Spojte se s námi


Lifestyle

České krimi případy: Příběh bestiálních sériových vrahů manželů Stodolových

Manželé Stodolovi jsou jedni z nejbestiálnějších, ale zároveň i nejzbabělejších sériových vrahů v historii české kriminalistiky. Za své oběti si totiž vybírali nemocné a bezbranné seniory, které zabíjeli mučivým způsobem. Před svým dopadením zavraždili celkem osm lidí, což pro oba znamenalo trest doživotí.

Publikováno

dne

Manželé Stodolovi jsou jedni z nejbestiálnějších, ale zároveň i nejzbabělejších sériových vrahů v historii české kriminalistiky. Za své oběti si totiž vybírali nemocné a bezbranné seniory, které zabíjeli mučivým způsobem. Před svým dopadením zavraždili celkem osm lidí, což pro oba znamenalo trest doživotí.

Jaroslav a Dana Stodolovi vraždili jednoduše pro peníze. Vzhledem k tomu, že se Daně nechtělo pracovat, ocitl se pár celkem rychle ve finanční tísni, kterou se rozhodl řešit loupežemi. Své oběti si vybírali cíleně. Vždy šlo o seniory, o kterých si mysleli, že budou mít ve svých domech ukrytých hodně peněz.

První vraždu Stodolovi spáchali 16. listopadu 2001, kdy se rozhodli vykrást souseda Jaroslava Šandu. Za pomoci své manželky se maskovaný Jaroslav Stodola vplížil do domu souseda, kde jej povalil na zem a donutil jej vydat 40 tisíc korun. Při předávání peněz však Šanda strhl lupiči masku z obličeje, a tak jej posléze Jaroslav Stodola kvůli obavě z prozrazení uškrtil. Kolem těla oběti následně Jaroslav rozmístil svíčky, přičemž od jedné z nich došlo k požáru, který museli zlikvidovat až hasiči. Vzhledem k několika pochyběním při pitvě byl případ uzavřen jako sebevražda. Jaroslavovi tak prošla první vražda, ten se pak dokonce zúčastnil i Šandova pohřbu včetně smuteční hostiny.

O pouhých osm dní později následovala další loupež, přičemž tentokrát hrůzný čin spáchali společně. Nejprve Dana vnikla do domu své sousedky Růženy Skohoutilové, vášnivé šperkařky, a napadla ji tyčí. Se svým manželem ji poté mučili a nutili prozradit, kde má ukryté peníze. Když odmítla, Jaroslav Stodola ji udusil. Manželé v domě našli 50 tisíc korun a poté tělo oběti zakopali na zahradě. Tělo Skohoutilové bylo objeveno až o více než půl roku později při stavbě fóliovníku. Z vraždy byla obviněna trojice mužů, která se shodou okolností týden před vraždou pokusila Skohoutilovou oloupit. I nyní tak policie šlápla vedle.

Další hrůzný čin Stodolovi spáchali dne 30. dubna 2002, když vnikli do domu Antonína a Marii Králových pod záminkou prosby o trochu vody. Stodolovi oba odvlekli do jiné místnosti, kde je mučili. Když Marie prozradila, kde ukrývají peníze, Jaroslav Stodola oba majitele domu uškrtil kabelem od lampičky. Následně těla rozvázal a v domě pustil plynový sporák. Policie i v tomto případě fatálně selhala a jako příčinu smrti označila udušení. Případ byl tak odložen.

Další vraždu měla na svědomí výhradně Dana, Jaroslav o ní nevěděl. Dne 14. září 2002 si Dana získala důvěru Marie Čondlové, která ji u sebe nechala přespat. Ráno však Čondlová přistihla Danu Stodolovou, jak ji prohledává věci. Dana ji tak svázala na židli, a když ani pod pohrůžkou násilí neprozradila úkryt peněz, udeřila Stodolová svoji oběť dvakrát válečkem do hlavy a poté ji i čtyřikrát bodla nožem do hrudníku. Dana Stodolová pak následně v bytě ještě jednu noc přespala. I když policie vyšetřovala tento zločin jako vraždu, identifikovat pachatele se jí nepodařilo.

Osudným se stal 28. říjen 2002 pro souseda Josefa Malinu. Jaroslav jej nejprve omráčil úderem do hlavy a poté se jej pokusil na půdě oběsit. To se mu však několikrát nepodařilo, a tak svou oběť nakonec Jaroslav ve vzteku ukopal. Z dnešního pohledu celkem nepochopitelně vyloučila tenkrát policie cizí zavinění, případ byl uzavřen jako sebevražda.

Naposledy Stodolovi vraždili 2. prosince 2002 v Brněnci, kdy se vloupali do domu Boženy Cerhákové, ve kterém byla společně s dcerami Helenou a Dagmar Weissovou. Když se Stodolovi dozvěděli o úkrytu peněz, rozhodli se všechny přítomné zabít. Božena Cerháková však útok jako zázrakem přežila, a tak podala svědectví, dle kterého měl být pachatelem právě Jaroslav Stodola. I když Jaroslav nebyl nakonec pro nedostatek důkazů obviněn, začala se kolem manželského páru utahovat smyčka.

Jaroslav a Dana Stodolovi byli dopadeni po neúspěšné loupeži dne 3. února 2003. Jaroslav svou vinu ihned přiznal, před policisty se však snažil svou manželku bránit. A skutečně byl zpočátku vyšetřován pouze Jaroslav. Policisté si ale záhy začali všímat značných nesrovnalostí ve výpovědí Jaroslava, a tak se začali zaměřovat i na jeho manželku Danu. Velký zlom ve vyšetřování přišel v okamžiku, když Dana Stodolová vypovídala k vraždě Marie Čondlové, kterou spáchala sama, a za pachatele označila svého manžela.

V tuto chvíli Jaroslav pochopil, že manželka jeho oddanost neopětuje, a rozhodl se ji již nadále nekrýt. Policistům tak popsal skutečný průběh všech osmi vražd včetně podílů obou manželů na nich. I když zpočátku Dana Stodolová svou vinu odmítala, pod tíhou důkazů se přiznala i ona.

Dne 26. dubna 2004 vyřkl Krajský soud v Hradci Králové očekávaný rozsudek, když oba manžele odsoudil k trestu doživotí. Ve výkonu trestu se pak Jaroslav a Dana Stodolovi po vzájemné dohodě rozvedli.

Zdroje: Prima, Legendy kriminalistiky

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lifestyle

Kvíz: Jak dobře znáš vlajky evropských států? Otestuj své znalosti

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Publikováno

dne

Takřka každý z vás, kdo rozklikl tento kvíz, žije v Evropě. A i proto se dnešní téma týká kontinentu, na kterém žije přes 700 milionů lidí. Dokážete vyjmenovat vlajky několika zemí, které jsou její nedílnou součástí?

Evropa, starý kontinent plný historie, kultury a bohatství. Jedná se o území, které nás fascinuje nejen svou krásou, ale také různorodostí. Jednou z věcí, které Evropu charakterizují, jsou její různé země a státy, každý s vlastní jedinečnou identitou a samozřejmě i vlastní vlajkou.

Kolik evropských vlajek vlastně znáte? Pojďme to zjistit. Připravili jsme pro vás kvíz, ve kterém se budete pokoušet uhodnout, ke které zemi nebo státu patří daná vlajka.

Kvíz si můžete zahrát na tomto odkazu. Těšit se můžete na šestnáct vlajek a pokud vám některá bude dělat potíže, můžete dočíst tento článek, ve kterém naleznete nápovědu.

Předpokládáme, že nebudete k tomuto kvízu potřebovat nápovědu, ale kdyby přece, malou vám poskytneme. Tyto řádky tedy čtěte pouze v případě, že potřebujete pomoci.

Vlajkou číslo 1 se může chlubit země, která je naším západním sousedem. Následuje země z jihu, která leží u Jaderského moře, přes který to nemá příliš daleko do Itálie.

Země číslo 3 je jejím sousedem a může se chlubit více než 3 000 ostrovy. Další stát leží spíše na severu a z východu sousedí s Ruskem. To následující země souseda nemá, jelikož je ostrovem.

Šestým v pořadí je jedna z největších zemí Evropy, která má na svém území taktéž nejvyšší horu starého kontinentu. V další zemi naopak příliš velké kopce nenajdete, nejvyšší bod totiž nepřesahuje ani 200 metrů.

V pořadí osmý stát je opět severnější a taktéž sousedí na své východní straně s Ruskem. Následující vlajka by vám potíže dělat neměla, v podstatě se jedná o naše největší přátele, se kterými jsme kdysi zemi sdíleli.

Desátou vlajku má stát, jenž se vyznačuje zejména tím, že je vždy neutrální. Země další na řadě neexistuje dlouho, byla ještě v tomto století spojena se Srbskem. Následuje jedna z těch chudších zemí v tomto kvízu, leží na balkánském poloostrově.

Kvíz se pomalu blíží ke konci a země s číslem 13 vás možná mohla mírně poplést. Nejedná se totiž o Polsko, které má barvy opačné, nýbrž o malou zemi, která se skrývá ve Francii.

Další zemi najdeme vedle Velké Británie, kousek od ní se nachází i další v pořadí, kde taktéž nenajdeme žádné velké kopce. Kvíz uzavírá severní země, která je známá i díky skupině ABBA.

Zdroj: Sporcle, Wikipedia

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Vyladěná podzimní výzdoba vaší domácnosti zlepší vaši náladu a nadchne všechny vaše návštěvy

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Publikováno

dne

Příjemně vyzdobená domácnost působí útulně a svěže. Nalaďte se na blížící se podzim, a i přes chmurné počasí buďte maximálně spokojení a pozitivní.

Léto už je za námi a podzim pomalu klepe na dveře. K tomu, abychom se i v tento pochmurný čas cítili příjemně a pozitivně naladěni, může pomoci stylová a útulná výzdoba vaší domácnosti. S příchodem domů se vám pak vždy zlepší nálada a určitě z vás během chvíle spadne stres z právě prožitého všedního dne.

Podzimní výzdoba se ladí většinou do tmavších tónů a často je inspirována přírodními motivy. Jako neodmyslitelnou součást podzimní výzdoby určitě většinu napadne dýně, bez které zkrátka podzim není podzim. Nejen, že z ní můžete uvařit výbornou polévku, omáčku nebo koláč, ale z její kůry pak lze vyrobit působivý lampion nebo halloweenský strašák.

Na trhu je několik druhů dýní, takže máte rozhodně z čeho vybírat. Můžete sehnat dýni rozličných tvarů a velikostí a dokonce i dýně přímo k dekorativním účelům pěstěné. Takovými dýněmi se však můžete jen kochat a na koláč či polévku můžete zapomenout. Někteří pak dávají přednost dýním keramickým, které můžete používat každý rok zas a znovu.

Různé druhy umělých ozdob vaši podzimní výzdobu mohou už jen vyzdvihnut. Hledejte keramické skřítky, houby, nebo zvířátka v podzimních barvách.

Také umělé květiny mohou být působivým doplňkem, díky kterému budou vaše okna jen zářit. K dekoraci venkovní pergoly nebo terasy můžete použít chladnomilné chryzantémy, které rozsvítí deštivý den raz dva.

Pergola a terasa pak vypadá úžasně nasvícená různými lampiony a svícemi. Nejen, že tak vyzrajete na brzké stmívaní, ale z vaší zahrady tak vytvoříte kouzelné romantické místo, kde vám bude dobře s milovaným protějškem, ale i s přáteli. Lucernu a v ní svíčku pak můžete využít i jako vánoční dekoraci, kdy se to různými světélky vždy jen hemží.

Vítanou a originální ozdobou je také podzimní věnec na dveře, který se dá opět doplnit různými kupovanými nebo v lepším případě přírodními doplňky. Vaše návštěva pak bude správně naladěna hned při příchodu k vám.

Výsledný efekt pak může podtrhnout také ozdobná stuha v barvách podzimu. Podzimní výzdoba se nejlépe vyjímá v sytých a teplých barvách jako je červená, žlutá, oranžová, ale také hnědá nebo zelená. Rozhodně proto neváhejte a svému příbytku pořiďte nový podzimní kabát.

Zdroj : www.bydleni.cz

Pokračovat ve čtení

Lifestyle

Trápí vás prokrastinace? Naučte se s ní poprat a položit na lopatky

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Publikováno

dne

Prokrastinace může mít negativní vliv na váš pracovní výkon. Když neustále odkládáte nepříjemné povinnosti, tak se jich nezbavíte, protože se jen kupí na jednu hromadu. A s ní budete muset jednou nějak pohnout. Na vině často bývá rozhodovací paralýza a kupodivu také sociální sítě či hry.

Když se vám nechce do nějaké činnosti

Jev zvaný prokrastinace zažil v dospělém věku občas každý. Máte před sebou důležitý úkol, ale z nějakého důvodu se vám do něj vůbec nechce. A tak se mu vyhýbáte jako čert kříži. Nebo pracujete na počítači a sem tam prokrastinujete prohlížením sociálních sítí.

Totéž lze dělat s chytrým mobilem, který k této činnosti také svádí. Jsou to kolikrát dlouhé minuty, co takto dokážete strávit. Pokud to uděláte několikrát za den, prožijete prokrastinací třeba hodinu i dvě, které byste mohli využít smysluplněji.

Co je to rozhodovací paralýza

Za prokrastinací někdy stojí problém s rozhodováním. Člověk, jenž má před sebou několik možností, vůbec netuší, pro kterou se rozhodnout. Tato rozhodovací paralýza je o to horší, čím složitější je výběr.

Můžeme si to představit na příkladu. Na víkend jste si naplánovali umýt auto, udělat pořádek v dokumentech, vyčistit sedačku v obývacím pokoji a jít si zaběhat.Jsou to samé neatraktivní práce, do nichž se vám moc nechce, tudíž nevíte, kterou byste měli začít.

Možná pak skončíte u mobilu, ve kterém si bude prohlížet zprávy na svém oblíbeném webu. Že toho dne nestihnete většinu věcí z naplánovaných, je nejspíš jasné. Přitom by stačilo tak málo, abyste se ke smysluplné činnosti přinutili.

Jak se zbavit prokrastinace

Prokrastinace vede k většímu stresu z odložené práce, mohou se objevit problémy se spánkem a celkově se psychicky člověk nebude cítit nejlépe. Cílem, jak se prokrastinace zbavit, je zaměřit se spíše na dlouhodobé cíle – tedy to, co vám splnění úkolu přinese v budoucnosti a jaké z toho budete mít výhody, když se do něho pustíte.

Při plánování práce byste měli být realističtí. Jestliže si zařadíte do denního programu více činností, než jste schopni zvládnout, tak je pochopitelné, že některé nestihnete.

Začněte s činností, která je vám nejvíce proti srsti. Věnujte se jí alespoň 20 minut a pak si dejte 5 minut přestávku. Tento interval pak dodržujte tak dlouho, až je práce hotová. Dobrý pocit za to, že jste práci dokončili, stojí za to.

Zdroj: Psychologytoday.com

Pokračovat ve čtení

Oblíbené