Spojte se s námi


Lifestyle

České krimi případy: Příběh bestiálních sériových vrahů manželů Stodolových

Manželé Stodolovi jsou jedni z nejbestiálnějších, ale zároveň i nejzbabělejších sériových vrahů v historii české kriminalistiky. Za své oběti si totiž vybírali nemocné a bezbranné seniory, které zabíjeli mučivým způsobem. Před svým dopadením zavraždili celkem osm lidí, což pro oba znamenalo trest doživotí.

Publikováno

dne

Manželé Stodolovi jsou jedni z nejbestiálnějších, ale zároveň i nejzbabělejších sériových vrahů v historii české kriminalistiky. Za své oběti si totiž vybírali nemocné a bezbranné seniory, které zabíjeli mučivým způsobem. Před svým dopadením zavraždili celkem osm lidí, což pro oba znamenalo trest doživotí.

Jaroslav a Dana Stodolovi vraždili jednoduše pro peníze. Vzhledem k tomu, že se Daně nechtělo pracovat, ocitl se pár celkem rychle ve finanční tísni, kterou se rozhodl řešit loupežemi. Své oběti si vybírali cíleně. Vždy šlo o seniory, o kterých si mysleli, že budou mít ve svých domech ukrytých hodně peněz.

První vraždu Stodolovi spáchali 16. listopadu 2001, kdy se rozhodli vykrást souseda Jaroslava Šandu. Za pomoci své manželky se maskovaný Jaroslav Stodola vplížil do domu souseda, kde jej povalil na zem a donutil jej vydat 40 tisíc korun. Při předávání peněz však Šanda strhl lupiči masku z obličeje, a tak jej posléze Jaroslav Stodola kvůli obavě z prozrazení uškrtil. Kolem těla oběti následně Jaroslav rozmístil svíčky, přičemž od jedné z nich došlo k požáru, který museli zlikvidovat až hasiči. Vzhledem k několika pochyběním při pitvě byl případ uzavřen jako sebevražda. Jaroslavovi tak prošla první vražda, ten se pak dokonce zúčastnil i Šandova pohřbu včetně smuteční hostiny.

O pouhých osm dní později následovala další loupež, přičemž tentokrát hrůzný čin spáchali společně. Nejprve Dana vnikla do domu své sousedky Růženy Skohoutilové, vášnivé šperkařky, a napadla ji tyčí. Se svým manželem ji poté mučili a nutili prozradit, kde má ukryté peníze. Když odmítla, Jaroslav Stodola ji udusil. Manželé v domě našli 50 tisíc korun a poté tělo oběti zakopali na zahradě. Tělo Skohoutilové bylo objeveno až o více než půl roku později při stavbě fóliovníku. Z vraždy byla obviněna trojice mužů, která se shodou okolností týden před vraždou pokusila Skohoutilovou oloupit. I nyní tak policie šlápla vedle.

Další hrůzný čin Stodolovi spáchali dne 30. dubna 2002, když vnikli do domu Antonína a Marii Králových pod záminkou prosby o trochu vody. Stodolovi oba odvlekli do jiné místnosti, kde je mučili. Když Marie prozradila, kde ukrývají peníze, Jaroslav Stodola oba majitele domu uškrtil kabelem od lampičky. Následně těla rozvázal a v domě pustil plynový sporák. Policie i v tomto případě fatálně selhala a jako příčinu smrti označila udušení. Případ byl tak odložen.

Další vraždu měla na svědomí výhradně Dana, Jaroslav o ní nevěděl. Dne 14. září 2002 si Dana získala důvěru Marie Čondlové, která ji u sebe nechala přespat. Ráno však Čondlová přistihla Danu Stodolovou, jak ji prohledává věci. Dana ji tak svázala na židli, a když ani pod pohrůžkou násilí neprozradila úkryt peněz, udeřila Stodolová svoji oběť dvakrát válečkem do hlavy a poté ji i čtyřikrát bodla nožem do hrudníku. Dana Stodolová pak následně v bytě ještě jednu noc přespala. I když policie vyšetřovala tento zločin jako vraždu, identifikovat pachatele se jí nepodařilo.

Osudným se stal 28. říjen 2002 pro souseda Josefa Malinu. Jaroslav jej nejprve omráčil úderem do hlavy a poté se jej pokusil na půdě oběsit. To se mu však několikrát nepodařilo, a tak svou oběť nakonec Jaroslav ve vzteku ukopal. Z dnešního pohledu celkem nepochopitelně vyloučila tenkrát policie cizí zavinění, případ byl uzavřen jako sebevražda.

Naposledy Stodolovi vraždili 2. prosince 2002 v Brněnci, kdy se vloupali do domu Boženy Cerhákové, ve kterém byla společně s dcerami Helenou a Dagmar Weissovou. Když se Stodolovi dozvěděli o úkrytu peněz, rozhodli se všechny přítomné zabít. Božena Cerháková však útok jako zázrakem přežila, a tak podala svědectví, dle kterého měl být pachatelem právě Jaroslav Stodola. I když Jaroslav nebyl nakonec pro nedostatek důkazů obviněn, začala se kolem manželského páru utahovat smyčka.

Jaroslav a Dana Stodolovi byli dopadeni po neúspěšné loupeži dne 3. února 2003. Jaroslav svou vinu ihned přiznal, před policisty se však snažil svou manželku bránit. A skutečně byl zpočátku vyšetřován pouze Jaroslav. Policisté si ale záhy začali všímat značných nesrovnalostí ve výpovědí Jaroslava, a tak se začali zaměřovat i na jeho manželku Danu. Velký zlom ve vyšetřování přišel v okamžiku, když Dana Stodolová vypovídala k vraždě Marie Čondlové, kterou spáchala sama, a za pachatele označila svého manžela.

V tuto chvíli Jaroslav pochopil, že manželka jeho oddanost neopětuje, a rozhodl se ji již nadále nekrýt. Policistům tak popsal skutečný průběh všech osmi vražd včetně podílů obou manželů na nich. I když zpočátku Dana Stodolová svou vinu odmítala, pod tíhou důkazů se přiznala i ona.

Dne 26. dubna 2004 vyřkl Krajský soud v Hradci Králové očekávaný rozsudek, když oba manžele odsoudil k trestu doživotí. Ve výkonu trestu se pak Jaroslav a Dana Stodolovi po vzájemné dohodě rozvedli.

Zdroje: Prima, Legendy kriminalistiky

Oblíbené