

Manželé Stodolovi: Zrození sériových vrahů 

Jaroslav a Dana Stodolovi jsou nechvalně proslulým manželským párem a řadí se k českým sériovým vrahům. Mezi lety 2001 a 2002 zabili a okradli 8 seniorů a spáchali dalších 17 trestných činů. V současné době jsou oba ve vězení, kde si za své ohavné činy odpykávají doživotní trest. Nyní již ale nejsou manželi, protože po odsouzení podali žádost o rozvod.

Příběh manželů Stodolových inspiroval v minulosti řadu tvůrců. Jejich případ se objevil v dokumentární sérii Legendy kriminalistiky i minisérii Bez lítosti a čestné místo má i v naší rubrice České krimi případy.

Láska, závislost, manipulace i pocit moci

Protože jejich příběh patří k těm nejznámějším, zaměřil se na jejich životní cestu také Petr Hártle. Ve svém dramatu Manželé Stodolovi je vykresluje jako mladý pár žijící na vesnici, ve které se každý s každým zná. Protože jsou ale Dana a Jaroslav ve finanční tísni, rozhodnou se okrást svého postaršího souseda. Když se loupež i vražda povede snáze než čekali, pokračují ve vražedném i loupežném řádění.

Policii dlouho unikají a Dana si užívá pocit moci, zatímco Jaroslav nevyužije možnosti svou ženu opustit a společně tak musí čelit své budoucnosti, která jim přinese doživotní trest vězení.

Film vychází se skutečných událostí, ale podrobnosti příběhu jsou vymyšlené. Do českých kin vstoupí drama Manželé Stodolovi již 29. února 2024.

Lesní vrah: Příběh inteligentního muže, který se rozhodl vraždit

Posledním snímkem, který by si žádný fanoušek true-crime neměl nechat ujít, patří drama Lesní vrah v režii Radima Špačka. Viktor Kalivoda šokoval českou společnost hned dvakrát. 

Poprvé svými znalostmi v soutěžním pořadu Chcete být milionářem, podruhé svým hrůzným činem, který zahrnoval střelbu a náhodný výběr obětí. Právě kvůli tomu, že své oběti zabil v lese, vysloužil si přezdívku Lesní vrah a jeho případ jsme detailně popsali v naší sérii článků věnovaných českým krimi případům

Přestože  Kalivodův původní plán střílet v pražském metru mu nevyšel, kriminalisté byli při vyšetřování zděšeni nedostatkem lítosti a empatie a doživotní trest byl zcela jasnou možností.

Poslední rok života Viktora Kalivody

Co se odehrávalo v hlavě Viktora Kalivody? Minimalistické krimi drama Lesní vrah vykresluje poslední rok života jednoho z nejznámějších českých sériových vrahů a vychází ze skutečných událostí. Do českých kin snímek vstoupí 25. dubna 2024.

Fanoušci true-crime počinů si tak zřejmě budou rok 2024 v kinech náležitě užívat! Filmů a seriálů pro ně tvůrci připravili opravdu dost, navíc půjde o kvalitně zpracované snímky.

Zdroje: CSFD.cz, redakce, Wikipedia.org

Oblíbené