Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi příběhy: Příběh inteligentního muže s ďábelským plánem. Seznamte se s Lesním vrahem Viktorem Kalivodou

Na říjen roku 2005 řada lidí nikdy nezapomene. Právě tehdy se totiž Viktor Kalivoda odhodlal hned ke dvěma hrůzným činům a zcela bez emocí zabil tři nevinné lidi. Co ho k tomu vedlo a jaký byl jeho původní plán?

Publikováno

dne

Na říjen roku 2005 řada lidí nikdy nezapomene. Právě tehdy se totiž Viktor Kalivoda odhodlal hned ke dvěma hrůzným činům a zcela bez emocí zabil tři nevinné lidi. Co ho k tomu vedlo a jaký byl jeho původní plán?

Kdo byl Viktor Kalivoda?

Viktor Kalivoda se narodil 11. září 1977. Jeho otec byl voják z povolání, který později pracoval v centrále NATO v Bruselu, matka vedla soukromou zubní ordinaci. Kalivoda měl mladší sestru Alexandru.

Když se v roce 1992 jeho rodiče rozvedli, přestěhoval se společně s matkou a sestrou do Slaného, kde začal studovat na místním gymnáziu. Po úspěšném složení maturity začal studovat na Masarykově univerzitě v Brně. Nejprve na Fakultě přírodovědné, později si ale přidal i druhý obor, kterým byla informatika. Ani jeden z oborů ale nedokončil, protože pro něj bylo studium údajně až moc lehké.

V kolektivu Viktor Kalivoda příliš nevyčníval a byl typickým příkladem samotáře. To později, při výpovědích, potvrdila i jeho sestra a rodiče.

Pracoval jako policista na obvodním oddělení v Praze 6 a poté jako řidič tramvaje, ale ani v jedné práci nesetrval dlouho. Nakonec se vrátil zpět do Slaného. Tam bydlel v otcově bytě a žil z úspor.

Účast ve vědomostní hře Chcete být milionářem

Pokud jste si nikdy nenechali ujít žádný díl pořadu Chcete být milionářem, možná si vybavíte jednoho přemýšlivého, tichého a velmi inteligentního soutěžícího, který si ze studia v roce 2004 odnesl neuvěřitelných 320 000 korun. Nebyl jím nikdo jiný, než Viktor Kalivoda. Tento úspěch jen potvrzuje, že Kalivoda byl skutečně velice chytrý a měl všeobecný přehled. Při hraní byl plně soustředěný a během odpovědí se usmíval.

Osudný říjnový den roku 2005

Pojďme se již ale přesunout k samotnému důvodu, proč se o Viktoru Kalivodovi bavíme. V první polovině října 2005 se vydal do lesa poblíž Nedvědic na Brněnsku a chladnokrevně zde zastřelil manželský pár, který se do lesa vydal pro dřevo na topení.

Další jeho obětí se o několik dní později stal podnikatel, na kterého narazil v lese mezi Drnkem a Malíkovicemi. Toto rovněž zastřelil.

Oběti nic nespojovalo a neměly žádnou vazbu ani k samotnému Kalivodovi. Všechny ale byly zastřeleny stejnou zbraní – Glockem 34. Nedlouho po vraždách se povedlo kriminalistům vypátrat hlavního podezřelého, kterého s místy činu spojovalo auto, zbraň a svědectví několika lidí, kteří poblíž místa činu viděli muže s kufříkem.

Poslední hrdina

Při zatčení našli policisté v Kalivodově batohu knihu od Terryho Pratchetta Poslední hrdina. V té se hlavní hrdina vydal do lesů, kde se chtěl pomstít bohům a lidi uchránit před smrtí a stářím. Samozřejmě se zvažovalo, že právě toto humorné fantasy dílo mohlo posloužit jako inspirace k vraždám. Později se ale ukázalo, že kniha sloužila pouze pro zpevnění dna batohu. Při zatýkání nekladl Kalivoda žádný odpor.

Ve špatný čas na špatném místě

U výslechů se Lesní vrah, jak se začalo Kalivodovi přezdívat, ke svým činům přiznal. Nechtěl ale uvést, co ho k tomu vedlo. Jediné, co vyšetřovatelům sdělil, bylo to, že oběti si vybíral zcela náhodně. Svých činů nelitoval.

Soudní proces a vynesení rozsudku

Soudní řízení s Lesním vrahem začalo v roce 2006. Kalivoda odmítl vypovídat a jeho přiznání bylo přehráno z jeho výslechu. Na otázky soudce ohledně motivu stále neodpovídal a 16. dubna 2006 byl odsouzen na doživotí.

Inspirace činem Olgy Hepnarové

K odhalení motivu všech tří vražd došlo až po odsouzení. Z cely totiž napsal Viktor Kalivoda dopis svým rodičům. V něm stálo i to, že několikrát zvažoval sebevraždu.

Inspirací pro jeho činy byla kniha Oprátka za osm mrtvých. Ta pojednává o Olze Hepnarové, české masové vražedkyni, která nákladní vozem najela do lidí, kteří čekali na zastávce MHD.

Masová vražda v pražském metru

Dále se dokonce ukázalo, že lesní vraždy nebyly jeho původním plánem, nýbrž mu pouze posloužily jako trénink na masovou vraždu, jež se chystal uskutečnit v pražském metru. Nechceme ani domýšlet, kolik obětí by mohl mít na svědomí, kdyby se tento jeho ďábelský plán uskutečnil.

Policisté se domnívají, že kdyby ho v onen říjnový den nezatkli u něj před domem, ke střelbě v metru by přeci jen došlo. Usuzují tak z toho, že byl zatčen se zbraní, zásobníky a náboji.

Viktor Kalivoda spáchal ve své cele 26. září 2010 sebevraždu a zemřel tak v pouhých 33 letech.

Zdroje: idnes, Serialkillers, Legendy Kriminalistiky, YouTube

Oblíbené