Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi příběhy: Příběh inteligentního muže s ďábelským plánem. Seznamte se s Lesním vrahem Viktorem Kalivodou

Na říjen roku 2005 řada lidí nikdy nezapomene. Právě tehdy se totiž Viktor Kalivoda odhodlal hned ke dvěma hrůzným činům a zcela bez emocí zabil tři nevinné lidi. Co ho k tomu vedlo a jaký byl jeho původní plán?

Publikováno

dne

Na říjen roku 2005 řada lidí nikdy nezapomene. Právě tehdy se totiž Viktor Kalivoda odhodlal hned ke dvěma hrůzným činům a zcela bez emocí zabil tři nevinné lidi. Co ho k tomu vedlo a jaký byl jeho původní plán?

Kdo byl Viktor Kalivoda?

Viktor Kalivoda se narodil 11. září 1977. Jeho otec byl voják z povolání, který později pracoval v centrále NATO v Bruselu, matka vedla soukromou zubní ordinaci. Kalivoda měl mladší sestru Alexandru.

Když se v roce 1992 jeho rodiče rozvedli, přestěhoval se společně s matkou a sestrou do Slaného, kde začal studovat na místním gymnáziu. Po úspěšném složení maturity začal studovat na Masarykově univerzitě v Brně. Nejprve na Fakultě přírodovědné, později si ale přidal i druhý obor, kterým byla informatika. Ani jeden z oborů ale nedokončil, protože pro něj bylo studium údajně až moc lehké.

V kolektivu Viktor Kalivoda příliš nevyčníval a byl typickým příkladem samotáře. To později, při výpovědích, potvrdila i jeho sestra a rodiče.

Pracoval jako policista na obvodním oddělení v Praze 6 a poté jako řidič tramvaje, ale ani v jedné práci nesetrval dlouho. Nakonec se vrátil zpět do Slaného. Tam bydlel v otcově bytě a žil z úspor.

Účast ve vědomostní hře Chcete být milionářem

Pokud jste si nikdy nenechali ujít žádný díl pořadu Chcete být milionářem, možná si vybavíte jednoho přemýšlivého, tichého a velmi inteligentního soutěžícího, který si ze studia v roce 2004 odnesl neuvěřitelných 320 000 korun. Nebyl jím nikdo jiný, než Viktor Kalivoda. Tento úspěch jen potvrzuje, že Kalivoda byl skutečně velice chytrý a měl všeobecný přehled. Při hraní byl plně soustředěný a během odpovědí se usmíval.

Osudný říjnový den roku 2005

Pojďme se již ale přesunout k samotnému důvodu, proč se o Viktoru Kalivodovi bavíme. V první polovině října 2005 se vydal do lesa poblíž Nedvědic na Brněnsku a chladnokrevně zde zastřelil manželský pár, který se do lesa vydal pro dřevo na topení.

Další jeho obětí se o několik dní později stal podnikatel, na kterého narazil v lese mezi Drnkem a Malíkovicemi. Toto rovněž zastřelil.

Oběti nic nespojovalo a neměly žádnou vazbu ani k samotnému Kalivodovi. Všechny ale byly zastřeleny stejnou zbraní – Glockem 34. Nedlouho po vraždách se povedlo kriminalistům vypátrat hlavního podezřelého, kterého s místy činu spojovalo auto, zbraň a svědectví několika lidí, kteří poblíž místa činu viděli muže s kufříkem.

Poslední hrdina

Při zatčení našli policisté v Kalivodově batohu knihu od Terryho Pratchetta Poslední hrdina. V té se hlavní hrdina vydal do lesů, kde se chtěl pomstít bohům a lidi uchránit před smrtí a stářím. Samozřejmě se zvažovalo, že právě toto humorné fantasy dílo mohlo posloužit jako inspirace k vraždám. Později se ale ukázalo, že kniha sloužila pouze pro zpevnění dna batohu. Při zatýkání nekladl Kalivoda žádný odpor.

Ve špatný čas na špatném místě

U výslechů se Lesní vrah, jak se začalo Kalivodovi přezdívat, ke svým činům přiznal. Nechtěl ale uvést, co ho k tomu vedlo. Jediné, co vyšetřovatelům sdělil, bylo to, že oběti si vybíral zcela náhodně. Svých činů nelitoval.

Soudní proces a vynesení rozsudku

Soudní řízení s Lesním vrahem začalo v roce 2006. Kalivoda odmítl vypovídat a jeho přiznání bylo přehráno z jeho výslechu. Na otázky soudce ohledně motivu stále neodpovídal a 16. dubna 2006 byl odsouzen na doživotí.

Inspirace činem Olgy Hepnarové

K odhalení motivu všech tří vražd došlo až po odsouzení. Z cely totiž napsal Viktor Kalivoda dopis svým rodičům. V něm stálo i to, že několikrát zvažoval sebevraždu.

Inspirací pro jeho činy byla kniha Oprátka za osm mrtvých. Ta pojednává o Olze Hepnarové, české masové vražedkyni, která nákladní vozem najela do lidí, kteří čekali na zastávce MHD.

Masová vražda v pražském metru

Dále se dokonce ukázalo, že lesní vraždy nebyly jeho původním plánem, nýbrž mu pouze posloužily jako trénink na masovou vraždu, jež se chystal uskutečnit v pražském metru. Nechceme ani domýšlet, kolik obětí by mohl mít na svědomí, kdyby se tento jeho ďábelský plán uskutečnil.

Policisté se domnívají, že kdyby ho v onen říjnový den nezatkli u něj před domem, ke střelbě v metru by přeci jen došlo. Usuzují tak z toho, že byl zatčen se zbraní, zásobníky a náboji.

Viktor Kalivoda spáchal ve své cele 26. září 2010 sebevraždu a zemřel tak v pouhých 33 letech.

Zdroje: idnes, Serialkillers, Legendy Kriminalistiky, YouTube

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Proč si muži nechávají v listopadu narůst knír a jak vlastně vzniklo hnutí Movember?

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Publikováno

dne

Listopad se pomalu, ale jistě chýlí ke konci a to pro některé muže znamená jediné. Budou si moci oholit knírek, který si během listopadu pěstovali. Proč si vlastně muži nechávají narůst knírek právě v listopadu a jak vlastně vzniklo hnutí Movember, které letos slaví kulatiny?

Hnutí Movember letos slaví již 20. výročí a vzniklo jako charitativní iniciativa. Podle tradice si mají muži pěstovat knírek zejména během listopadu. Samotné slovo Movember se skládá ze slov Mustache (knír) a November (listopad).

Vznik hnutí Movember

Existují dvě verze, jak hnutí vzniklo. Obě verze shodou okolností pochází z Austrálie. Ta první je o mužích z Adelaide, kteří si v listopadu 1999 nechali narůst kníry proto, aby dostali nějaké peníze pro zvířecí charitativní organizaci RSPCA.

Roku 2003 se dvojice mužů v Melbourne rozhodla založit novou verzi Movemberu. A to na podporu boji proti rakovině prostaty, kdy dali třiceti lidem 10 australských dolarů za to, že si nechají narůst knírek.

Kampaň následně slavila úspěch, což zapříčinilo vznik nadace s názvem Movember Foundation. V roce 2004 se akce zúčastnilo 450 lidí a pro nadaci Prostate Cancer Foundation of Australia (PCFA) se vybralo 54 000 australských dolarů (kolem 1 244 000 korun).

Letošní kampaň se zaměřila na tři konkrétní témata duše. A to konkrétně na duševní zdraví a prevenci sebevražd, rakovinu prostaty a varlat.

O nadaci Movember Foundation

Není to však jen o tom nechat si narůst knírek. Je to hlavně o získání peněz pro charitativní organizace, které se zaměřují na různé zdravotní problémy, zejména však u mužů.

Podle vědeckých údajů žijí muži průměrně o 4 a půl roku kratší dobu než ženy. Co se týká sebevražd, tak muži zaujímají celých 69 %.

Samotná rakovina prostaty patří k té nejčastější u mužů, kteří jsou starší 45 let. Rakovina varlat se projevuje i u mužů mladších. Hnutí Movember tak zvyšuje povědomí o těchto zdravotních problémech.

Doposud se nadace podílela na více než 1 250 projektech ve 20 zemích z celého světa. Počet účastníků hnutí Movember se odhaduje kolem 7 milionů celosvětově.

Zdroje: Euronews, Movember

Pokračovat ve čtení

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Oblíbené